Mūsų reakcija į šmeižtą: 5 faktai apie VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ ir jo atliekamus projektus 

Žiniasklaidoje mūsų vardas minimas įvairiuose kontekstuose. Esame dėkingi už mūsų projektų palaikymą, skleidžiant informaciją apie įgyvendinamus aplinkosaugos projektus. Esame priblokšti ir pasipiktinę, kai mūsų vardas apipinamas falsifikuotomis sąsajomis ir šešėliais. 

Taip nutiko ir ką tik Delfi.lt publikuotame T. Janonio straipsnyje. Jame, pasitelkiant klaidingus faktus, nepagrįstas, sąmokslo teorijomis grįstas sąsajas bandoma apjuodinti (ne tik) mūsų atliekamus gamtosaugos darbus. 

Deja, būtent dėl tokių sąmokslo teorijų formuojamas visuomenės požiūris į aplinkosaugą: net po 30 nepriklausomybės ir sąmoningumo metų Lietuvoje ji nėra vertinama. Aplinkosauga iki šiol palikta podukros vaidmenyje, nes visuomet atsiranda norinčių ją išnaudoti arba apjuodinti savo tikslams. 

 

Reaguodami į tokią falsifikuotą medžiagą, pateikiame 5 faktus apie VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ ir jo atliekamus projektus. 

  1. Kodėl saugome meldinę nendrinukę? Ji yra rečiausias Europos giesmininkas, turintis realią grėsmę išnykti nuo Žemės paviršiaus, perintis tik 4-iose pasaulio šalyse, ir mes, būdami šių laimingųjų šalių tarpe, privalome pasirūpinti jos apsauga. Jei mūsų nejaudina moraliniai motyvai, prisiminkime ir teisinius – saugoti šį paukštį mus įpareigoja ES direktyvos. Jei to nedarysime, grės didžiulės baudos. 
  2. Kas sugalvojo saugoti meldinę nendrinukę? Meldinės nendrinukės apsaugos projektas yra VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ idėja, mūsų autorystė. Niekas nieko mums „nepavedė“ ir „neskyrė“. Nuo pat idėjos iki pat jos įgyvendinimo (įskaitant laimėtą finansavimą) – viską atliko „Baltijos aplinkos forumas“, vadovaudamasis aplinkosaugos principais, ekspertinėmis žiniomis, sveiku protu ir gera valia. 
  3. Ar K. Navickas kaip nors protegavo meldinės nendrinukės apsaugą ministerijų lygmenyje? Lietuvoje aktyvią meldinių nendrinukių apsaugą prieš dešimtmetį pradėjo VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“, kai K. Navickas dar nebuvo politikoje. Aplinkos ministerija pirmam šios rūšies apsaugos projektui dalinį finansavimą skyrė dar 2009 m, o sprendimas skirti dalinį finansavimą dabar mūsų vykdomam antram meldinės nendrinukės projektui buvo priimtas dar 2015 m., kai Aplinkos ministru buvo K. Trečiokas. Tas pats pasakytina apie Žemės ūkio ministerijos patvirtintas priemones ūkininkams, kurie saugo šį retą paukštį, – sprendimas  buvo priimtas 2015 m.
  4. Ar VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ ir dabartinis Aplinkos ministras K. Navickas palaiko ryšius? VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ ir K. Navicko darbo santykiai BAIGĖSI PRIEŠ 6 METUS. K. Navickas dirbo pas mus darnaus vystymosi ekspertu iki 2016 metų, kai buvo paskirtas Aplinkos ministru. Tuomet jis negrįžtamai perleido ir savo, kaip VšĮ dalininko teises kitiems dalininkams. Su K. Navicku mūsų nesieja jokie civiliniai santykiai. Jis negauna jokios tiesioginės naudos iš mūsų veiklos. 
  5. Kaip vetinama  VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“  vykdoma meldinės nendrinukės apsauga? Ekspertų vertinimu, meldinės nendrinukės populiacija Lietuvoje stabilizuota, o projektas itin aukštai vertinamas tarptautiniu mastu. VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ meldinės nendrinukės projektas jau ne sykį buvo tikrintas ne vienos institucijos. Jį išnarstė visos įmanomos Lietuvos institucijos po 2017-2018 m. žiniasklaidoje užsukto „skandalo“. Tikrino ir Aplinkos ministerija su K. Mažeika priešakyje, Viešųjų pirkimų tarnyba, Vyriausioji tarnybinės etikos komusija, klausimus teikė Seimo nariai, tarp jų ir Linas Balsys, kuris netgi kreipėsi į Valstybės kontrolę (nors esame privati VšĮ), Seimo Antikorupcijos komisiją.Jokie pažeidimai nebuvo nustatyti. Priešingai, projektą nuolat tiesiogiai prižiūrinti, reguliarius vizitus, auditus rengianti Europos Komisija sveikina projekto komandą su puikiu darbu, mūsų įgyvendinamas projektas itin gerai vertinamas tarptautinių ekspertų – jau du kartus pateko tarp tarptautinio „Natura2000“ konkurso finalininkų. Bendromis mūsų ir mūsų Europos kolegų pastangomis saugant šią rūšį žavisi net garsiausių dokumentinių filmų apie gamtą režisierius, biologas seras Davidas Attenborough. 

Kalbant apie pelkių apsaugą, ko gero verta tik pasakyti, kad pelkes būtina saugoti, atkurti jau sunaikintas. Tai yra viena geriausių priemonių mažinant šiltnamio efektą sukeliančias dujas (ŠESD), išlaikant ypatingai nykstančias rūšis, reguliuojant klimato kaitos padarinius. Ne veltui didelė ES aplinkosaugos politikos nukreipta būtent į šią sritį. Pelkes mes saugome taip pat jau geras dešimtmetis atkurdami degradavusias buveines.  

Pirmiausia tai darome saugodami meldinę nendrinukę (jos gyvena žemapelkėse ir tarpinio tipo pelkėse), bet taip pat turime ir kitų iniciatyvų. Viena jų – visiškai naujas projektas, įgyvendinamas kartu su latviais, – Baltosios Vokės šlapžemių komplekso atkūrimas. Šį projektą taip pat finansuoja ES LIFE programa ir jo finansavimas niekaip nėra susijęs su Žemės ūkio ministerija ar pelkių atkūrimui skirtu fondu, kurį mini žurnalistas (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondas). 

Kalbant apie Gero ūkininko čempionatą, rebusas labai paprastas – šį čempionatą iniciavome ir organizuojame mes, įgyvendindami projektą „Naturalitir bendradarbiaudami su savo kolegomis Airijoje, kurie vykdo panašią iniciatyvą „Farming for Nature“. O šio projekto partneriai prisideda dalyvaudami daugiausiai savo ekspertiniu darbu – vertinimo komisijoje ir viešinant šią telkiančią iniciatyvą. 

 

 

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.