„Beatos virtuvės“ kulinarijos studijoje apdovanoti „Gero ūkininko“ čempionato nugalėtojai

Beata Nicholson švenčių stalui siūlo rinktis gerų ūkininkų produktus

Šiandien „Beatos Virtuvės“ kulinarijos studijoje buvo apdovanoti penki „Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai – darnoje su gamta veikiantys ūkiai. Čempionato globėja Beata Nicholson sako, kad pati švenčių stalui rinksis mažiau, bet kokybiškų, darnoje su gamta užaugintų produktų.

„Saikas ir kokybė. Taip vadinsis mano kalėdinis stalas, – šypsosi B. Nicholson. – Brangstant maistui kviečiu netaupyti sveikatos skonio ir gamtos sąskaita. Taip, chemizuotuose ūkiuose užauginti produktai dažniausiai pigesni ir brangstant maistui tai gali vilioti. Bet gal tada pakanka mažiau? Pripažinkime, kad po švenčių pas mus lieka pilni šaldytuvai maisto. O kiek dar brangiems svečiams į krepšius prikrauname! Man žymiai smagiau neturėti to likučių galvos skausmo, ir krimsti laimingą gero ūkininko užaugintą morką. Tik pažiūrėkit, kiek puikių, rūpestingų ūkininkų mūsų šalelėj! Šiandien apdovanojome keletą jų.“

Specialios „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorių lentelės renginyje įteiktos be atliekų siekiančiam veikti Eglės ir Juliaus Stašauskų šeimos ūkiui „50 arų. Darbo ir džiaugsmo“, ekologiniam biodinaminiam žemaičių Vaivos Jundulaitės ir Giedriaus Kosos ūkiui „Miško sodai“, Audriaus Jokubausko ir Giedriaus Tėvelio sūrinei iš Dzūkijos miškų „Varinis puodas“, neariminę technologiją propaguojančiam Vytauto Miliškevičiaus ūkiui bei akvaponikos technologiją taikančiam Vlado Vickuno ūkiui „Žuvies paštas“.

Apdovanojimus teikęs čempionato organizatorius Žymantas Morkvėnas sako, kad visi šie ūkininkai turi pamatinę gero ūkininko savybę – gaspadoriškumą. „Viskas prasideda nuo meilės ir dėmesio savo žemei. Kai jautiesi savų valdų gaspadoriumi, o ne kokiu kontrolieriumi, valdytoju ar administratoriumi, visai kitaip žvelgi į ūkyje auginamą maistą, netikėtai atsiradusį bebrą ar ilgus amžius vidury laukų augantį ąžuolą. Gaspadoriškumas galiausiai visada pasireiškia dėmesiu ir jautrumu gamtai. Nėra vienos formulės, ką reiškia būti gamtai palankiu ūkiu. Geras ūkininkas žino, kas jo ūkiui geriausia.“ Jis taip pat priduria, kad kiekvienas galime nuspręsti, kas mums yra geras ūkininkas, o lengviausias būdas tai padaryti – susipažinti su ūkininku.

Publikos simpatijas pelnė ūkis „Varinis puodas“

Apdovanojimų renginyje specialų titulą „Publikos simpatija“ laimėjo Audriaus Jokubausko ir Giedriaus Tėvelio sūrininkystės ūkis „Varinis puodas“. Šis ūkis per dvi savaites trukusį viešą balsavimą sulaukė daugiausiai visuomenės palaikymo. „Varinis puodas“ – tai vieta, kur Dzūkijos miškuose, Varėnos rajone, iš laisvai besiganančių karvių pieno gaminami brandinti sūriai. Ūkyje nenaudojamos cheminės trąšos, žemė dirbama tik tiek, kiek reikia atnaujinti pievas, taikomas rotacinis gyvulių ganymas. „Varinis puodas“ savo veiklą vykdo saugomose teritorijose, jiems suteiktas Dzūkijos nacionalinio parko produkto ženklas.

Agrarinę aplinkosaugą puoselėjančios seniūnijos – pagalba gamtai ir ūkininkams

Be ūkininkų renginyje taip pat buvo pagerbtos ir gamtai draugiškos seniūnijos. Specialius apdovanojimus „Gero ūkininko“ čempionate gavo didžiausią proveržį propaguojant agrarinę aplinkosaugą tarp ūkininkų pasiekusios seniūnijos.

„Seniūnijų specialistų vaidmuo yra esminis, kai ūkininkai sprendžia, kaip deklaruoti savo pasėlius, ar dalyvauti gamtą tausojančiose priemonėse. Tokios priemonės ir slepiasi po terminu agrarinė aplinkosauga. Aktyvus seniūnijos darbuotojas gali sukurti didelį proveržį saugant savo krašto gamtą, taip pat jis gali labai padėti ūkininkams – papasakoti apie gamtai draugiškų priemonių prasmę, priminti įsipareigojimus, paaiškinti, kaip viską teisingai atlikti.“ – pasakoja Ž. Morkvėnas.

Apdovanojimų ceremonijoje buvo apdovanota „Agrarinės aplinkosaugos čempionė“ – seniūnija, kurioje daugiausiai žemės ūkio naudmenų ploto deklaruojama agrarinės aplinkosaugos priemonėms. Ja tapo Šilutės raj. sav. Kintų seniūnija. Taip pat pasveikinta „Agrarinės aplinkosaugos spartuolė“ – didžiausią pažangą deklaruojant plotus agrarinės aplinkosaugos priemonėms per 2022-uosius metus padariusi Kelmės raj. sav. Kražių seniūnija. Na, o didžiausią paraiškų pokytį 2022 metais (lyginant su 2021 m.) pasiekė Alytaus raj. sav. Nemunaičio seniūnija. Šių seniūnijų specialistams, dirbantiems su žemės ūkio klausimais, buvo įteiktos ir specialios LR žemės ūkio ministro pasirašytos padėkos.

„Gero ūkininko“ čempionato organizatoriai kviečia jau dabar siūlyti ūkius kitų metų apdovanojimams svetainėje gerasukininkas.lt.

„Gero ūkininko“ čempionatas organizuojamas įgyvendinant gamtosauginį projektą „Naturalit“. Juo siekiama paskatinti gamtai palankias ūkininkavimo praktikas.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.