Visiškai atsisakyti pesticidų – misija „įmanoma“

Ūkininkavimo produkcija – neatsiejama kiekvienos šalies gyventojų gyvenimo dalis. Noras valgyti sveiką maistą ir džiaugtis švaria aplinka reikalauja darnaus požiūrio į šią veiklą. Daugybę metų ūkinėje veikloje naudojami pesticidai kelia didžiulį nerimą visose Europos šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje. VDU Žemės ūkio akademijoje pristatyta fotografijų paroda – „Miestas be pesticidų“. Tai vaizdinis pasakojimas apie pirmąjį pasaulyje miestą visiškai atsisakiusį pesticidų, kuris, tikimasi, taps pavyzdžiu ir Lietuvai.

Fotografijose užfiksuota nedidelio Italijos regiono miestelio Malso kasdienybė. Tai žmonės, kurie kasdien susidurdavo su nuolatos aplinkinių obuolių augintojų purškiamų pesticidų problema. Gyventojams galų gale trūko kantrybė. Neramino tai, jog tyrimai parodė, kad pesticidai pasklido po aplinkines teritorijas ir pasiekė ekologiškų ūkių laukus, mokyklų žaidimų aikšteles, parkus ir net Alpėse esančius geriamo vandens šaltinius. Ūkininkai ir miestelio gyventojai susibūrė į bendruomenę, kuri siekė politinių ir teisinių pokyčių. Po metų gyventojai balsavo referendume, kuriame daugiau nei 74 proc. balsavusiųjų pasisakė už tai, kad pesticidų neliktų ne tik miestelio žaliosiose erdvėse, bet ir žemės ūkyje. Malsas tapo pirmuoju tokiu miesteliu  pasaulyje ir įkvepia kitus siekti tokio paties tikslo. Malsas – ne vienintelis  toks, miestai jungiasi. Judėjimas – „Miestai ir miesteliai be pesticidų“ siekia mažinti pesticidų naudojimą viešose erdvėse (https://www.pesticide-free-towns.info/towns-network).

Paroda pristatyta įgyvendinant projektą „SustAgr“, kuriuo siekiama pradėti glaudesnį Baltijos šalių ir Šiaurės šalių nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą, stiprinant NVO balsą ir pabrėžiant tvarų ūkininkavimą bei atsakingą požiūrį į pesticidų naudojimą, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką.Parodos demonstravimą remia Šiaurės ministrų tarybos biuras Latvijoje.

Parodos autoriai – Leksikono projektas (www.thelexicon.org), tai grupė kūrėjų kurie fotografijos, filmų ir įrašų pagalba siekia papasakoti, kas yra darnus vystymasis, kaip darnūs arba nedarnūs  sprendimai veikia kasdieninį  gyvenimą. Šios parodos kūrėjai  Douglas Gayeton, Philip Ackerman-Leist, Michael de Rachewiltz ir Pier Giorgio Provenzano pasakoja savo istoriją apie tai, kaip ir kodėl Malso miestelis siekia.

Pesticidai – svarbi problema ir Lietuvoje, tačiau kol kas labai garsiai apie tai nekalbama. Projekto partneriai Lietuvoje – Baltijos aplinkos forumas – parodos atidarymo proga surengė ir diskusiją apie pesticidų pavojus ir susiformavusią jų naudojimo ir reguliavimo praktiką Lietuvoje. Diskusiją moderavo Baltijos aplinkos forumo aplinkosaugos, darnaus vystymosi politikos specialistė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė ir cheminių medžiagų specialistas Gražvydas Jegelevičius.

Projekto įgyvendinimo metu taip pat bus organizuojamos dirbtuvės, kuriose bus pasidalinta požiūriu ir pesticidų naudojimo situaciją bendradarbiaujančiose šalyse. Taip pat bus ruošiama informacija ūkininkams bei kitiems suinteresuotiems asmenims apie jų teisę ir pareigą saugoti aplinką ir žmonių sveikatą.

Komentarai

Kristė 2020-01-15
Surenkime ir mes Lietuvoje!

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.