„Beatos virtuvės kulinarijos studijoje“ apdovanoti „Gero ūkininko čempionato“ laureatai

„Jau daug metų esu ūkininkų entuziastė, ši tema man – labai artima“, – sako kulinarė, knygų autorė ir televizijos laidų vedėja Beata Nicholson. Ji nė akimirkos neabejojo, kai „Gero ūkininko čempionato“ rengėjai pakvietė ją prisidėti prie iniciatyvos ir net pasiūlė apdovanojimų ceremoniją organizuoti jos kulinarijos studijoje Vilniuje. „Mes per mažai kalbame apie tai, kaip mūsų valgymo įpročiai ir pasirinkimai veikia žemę, ekosistemą ir netgi planetą“, – įsitikinusi penktadienį įvykusių gero ūkininko apdovanojimų ceremonijos vedėja.

Kas yra geras ūkininkas?

Šio čempionato tikslas – atkreipti dėmesį į lyderius, kurie augindami maistą rūpinasi ir bendruoju gėriu – sveika, darnia ir klestinčia gamta. „Geraisiais pavyzdžiais norime parodyti, kad gamtai palankus ūkininkavimas gali būti progresyvus“, – apie toli siekiančius tikslus kalba vienas iš čempionato organizatorių, gamtos apsaugos ekspertas, Baltijos aplinkos forumo vadovas, ūkininkas iš etnografinio Musteikos kaimo Žymantas Morkvėnas.

Tai kas yra geras ūkininkas? Ž. Morkvėnas kuria tokį jo portretą: geras ūkininkas gyvena santarvėje su gamta, jis gaspadoriškai rūpinasi žeme, kurią dirba, saugo ją ateities kartoms. Jam svarbi bendruomenė, kartu su jos nariais kuria gerą kaimynystę, darnią aplinką. Jo ūkis – ekonomiškai gyvybingas, o valgytojams jis augina sveiką ir kokybišką maistą.

Šiemet pirmą kartą organizuotame „Gero ūkininko čempionate” vietos bendruomenės, seniūnijos ir visuomenės nariai galėjo teikti ūkininkų kandidatūras čempionatui, iš kurių ekspertų komisija, gyvai aplankiusi visus pavyzdinius ūkius, išrinko penkis „Gero ūkininko čempionato” ambasadorius. Tuomet atėjo laikas visuomenės balsavimui – visą mėnesį iki apdovanojimų ceremonijos žmonės iš penkių ambasadorių rinko „Publikos simpatiją“.

„Publikos simpatija“

Penktadienio renginys buvo skirtas iš arčiau susipažinti su visais penkiais ūkiais ir jų šeimininkais bei išsiaiškinti, kas gi laimėjo „Publikos simpatijos“ titulą. Po įtemptos kovos šį titulą pelnė Nerijus ir Agnė Sukackai, Metelių regioninio parko teritorijoje (Lazdijų raj.) turintys ekstensyvų mėsinių galvijų veislininkystės ūkį, kuriame laiko 11 mėsinių galvijų ir 30 avių. Nerijaus ir Agnės ūkininkavimas demonstruoja jautrų sugyvenimą su gamta – ekstensyvus pievų ganymas formuoja atvirą pievų mozaiką, palankią biologinei įvairovei.

Aktyviausios seniūnijos

Kartu „Gero ūkininko čempionate“ vyko ir seniūnijų konkursas, kuriame buvo vertinamos didžiausią proveržį propaguojant agrarinę aplinkosaugą tarp ūkininkų pasiekusios seniūnijos. Apdovanojimų ceremonijoje buvo apdovanota „Agrarinės aplinkosaugos čempionė“ – seniūnija, kurioje daugiausiai ploto žemės ūkio naudmenų deklaruojama agrarinės aplinkosaugos priemonėms. Ja tapo Ignalinos rajono Didžiasalio seniūnija. Taip pat pasveikinta „Agrarinės aplinkosaugos spartuolė 2021“ – didžiausią pažangą deklaruojant plotus agrarinės aplinkosaugos priemonėms per 2021-uosius metus padariusi Jurbarko rajono Šimkaičių seniūnija. Speciali padėka iškeliavo Šilalės rajono Pajūrio seniūnijai už iniciatyvumą ir pasiektą didžiausią pareiškėjų pokytį per 2021 metus. Šių seniūnijų specialistams, dirbantiems su žemės ūkio klausimais, buvo įteiktos ir specialios LR žemės ūkio ministro pasirašytos padėkos.

Svečių įspūdžiai

Įspūdžiais apie čempionato idėją bei patį renginį dalinosi ir jame dalyvavę svečiai. „Geras ūkininkas yra tas, kuris iš žemės ištraukia viską, kas įmanoma, kuris nenaudoja sėjomainos, kuris naudoja kuo daugiau trąšų, aparia griovių pakraščius iki pat vandens, iškerta visas apsaugos juostas, sėja arba rapsus, arba kviečius ir viską eksportuoja, – ironizuoja aplinkos ministro patarėjas gamtos fotografas Marius Čepulis ir tuojau pat priduria, kad jis gerą ūkininką įsivaizduoja visai ne taip. Jam atrodo, kad svarbu laužyti stereotipus ir skleisti žinią apie geruosius ūkininkavimo pavyzdžius. „Šie „Gero ūkininko“ rinkimai ir gali tapti tokia žinia“, – įsitikinęs M. Čepulis, pats savo balkone auginantis pomidorus ir prieskonines žoles, o Lietuvos ūkiuose savo šeimai ieškantis medaus, mėsos, daržovių ir vaisių. Gamtininkas neabejoja, kad darnus ūkininkavimas gali padėti išsaugoti Lietuvos vandenis, nykstančias pievas ir erozijos paveiktus dirvožemius.

Gamtos mylėtojas, grupės „Golden Parazyth“ vokalistas Giedrius Širka įsitikinęs, kad kurti valgytojų ir augintojų ryšį yra būtina. „Tai – ateitis, – sako jis. – Vis daugiau žmonių supranta, kad ligos ir kitos negandos neatsiranda iš niekur, todėl ir juntama tendencija vis labiau domėtis, iš kur ir kaip atsiranda maistas, kurį perkame. Kartu kyla natūralus noras pažinti žmogų, kuris mums užaugina maistą. Ryšys tarp valgytojų ir gamintojų kuria pasitikėjimą ir tvarumą, taip pat ir pridėtinę vertę bei augina maisto kokybę! Maistas yra viskas: mūsų kūnas, emocinė ir fizinė sveikata.“

„Gero ūkininko čempionatą“ organizavo LIFE integruotojo projekto „Naturalit” partneriai – Aplinkos ministerija, Žemės ūkio ministerija, Nacionalinė mokėjimo agentūra, Aplinkos projektų valdymo agentūra ir VšĮ Baltijos aplinkos forumas. Čempionatas bus tęstinis, tad kitąmet visuomenė vėl galės siūlyti kandidatūras į „Gero ūkininko čempionato“ ambasadorius.

Daugiau informacijos – www.kitoksukis.lt.

Mikos Savičiūtės nuotr.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.