„Gero ūkininko“ čempionato organizatoriai kviečia konkursui nominuoti gamtai draugiškus ūkius, kuriais pasitikima. Galbūt jie taps realiu pavyzdžiu, kuris paskatintų kitus ūkininkus veikti atsakingai bei santarvėje su gamta.
„Čempionato misija yra skatinti kalbėti apie tai, kas yra geras ūkininkas. Šiandieniniame kontekste vargu ar tiesiai išartos vagos arba dideli viena augalų rūšimi apsėti laukai be jokios piktžolės, kuriuose sunku rasti gyvybės, turėtų būti vertinami kaip gero ūkininkavimo etalonas. Geras ūkininkas turėtų būti matomas plačiau. Jo siekiai turėtų būti didesni nei vien tik gauti kuo daugiau derliaus. Jam neabejotinai turi rūpėti, kokį poveikį jo veikla daro gamtai ir visuomenei. Žinoma, geriausiai tokius ūkininkus pažįsta ir mums atrasti juos gali padėti jų pirkėjai. Tad kviečiame siūlyti savo numylėtinius, na, o komisija paskui įvertins, kurie iš jų gali tapti įkvepiančiais pavyzdžiais“, – savo nominantus siūlyti kviečia vienas iš „Gero ūkininko“ čempionato iniciatorių, Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.
Šiuo metu vyksta pirminis čempionato etapas – kandidatų į šį garbingą titulą nominavimas. Siūlyti darniai su gamta veikiančius ūkius galima užpildžius keleto klausimų anketą čempionato svetainėje gerasukininkas.lt iki gegužės 25 d. Konkursui save užregistruoti gali ir patys ūkininkai.
Per du konkurso gyvavimo metus jau yra apdovanoti 10 „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorių, veiklą vykdančių visoje Lietuvoje – Vlado ir Laimos Chockevičių idėjinis ūkis „KasMes“; Valdo Kavaliausko ir Rasos Ilinauskaitės šimto ožkų sūrininkystės ūkis; Jadvygos Balvočiūtės vaistažolių ūkis; Niels Pretzmann įkurtas „Farmers Circle“ ekologinis ūkis; Nerijaus ir Agnės Sukackų veislinės gyvulininkystės ūkis; be atliekų siekiantis veikti Eglės ir Juliaus Stašauskų šeimos ūkis „50 arų. Darbo ir džiaugsmo“; ekologinis biodinaminis žemaičių Vaivos Jundulaitės ir Giedriaus Kosos ūkis „Miško sodai“; Audriaus Jokubausko ir Giedriaus Tėvelio sūrinė iš Dzūkijos miškų „Varinis puodas“; neariminę technologiją propaguojantis Vytauto Miliškevičiaus ūkis bei akvaponikos technologiją taikantis Vlado Vickuno ūkis „Žuvies paštas“.
„Mūsų iniciatyvos misija yra skatinti dialogą apie etišką ūkininkavimą. Laikomės pozicijos, kad kiekvienas individualus ūkis, nepaisant jo dydžio, gali turėti reikšmingą teigiamą indėlį visai supančiai aplinkai“, – dalinasi Ž. Morkvėnas.
Kalbant apie sąmoningą ūkininkavimą, svarbus ne tik kiekvienas ūkis, bet ir seniūnijos, kuriose jie veikia. Jos, palaikančios glaudų ryšį su ūkininkais, gali tapti puikia pagalba ne tik primenant įsipareigojimus, bet ir pristatant aplinkai draugiškų priemonių prasmę ir taip prisidėti prie reikšmingo postūmio saugant gamtą. Įvertinus einamųjų metų duomenis, renkamos „Agrarinės aplinkosaugos čempionės“, kur seniūnijos nominacijas laimi už sparčiausią pažangą ir didžiausią žemės ūkio naudmenų plotą, deklaruotą agrarinės aplinkosaugos priemonėms. Iki šiol specialios padėkos įteiktos Ignalinos raj. sav. Didžiasalio seniūnijai, Jurbarko raj. sav. Šimkaičių seniūnijai, Šilalės raj. sav. Pajūrio seniūnijai, Šilutės raj. sav. Kintų seniūnijai, Kelmės raj. sav. Kražių seniūnijai, Alytaus raj. sav. Nemunaičio seniūnijai.
Čempionatą sudaro keli etapai – visuomenei nominavus savus kandidatus, juos įvertins ekspertų komisija, kuri atsakingai atsižvelgia į daugybę aspektų. Vėliau komisija, aplankiusi ir dar geriau susipažinusi su pasiūlytais ūkiais, išrinks tris „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorius, kurie ne tik pelnys šį garbingą titulą, bet ir turės galimybę susirungti dėl „Publikos simpatijos“ prizo, kurio laimėtojas bus išrinktas viešo balsavimo metu.
„Gero ūkininko“ čempionatas – tai iniciatyva, kurios metu norima suburti ir parodyti santarvėje su gamta ūkininkaujančių ūkininkų pavyzdžius bei gamtai agrarinę aplinkosaugą labiausiai skatinančias seniūnijas. Čempionatas vyksta trečius metus.
Komentarų nėra