Pavojai slypi ir sveikoje gyvensenoje. Kaip pasirinkti saugius sporto reikmenis?

Mankšta ir aktyvus sportas – neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalis. Sportuojantys renkasi treniruotes namuose ar sporto salėse, mankštinasi pagal jogos ar kitokius principus. Tik ar susimąstome iš kokių medžiagų pagaminti aerobikos ar jogos kilimėliai, gimnastikos reikmenys ir kiti gaminiai? Šiame straipsnyje papasakosime, kas gali slypėti ne tik jūsų sportiniuose kilimėliuose, bet ir naudojamuose čiužiniuose ir kaip pasirinkti saugius gaminius.

Iš ko gaminami gimnastikos ar jogos kilimėliai?

Sportiniai ir jogos kilimėliai dažniausiai gaminami iš PVC plastiko (polivinil chlorido), dar vadinamo vinilu. Tai yra pats kenksmingiausias plastikas (ženklinamas perdirbimo ženklu su skaičiumi #3 ir raidėmis PVC).

Į PVC dedama plastifikatorių, nes PVC savo pirminėje formoje netinkamas naudoti, o plastifikatoriai jį padaro minkštu ir lanksčiu. Dažniausiai naudojami plastifikatoriai – skirtingi ftalatai, iš kurių keli kenkia vaisingumui. Ftalatai siejami ir su vystymosi sutrikimais, astma ir vėžio rizika. Šiame plastike taip pat naudojami stabilizatoriai, tarp kurių – sunkieji metalai, tokie kaip švinas ir kadmis. Kadmio naudojimas Europos Sąjungos (ES) PVC pramonėje imtas mažinti nuo 2001 m., kol galiausiai buvo uždrausta jį naudoti plastikų sudėtyje. Švinas jau nuo 2000 m. yra pamažu pakeičiamas saugesniais junginiais ir dabar yra retai naudojamas. Tad jeigu namuose turite senų PVC gaminių, verta pagalvoti apie galimą jų poveikį.

PVC yra pavojingas visuose gyvavimo etapuose. Gaminimo metu naudojamas pagrindinis PVC ingredientas yra vinilo chloridas – žinomas kancerogenas. Naudojimo metu pavojus kyla dėl galimai išskleidžiamų pavojingų chloro junginių ir ftalatų (naudotojai patiria poveikį, pvz., liečiantis su oda). PVC suirimo metu pavojingos medžiagos patenka į aplinką. PVC taip pat yra sunkiai perdirbamas, o deginant išskiria patvarius teršalus – dioksinus.

Kiti gaminiai su PVC

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad daug skirtingų gimnastikos gaminių galimai gaminami iš PVC. Tai gimnastikos kamuoliai, masažiniai diskai ar kamuoliukai ir kiti gaminiai.

Baltijos aplinkos forumas kampanijos „Pagalvok, kai perki“ metu tyrė įvairius gaminius iš PVC. Tyrimo metu norėta sužinoti, kaip plačiai juose paplitę ftalatai. Tirti ir 5 gimnastikos kamuoliai. Rezultatai parodė, kad viename jų buvo aptiktas nemažas kiekis ftalatų, kurie sudarė net 16 proc. viso gaminio svorio.

PVC galime rasti ir ten, kur visai nesitikime, pavyzdžiui, neperšlampamuose čiužinių užvalkaluose ir pripučiamuose čiužiniuose. Beveik visi pripučiami čiužiniai, aktyviai naudojami iškylų, kelionių ir festivalių metu, yra pagaminti iš PVC ir savo sudėtyje gali turėti ftalatų, todėl perkant pripučiamus čiužinius, patariame ieškoti gaminių be PVC. O čiužinių užvalkalai yra dažnai naudojami vaikų lovelėse, todėl ypač svarbu, kad tai būtų saugios medžiagos. Jeigu čiužinio užvalkalas pagamintas iš blizgaus ir minkšto plastiko – didelė tikimybė, kad tai yra PVC, ypač jeigu gaminys senesnis. 2016-2017 metais Stokholme atliktame tyrime buvo tirti seni žaislai ir gaminiai, tarp kurių buvo ir čiužinių užvalkalai. Didelėje dalyje užvalkalų buvo rastos itin didelės koncentracijos ftalatų.

Kaip išsirinkti saugesnes alternatyvas be PVC?

Žinodami klientų poreikius ir susirūpinimą dėl pavojingų medžiagų gaminiuose, kai kurie gamintojai atsisako naudoti ftalatus PVC gamyboje ir gaminio aprašymuose nurodo: „be ftalatų“ (phthalate-free), be BPA (BPA-free) ir be švino (lead-free), nors tai dar nereiškia, kad gaminys nepagamintas iš PVC. Net jei šios medžiagos nenaudojamos, mes nežinome, kuo jos pakeičiamos. Taip pat siūlome vengti ir kitų sintetinių plastikų tokių kaip PER ir TER, kurie, nors mažiau pavojingi nei PVC, neprilygsta natūralioms medžiagoms.

Kenksmingų medžiagų prevenciją tekstilės gaminiuose užtikrina „Oeko-Tex®“ standartas. Jis sertifikuoja ir PVC plastiką. Tačiau net jei PVC pagal šį standartą gali būti pavadintas saugiu vartotojams, reikėtų nepamiršti jo poveikio aplinkai gamybos, suirimo ar deginimo metu.

Dėl šių priežasčių Baltijos aplinkos forumo specialistai rekomenduoja vengti gaminių su PVC. Net ir žinant apie PVC pavojų rasti saugesnių kilimėlių alternatyvų gali būti sudėtinga, tačiau įmanoma. Patariame rinktis kilimėlius iš natūralių medžiagų, pvz., iš tekstilės, kurie gali būti nemažiau funkcionalūs. Taip pat jogos kilimėliai gaminami ir iš natūralios gumos ar net savaime suyrančių bio-plastikų.

Pripučiamuose čiužiniuose taip pat patariame vengti PVC, o čiužinių užvalkaluose – PVC ir poliuretano putų.

Primename, kad vartotojai turi teisę klausti gaminio gamintojų ar platintojų, ar jų sudėtyje yra tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų. Ne išimtis ir gaminiai iš PVC. Gamintojai ar tiekėjai per 45 dienas privalo jums atsakyti. Laiško pavyzdys ir daugiau informacijos apie tai – čia.

Daugiau informacijos:

Apie saugesnius pripučiamus čiužinius: sleepingwithair.com/the-best-non-toxic-air-mattresses-pvc-free-alternatives/

Apie saugesnius čiužinių užvalkalus: https://www.kitchenstewardship.com/the-best-natural-waterproof-mattress-protector/

Parengta pagal:

https://ireadlabelsforyou.com/pvc-yoga-mats-safe-or-toxic/

https://ireadlabelsforyou.com/non-toxic-yoga-mat-guide/

sleepingwithair.com/the-best-non-toxic-air-mattresses-pvc-free-alternatives/

https://www.kitchenstewardship.com/waterproof-mattress-pad-safety/

https://www.kitchenstewardship.com/monday-mission-get-non-toxic-sleep/

https://www.kitchenstewardship.com/the-best-natural-waterproof-mattress-protector/


Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.