Lietuvos savivaldybių gyventojams – saugesnė ir švaresnė aplinka

Kauno rajono ir Šilalės savivaldybėse startuoja Baltijos aplinkos forumo ir partnerių įgyvendinamas projektas „NonHazCity“, kurio metu savivaldybės įstaigos bei privačios verslo įmonės bus raginamos atsisakyti pavojingų cheminių medžiagų, o gyventojai bus kviečiami išmokti, kaip šių medžiagų išvengti kasdienėje buityje. Šios savivaldybės turėtų tapti pavyzdžiu kitiems Lietuvos miestams ir rajonams, kurie taip pat raginami atsisakyti pavojingų cheminių medžiagų.

Pramonė, mažos bei vidutinės verslo įmonės bei gyventojai kasdienėje savo veikloje naudoja šimtus skirtingų cheminių medžiagų. Kai kurios iš jų yra pavojingos ar labai pavojingos, o kai kurių neigiamas poveikis iki šiol nėra iki galo ištirtas. Visos šios cheminės medžiagos gali būti išmetamos į orą, su atliekomis ar nuotekų vandeniu patekti į įvairius vandens šaltinius, galiausiai – į Baltijos jūrą.

Įvairios cheminės medžiagos, o taip pat ir pavojingas jų visų „kokteilis“ patenka ne tik į aplinką, augalus bei gyvūnus, bet ir į žmonių organizmus. Skirtingos pavojingos cheminės medžiagos gali sukelti įvairų neigiamą poveikį. Pavyzdžiui, kauptis aplinkoje, įmonių darbuotojams ar gyventojams sukelti alergines reakcijas, didinti įvairių vėžinių susirgimų riziką.

Veiklos įvairiuose Baltijos jūros regiono miestuose

Kartais problemai sušvelninti pakanka net ir visai nedidelių pokyčių. Projekto „NonHazCity” arba „Inovatyvūs valdymo sprendimai mažinant pavojingų cheminių medžiagų emisijas miestuose Baltijos jūros regione“ metu Baltijos aplinkos forumo ekspertai ir projekto partneriai ne tik stiprins savivaldybių darbuotojų kompetenciją šioje srityje, dirbs su smulkiuoju ir vidutiniu verslu, siekdami įgyvendinti pokyčius, bet ir švies visuomenę su tikslu išmokyti gyventojus be didelių pastangų atpažinti ir išvengti pavojingų medžiagų savo aplinkoje.

Lietuvoje projektas įgyvendinamas dviejose savivaldybėse – Kauno bei Šilalės rajonuose. Šios savivaldybės taps pavydžiu kitiems Lietuvos miestams, kurie taip pat raginami siekti pokyčių ir sumažinti pavojingų cheminių medžiagų naudojimą.

Be Lietuvos, projektas taip pat įgyvendinamas Latvijos, Estijos, Vokietijos, Suomijos bei Švedijos miestuose. Dalis veiklų įgyvendinama ir Baltarusijoje. Projekto partneriai įvairiose šalyse dalinasi savo patirtimi ir surinktais duomenimis ir užtikrina, jog savivaldybes ir jų gyventojus pasieks išsami ir pati naujausia informacija.

Aktualiausios pavojingos medžiagos

Projektas „NonHazCity“ oficialiai startavo dar 2016 m. Metus laiko vyko pasiruošimas viešai kampanijai. Per tą laiką taip pat Kauno bei Šilalės rajonuose atlikti įmonių, lietaus nuotekų tyrimai. Projekto metu bus išaiškintos ne tik dažniausiai pasitaikančios pavojingos cheminės medžiagos, bet ir galimi jų šaltiniai.

Iš ankstesnių tyrimų jau yra žinoma, kad pavojingos medžiagos atkeliauja iš įvairių pramonės įmonių, kirpyklų, cheminių valyklų, maisto gamybos įmonių ir pan. Vienos dažniausiai pasitaikančių – įvairūs ftalatai, kurie turi neigiamą poveikį žmogaus reprodukcinei sistemai, bisfenolis A – trikdantis endokrininę sistemą junginys, alkilfenoliai ir kiti junginiai.

Pakeitimai įmonėse bei įstaigose

Išsiaiškinus pagrindinius taršos šaltinius ir labiausiai paplitusias pavojingas chemines medžiagas, būtina imtis priemonių, padėsiančių šių medžiagų kiekį sumažinti. Startuoja projekto „NonHazCity“ kampanija, kurios metu bus dirbama su savivaldybės įstaigomis bei smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėmis.

Šiuo metu ieškome įmonių, norinčių bendradarbiauti su Baltijos aplinkos forumu bei savivaldybėmis ir įgyvendinti nedidelės apimties pakeitimus siekiant sumažinti pavojingų cheminių medžiagų patekimą į aplinką ir keliamą grėsmę žmonių sveikatai

Atrinksime po 5-7 įmones Kauno ir Šilalės rajono savivaldybėse, norinčias prisidėti prie švaresnės aplinkos. Padėsime identifikuoti jūsų įmonėje naudojamas pavojingas chemines medžiagas ar jų mišinius, suteiksime informacijos, kokia saugesne, alternatyva jas pakeisti, padėsime įgyvendinti pokyčius ir paviešinsime geruosius pavyzdžius, kurie parodys gerą pavyzdį kitoms įmonėms.

Jau šią savaitę šiuose rajonuose startuoja Baltijos aplinkos forumo projekto „NonHazCity“ metu rengiamo seminarų ciklo renginiai. Pirmieji seminarai skirti savivaldybių ir joms pavaldžių įstaigų darbuotojams. Seminarų metu dalyviai bus supažindinti su žaliųjų pirkimų gairėmis ir naujovėmis.

Netrukus startuos ir smulkioms bei vidutinėms verslo įmonėms skirti seminarai. Jų metu skirtingų sričių verslininkus – pramonės atstovus, grožio industrijos darbuotojus ir kitus – supažindinsime su cheminių medžiagų valdymo įmonėje aktualijomis ir naujovėmis, teisės aktų reikalavimais, pavojingų cheminių medžiagų pakeitimu bei žaliaisiais pirkimais.

Gyventojų įsitraukimas

Minėtose savivaldybėse jau yra atlikta išsami gyventojų apklausa. Jos metu siekta išsiaiškinti gyventojų žinias ir požiūrį į pavojingas chemines medžiagas kasdienėje aplinkoje. Netrukus startuos ir intriguojanti savanorių kampanija. Jos metu kviesime į projekto veiklą savanoriškai įsitraukti projekto įgyvendinimo teritorijoje gyvenančias šeimas.

Iš visų kandidatų atrinksime 5 šeimas, kurios taps projekto vėliavnešėmis ir skleis žinią kitiems bendruomenės nariams. Atrinktų šeimų namuose lankysis cheminių medžiagų ekspertai ir, apžiūrėję namus bei naudojamas priemones, teiks rekomendacijas, kokių buitinės chemijos, higienos ir kosmetikos priemonių, statybinių medžiagų ir kitų gaminių vengti ir kokius saugesnius produktus bei gaminius rinktis. Savanorių šeimų progresas bus stebimas pusę metų ir apie pokyčius bus informuojama visuomenė. Kviečiame sekti projekto naujienas puslapyje Pagalvok.lt ir dalyvauti savanorių atrankos procese.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.