Ekspertų komisija aplankė ūkius, išrinko penkis šių metų ambasadorius

„Gero ūkininko“ čempionatas artėja link finišo – ambasadorių paskelbimo ir apdovanojimų. Šiemet komisijos vertinimui buvo pasiūlyti 32 ūkiai. Po pirminės atrankos, komisija apsilankė 11 ūkių, įvertino jų taikomas praktikas, naudą gamtai ir vietos bendruomenei, ir išrinko penkis šių metų ambasadorius, kuriuos pristatysime jau netrukus.

„Apsilankymai ūkiuose kartais kardinaliai pakeičia nuomonę. Vienaip atrodo, kai skaitai apie ūkį surinktą informaciją ir visai kitaip –  kai gyvai pamatai, kaip ūkis veikia. Todėl „Gero ūkininko“ čempionate komisijos vizitai ūkiuose – esminiai,“ – sako komisijos narė, Aplinkos ministerijos atstovė Lina Burbaitė.

Su ja sutinka ir kitas komisijos narys, agronomas, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos narys Valentinas Genys: „Atvyksti ir pamatai, ar žodžiai atitinka realybę. Aš asmeniškai pirmiausiai dėmesį kreipiu į tai, ar ūkyje naudojami cheminiai preparatai, ar taikoma sėjomaina. Tai yra esminiai dalykai, atskleidžiantys ūkininko požiūrį į dirbamą žemę.“ Vyras šypsodamasis priduria: „Mane kai kurie komisijos nariai vadina žemės uostytoju, nes mano sukaupta patirtis leidžia apžiūrėjus žemę pasakyti, ar tikrai joje chemikalai nebuvo naudoti. Pažiūriu – ir matau. Žemė nemeluoja.“

Komisija sako esanti dėkinga juos į savo valdas įsileidusiems ūkininkams. „Man lankymasis ūkiuose buvo lyg panėrimas į visai kitą, ūkininkų pasaulį, kur žmonės tiesiogiai dirba tam, kad ant mūsų stalo atkeliautų maistas, o tuo pačiu – jie kuria sau tokį supantį pasaulį, kokio norėtų. Ir už tai, kad dalis jų įsileido į savo pasaulį lyg į savo namus – didelis dėkingumas.“ – sako komisijos narė, Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovė dr. Birutė Valatkienė

Ambasadorius vienija vizija ir nuoseklumas

„Aplankius tam tikrus ūkius akivaizdžiai matai, kiek širdies jų darbe įdėta. Tie žmonės tiesiog šviečiantys. Iš karto išsiskiria savo žiniomis, jų gyliu. Jie žino savo aplinkosauginę kryptį, viziją, kur nori su ūkiu nueiti.“ – apie ambasadoriais tapusius ūkius pasakoja L. Burbaitė.

Panašiai apie išrinktus penkis ūkius atsiliepia ir B. Valatkienė: „Įstrigo kai kurie ūkiai, kurių savininkai yra labai orientuoti į juos supančią aplinką, matosi, kad tai lyg jų namų „tęsinys“. Didelė pagarba visiems, kurie gilina žinias, ir stengiasi žengti koja kojon su tuo, kas yra mokslo priešakyje, kurie neužsidaro kažkada buvusiame žinių lygyje.“

V. Genį gerąja prasme labiausiai nustebino smulkieji ūkiai, jų nuoseklumas. Jo teigimu, geras ūkininkas yra tas, kuris vadovaujasi pagrindiniais agronominiais principais, jau nuo senų senovės apibrėžiančiais ūkininkavimą darnoje su gamta. „Yra trys kertiniai agronomijos banginiai – maistas, oras ir vanduo. Reikia išlaikyti jų tarpusavio pusiausvyrą, gerą šių elementų būklę.  Gero ūkininko pareiga yra užtikrinti kokybišką maistą, o jį gaminant išlaikyti gryną orą ir švarų vandenį“. Didelę ūkininkavimo patirtį turintis agronomas taip pat priduria: „Lietuvoje mūsų dirvožemis yra labai jaunas. Turėdamas galvoje, kad vyksta klimato kaita, kiekvienas ūkininkas privalo suprasti, kad ilgainiui tokiam dirvožemiui lemta degraduoti, o tai reiškia – jei toliau jį alinsime, pasmerksime savo anūkus badui. Natūraliai dirvožemis atsistato, bet nualintas jis pavargsta ir atsikurti užtrunka daug laiko, todėl mes privalome jam padėti, grąžinti skolą, kurią pasiėmėm“.

Pasak vyro, „Gero ūkinininko“ čempionato ambasadoriai yra įkvėpimas, kaip ne tik gražiai abstrakčiai kalbėti apie ūkininkavimą ir gamtosaugą, bet kaip realiai tai įgyvendinti.  

Didesnė ambasadorių įvairovė

Komisijos nariai pastebi, kad šių metų ambasadoriai išsiskiria įvairove. 

„Šiemet tiek aplankyti ūkiai, tiek išrinkti ambasadoriai buvo kaip niekad įvairūs. Skiriasi tiek vykdoma ūkinė veikla, tiek apimtys.“ – sako dr. B. Valatkienė.

„Matėme skirtingus ūkininkavimo būdus, skirtingas taikomas praktikas“ – pritaria Lina Burbaitė.

Ūkius vertino komisija, kurią sudaro 10 ekspertų. Jau netrukus visi penki jų išrinkti „Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai bus pristatyti trumpose video istorijose, o visuomenė viešu balsavimu bus pakviesta išrinkti „Publikos simpatiją“. Ekspertai taip pat analizuoja šių metų deklaravimo statistiką, kad nustatytų seniūnijas, labiausiai prisidedančias prie agrarinės aplinkosaugos. „Gero ūkininko“ čempionato apdovanojimų ceremonija vyks gruodžio 9 d. 

„Gero ūkininko čempionatas“ – tai iniciatyva, kurios metu norime suburti ir parodyti santarvėje su gamta ūkininkaujančių ūkininkų pavyzdžius bei agrarinę aplinkosaugą labiausiai skatinančias seniūnijas. Čempionatu norime atkreipti dėmesį į lyderius, kurie rūpinasi bendruoju visų mūsų gėriu – sveika, darnia ir klestinčia gamta. Žemės ūkis – vienas taršiausių Lietuvos ekonomikos sektorių dėl kurio veiklos sparčiai nyksta agrarinio kraštovaizdžio bioįvairovė ir tik tinkamos, gamtai palankios ūkininkavimo praktikos gali būti šios problemos sprendimas. Geraisiais pavyzdžiais norime parodyti, kad gamtai palankus ūkininkavimas gali būti agrarine, ekonomine ir socialine prasme progresyvus. Manome, kad geras ūkininkas šiais laikais – tas, kuris savo veiklą vykdo santarvėje su gamta ir kuria kur kas platesnį viešąjį gėrį nei vien kokybiška produkcija.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.