Meldinių nendrinukių aviariumai pasiekė Vokietiją

Meldinių nendrinukių aviariumai jau sandėliuojami Vokietijoje, Žemutinio Oderio slėnio nacionaliniame parke.
Meldinių nendrinukių aviariumai jau sandėliuojami Vokietijoje, Žemutinio Oderio slėnio nacionaliniame parke.

Retų paukščių – meldinių nendrinukių – auginimui Lietuvoje naudoti specialūs narvai – aviariumai –  sėkmingai pasiekė Vokietiją. Šios šalies gamtininkai ketina ne tik pakartotinai panaudoti lietuvių sukurtus narvus, bet ir pritaikyti mūsų bei baltarusių kolegų sukauptą meldinių nendrinukių perkėlimo patirtį.

„Labai džiaugiamės, kad aviariumai sėkmingai pasiekė savo kelionės tikslą rytinėje Vokietijoje. Lieka tik viltis, jog šie narvai neš sėkmę ir toliau – kad juose auginamos meldinės nendrinukės taip pat sėkmingai augs Vokietijoje kaip augo Žuvinte.” – sakė aviariumų pervežimą ir meldinių nendrinukių perkėlimą koordinavęs Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Meldinių nendrinukių aviariumų pervežimas iš Žuvintio biosferos rezervatą Lietuvoje į Žemutinio Oderio slėnio nacionalinį parką Vokietijoje.
Meldinių nendrinukių aviariumai buvo pervežti iš Žuvintio biosferos rezervato Lietuvoje į Žemutinio Oderio slėnio nacionalinį parką Vokietijoje.

 

Lietuvoje pagaminti aviariumai bus paženklinti specialia meldinės nendrinukės projekto lentele.
Lietuvoje pagaminti aviariumai bus paženklinti specialia meldinės nendrinukės projekto lentele.

Vokietijoje artimiausiu metu planuojama kartoti lietuvių ir baltarusių gamtininkų pirmą kartą sėkmingai išbandytą gamtosaugos priemonę – meldinių nendrinukių perkėlimą. Šios priemonės taikymas gali lemti rūšies išlikimą, kadangi daugelyje Europos vietų šių paukščių buveinės yra jau pakankamai geros būklės, tačiau retųjų giesmininkų jose nedaugėja. Mokslininkai mano, kad tiesiog tose vietos nepakanka paukščių ir būtent paukščių perkėlimas (translokacija) iš kitos gyvybingos populiacijos gali išspręsti šią problemą.

„Vokietijoje ir vakarinėje Lenkijoje (Pomeranijoje) mes esame labai susirūpinę čia gyvenančiomis meldinėmis nendrinukėmis, nes populiacijos dydis vis mažėja. Mes manome, kad didelę dalį buveinių esame atkūrę iki pakankamai geros būklės, tačiau retųjų paukščių nedaugėja. Manome, kad tiesiog tose vietose nebėra pakankamai meldinių nendrinukių, kad jos galėtų šias teritorijas apgyvendinti. Todėl mums yra labai svarbu semtis lietuvių ir baltarusių kolegų patirties atliekant perkėlimą.“ – sakė šią vasarą Žuvinte viešėjusi ir meldinių nendrinukių perkėlimo patirties sėmusis mokslininkė dr. Franziska Tanneberger iš Greifsvaldo universiteto Šlapynių centro. 

Pilną mokslininkės dr. Franziska Tanneberger interviu Žuvinto biosferos rezervate 2019 m. vasarą (antraisiais meldinių nendrinukių perkėlimo įgyvendinimo metais) žiūrėkite vaizdo įraše.

Kiek anksčiau Tarptautinės BirdLife Meldinės nendrinukės apsaugos grupės pirmininkas dr. Martin Flade yra sakęs: „Pomeranijoje yra likę vos 15 meldinės nendrinukės patinų. Atkurti populiacijos natūraliai greičiausiai nepavyks, todėl ketiname taikyti paukščių perkėlimą. Šį metodą galbūt reikėtų taikyti ir Vengrijoje, kur populiacija yra visiškai išnykusi“.

Apie meldinių nendrinukių perkėlimo reikšmę ir ketinimą Vokietijoje bei kitose pasaulio šalyse pritaikyti lietuvių ir baltarusių gamtininkų patirtį atliekant meldinių nendrinukių perkėlimą, plačiau pasakojo Žuvinto biosferos rezervate 2018 m. vasarą (pirmaisiais meldinių nendrinukių perkėlimo įgyvendinimo metais) lankęsis dr. Martin Flade

Pervežtus aviariumus suprojektavo Baltijos aplinkos forumo specialistai, remdamiesi Karališkosios paukščių apsaugos draugijos  (RSPB) patirtimi gaminant aviariumus vakarinių startų perkėlimui. Lietuvoje aviariumai naudoti dvejus metus pirmą kartą pasaulyje išbandant meldinių nendrinukių perkėlimą. 2018-2019 metais vykdytas perkėlimas buvo sėkmingas ir efektyvus. Jauniklių išgyvenamumo rodiklis buvo 98-100 %, po pirmų metų perkėlimo stebėti 11 iš Afrikos į Žuvinto biosferos rezervatą grįžę paukščiai (22 %). Pastarasis rodiklis viršija net natūralų pirmamečių jauniklių grįžtamumą (20 %). Apskaitų metu gamtininkai taip pat stebėjo perkeltas pateles su jaunikliais.

Plačiau apie perkėlimą galite sužinoti žiūrėdami video dienoraštį.

 

 

Aviariumų ardymas ir transportavimas

 

 

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.