Lenkijoje vyksta meldinių nendrinukių perkėlimas

Pagrindinės meldinių nendrinukių išsaugojimo projekto veiklos. Tarp jų - meldinių nendrinukių perkėlimas.
Pagrindinės meldinių nendrinukių išsaugojimo projekto veiklos. Tarp jų – meldinių nendrinukių perkėlimas.

Šiuo metu vyksta meldinių nendrinukių jauniklių perkėlimas iš Bebros nacionalinio parko į Rozvarovo pelkes Lenkijos-Vokietijos pasienyje. Gamtininkai sėkmingai pervežė ir augina 57 paukščių mažylius.

„Visi mažyliai sveiki, sparčiai auga. Po net 9 valandų trukusio naktinio pervežimo pati jauniausia šeimyna buvo kiek sušalusi, vangi, bet profesionali komanda sugebėjo jai padėti, dabar šie paukščiukai, kaip ir kiti jaunikliai, aktyvūs, valgūs, jau tuoj apsiplunksnuos.“ – apie perkėlimo eigą pasakoja meldinių nendrinukių translokacijai vadovaujantis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Žymantas Morkvėnas dalyvauja meldinių nendrinukių perkėlime
Žymantas Morkvėnas dalyvauja meldinių nendrinukių perkėlime

Mažylių perkėlimas vykdomas norint atkurti išnykusią Rozvarovo pelkių populiaciją. Nors šlapynių būklė gera, čia jau keletą metų meldinės nendrinukės negyvena. Remiantis sėkminga Lietuvoje atlikto perkėlimo patirtimi, tikimasi, kad atvežti paukščiai šią teritoriją įsimins kaip savo naujus namus ir po žiemojimo Afrikoje čia sugrįš vesti vaikų.

„Meldinė nendrinukė yra tolimasis migrantas – jos žiemoja Užsachario Afrikoje – Mauritanijoje, Senegale, Malyje. Dėl to jų perkėlimas yra ypatingai sudėtingas. Į naują vietą perkelti paukščiai turi ten pat sugrįžti įveikę dvi keliones po 7000-8000 km. O juos grįžusius dar gamtininkai turi surasti. Mes esame pirmieji pasaulyje, kurie vykdė šio tolimojo migranto perkėlimą, tokia įgyvendina patirtis Lietuvos Žuvinto šlapyne buvo ypač sėkminga. Todėl mūsų šalies ekspertai tęsia šiuos darbus kitose meldinių nendrinukių buveinėse, šiuo atveju – Lenkijoje. “ – sako Ž. Morkvėnas.

Perkėlimas (translokacija) veikia kaip donorystė, kurios metu iš gyvybingos populiacijos paimama nedidelė jos dalis tam, kad kita – serganti nykstanti – populiacija būtų atgaivinta. Tokiu būdu būtų galima išgelbėti daug silpnų ar visai išnykusių populiacijų. Nors tai pakankamai radikali priemonė, ją svarbu buvo išbandyti, nes per pastarąjį šimtmetį išnyko net 95 % meldinių nendrinukių, o pasaulinė populiacija ir toliau mažėja, ypač arealo pakraščiuose. Juose net ir atkūrus buveines iki puikios būklės, populiacijos natūraliai neatsigauna.

Meldinių nendrinukių jaunikliai lizde
Meldinių nendrinukių jaunikliai lizde

„Turint omenyje dėl karo susiklosčiusią neapibrėžtą padėtį dviejose svarbiausiose šiai rūšiai šalyse – Ukrainoje ir Baltarusijoje, kur peri trys ketvirtadaliai viso pasaulio meldinių nendrinukių, ir itin sėkmingą mūsų patirtį įgyvendinant perkėlimą, šis metodas gali būti vienintelė viltis išsaugoti rūšį. Dabar kaip niekad svarbu stiprinti silpnas ir atkurti išnykusias populiacijas.“ – tęsia Ž. Morkvėnas.

Per dvejus metus planuojama iš Bebros nacionalinio parko į Rozvarovo pelkes perkelti 100 šių paukščių mažylių.

Baltijos aplinkos forumas perkėlimą vykdo drauge su partneriais Lenkijos paukščių apsaugos draugija (OTOP) ir Gamtos apsaugos Pėnės upės slėnyje asociacija (Förderverein Naturschutz im Peenetal e.V.).