Ekspedicija „Save The Baltic Sea” – 6000 km vardan Baltijos jūros išlikimo

Ekspedicija aplink Baltijos jūrą pėsčiomis Ekspedicija „Save The Baltic Sea” – 6000 km vardan Baltijos jūros išlikimo 13 žmonių komanda, susivienijusi dėl bendro tikslo, jau kovo 11 pradės 9 mėnesių trukmės žygį aplink Baltijos jūrą. Jo metu 8 šalyse bus rengiami edukaciniai ir moksliniai renginiai, diskusijos, seminarai ir tyrimai. Šiomis veiklomis siekiama paspartinti veiksmus sprendžiant svarbiausias Baltijos jūros taršos problemas.

13 aktyvistų, 6000 km, 9 mėnesiai, 8 valstybės

2024 m. kovo 11 d. iš Smiltynės išvyks 13 aplinkosaugos aktyvistų komanda, kuri pradės 6000 km ilgio kelionę pėsčiomis palei Baltijos jūros, vienos iš penkių labiausiai užterštų jūrų pasaulyje, pakrantę. Devynis mėnesius truksiančio žygio metu istorinė ekspedicija „Save The Baltic Sea“ kvies piliečius, vyriausybes, organizacijas ir įmones imtis aktyvių veiksmų, kad jūra būtų išsaugota ateities kartoms.

Baltijos jūros būklė kritinė

„Baltijos jūros būklė yra kritinė, todėl kyla pavojus jos teikiamai naudai mūsų regionui”, – sako ekspedicijos mokslinės veiklos koordinatorė Laura Stukonytė. „Dėl netvarios žmogaus veiklos mūsų jūros ekosistemos patiria didžiulį spaudimą, pradedant per dideliu azoto ir fosforo kiekiu, baigiant jūros šiukšlėmis ir pavojingomis medžiagomis, kurios į jūrą patenka iš sausumos. Tuo pat metu Baltijos jūrą veikia ir klimato kaita”, – priduria ji.

Įsipareigojimai nevykdomi

2007 m. Baltijos jūros šalys ir Europos Sąjunga (kartu sudarančios Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisiją, arba HELCOM) priėmė Baltijos jūros veiksmų planą – strateginę priemonių ir veiksmų programą, pagal kurią iki 2030 m. Baltijos jūra turi pasiekti „sveiką” būklę. Nors priėmus planą pastebėta tam tikra aplinkosauginė pažanga, HELCOM praneša, kad daugiau kaip 50 proc. sutartų bendrų veiksmų dar neįgyvendinta.

Kiekvieno veiksmai gali padėti jūrai

Remdamasi Baltijos jūros veiksmų planu, ekspedicija „Save The Baltic Sea” siekia paspartinti šiuos veiksmus, padedančius spręsti mūsų regiono jūros taršos problemas. „Kiekvienas iš mūsų, gyvenančių šalia Baltijos jūros, prisideda prie mūsų jūros būklės blogėjimo, dažnai apie tai net nežinodamas. Tačiau kartu tai reiškia, kad kiekvienas iš mūsų taip pat turi įtakos ką nors pakeisti”, – sako Giedrius Bučas, ekspedicijos „Save The Baltic Sea” vadovas, 2019 m. su savanorių komanda įveikęs 1200 kilometrų aplink Lietuvą renkant šiukšles.

Prisijunkite prie renginių

Vykdydama unikalią komunikacijos kampaniją, švietėjišką veiklą ir drauge su partneriais organizuodama 8 Baltijos jūros šalyse rengiamus seminarus, ekspedicija atkreipia dėmesį į jūrų taršos problemas, pristato esamas inovacijas ir geriausias praktikas, informuoja visų su jūra besiribojančių šalių piliečius apie veiksmus, kurių jie gali imtis, kad sumažintų neigiamą poveikį jūrai.

„Mūsų žygeivių komanda šiai misijai skirs ateinančius 9 mėnesius. Vis tik, misijos tikslas yra vienyti visus norinčius prisidėti prie Baltijos gerovės. Kviečiame prisijungti prie mūsų komandos ekspedicijos pradžios renginiuose ir kartu su mumis žygiuoti pasirinktose maršruto atkarpose. Visą ekspedicijos žemėlapį, informaciją apie renginius ir būsimas veiklas galima pamatyti mūsų interneto svetainėje www.savebaltic.eu”, – sako G. Bučas.

Kovo 11 d. žygeivių komanda, lydima ekspedicijos globėjo, už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingo ES Komisijos nario Virginijaus Sinkevičiaus ir kitų rėmėjų, oficialiai pradės ekspediciją. Pirmasis etapas prasidės nuo Smiltynės – šiauriausio Lietuvos Kuršių Nerijos taško. Daugiau informacijos apie šį ir kitus viešus renginius galima rasti ekspedicijos interneto svetainėje ir socialinės medijos kanaluose.

Prisijunkite prie ekspedicijos „Save The Baltic sea” prisidėdami prie jos įgyvendinimo čia: https://savebaltic.eu/support/

Ekspedicija Lietuvoje organizuojama įgyvendinant projektą „Klimato kaitos mažinimo advokacija žemės ūkyje“. Jis finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Ekspedicijos aplink Baltijos jūrą pėsčiomis pradžios renginiai