Slaptieji žmonių pagalbininkai – šikšnosparniai

Kūdrinis pelėausis. D.Makavičiaus ir N.Vėlavičienės nuotr.
Kūdrinis pelėausis. D.Makavičiaus ir N.Vėlavičienės nuotr.

Gamtosaugos ekspertų akiratyje – ne vien natūralūs gamtos kampeliai. Į „Natura 2000“ specialių saugomų teritorijų tinklą įtrauktas ir nebenaudojamas Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis. Čia yra didžiausia Lietuvoje ir viena didžiausių visoje Europoje šikšnosparnių žiemavietė. Ją ypač mėgsta reta ir nykstanti rūšis – kūdrinis pelėausis. Nuo 1960-ųjų metų apleistas tunelis yra poroje vietų užgriuvęs, todėl jame ištisus metus laikosi stabili teigiama temperatūra ir didelė drėgmė – dvi sąlygos, reikalingos šikšnosparniams žiemoti.

2000-aisiais pradėjus čia vykdyti valstybinį monitoringą, buvo suskaičiuoti 97 šikšnosparniai, o pritaikius papildomas apsaugos priemones ir padarius atitvarą nuo lankytojų – jų skaičius tunelyje išaugo net dvidešimt kartų. Šių metų apskaitos rezultatai džiuginantys – iš viso rasti 1897 žiemojantys šikšnosparniai, iš kurių du trečdaliai – kūdriniai pelėausiai. Jų skaičius Aukštųjų Panerių tunelyje pastaruosius 20 metų palaipsniui didėja.

Vandeninis pelėausis. D.Makavičiaus ir N.Vėlavičienės nuotr.
Vandeninis pelėausis. D.Makavičiaus ir N.Vėlavičienės nuotr.

Lietuvoje gyvena keturiolika šikšnosparnių rūšių, turinčių savo nišą ir atliekančių gamtoje svarbų darbą, kuris iš pirmo žvilgsnio nėra matomas, bet labai reikalingas. Šešios rūšys šiuo metu yra įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą.

Kuo šikšnosparniai yra naudingi gamtai ir žmonėms, kodėl negalima jų trikdyti žiemojimo metu ir kokie nepagrįsti mitai gaubia šiuos gyvūnus, sužinokite vaizdo reportaže.

Reportažas parengtas įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą „Naturalit“, kuris siekia užtikrinti pilnavertę Natura 2000 tinklo – vertingiausių Europos Sąjungos gamtos teritorijų – apsaugą Lietuvoje.“ Už reportažo turinį atsako autoriai ir jis nebūtinai atspindi Europos komisijos nuomonę. Daugiau informacijos apie projektą – naturalit.lt.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.