Saugokitės pavojingų medžiagų šlapiose servetėlėse

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie vieną iš šiuolaikinių higienos priemonių – drėgnas servetėles. Prekybininkai teigia, kad įprastos servetelės nesuteiks „užtikrintos švaros“ ir „šviežumo jausmo“. Taigi, šlapios servetėlės, skirtos higienai, reklamuojamos kaip geresnė priemonė, suteiksianti sveikatos ir pasitikėjimo. Bet tiesa, kad higieninės servetėles daro daugiau žalos, negu naudos, tiek žmogui, tiek gyvajai gamtai.

Poveikis sveikatai

Dalis rinkoje esančių šlapių servetėlių savo sudėtyje turi cheminių medžiagų, galinčių sukelti vėžį, trikdyti endokrininę sistemą ir sukelti vaisingumo problemų. Ilgalaikė žala sveikatai dėl susidūrimo su šiomis medžiagomis niekada nebuvo tirta, taigi apie tai žinome nedaug.

Organizacija „Women’s voices for the Earth“ 2015 metais rinko informaciją ir internete ieškojo vartotojų išsakytų patirčių dėl šių servetėlių naudojimo. Iš viso surinkta maždaug 150 atsiliepimų ir recenzijų apie 11 skirtingų prekės ženklų gaminių, susijųsių su neigiamu poveikiu sveikatai. Specifiniai nusiskundimai apie deginančius pojūčius, niežėjimą, dirginimą, alergines reakcijas ir odos bėrimus buvo gana dažni. Keletas moterų teigė, jog toliau naudojo drėgnas servetėles, tikėdamosios, kad tai padės numalšinti nemalonius simptomus, bet tai tik iššaukė pablogėjimus. Taip pat surasti keli pranešimai apie po naudojimo sekusias šlapimo takų infekcijas.

Nepaisant to, ką teigia prekybininkai, šios servetėlės daugeliui vartotojų yra visiškai nebūtinos kasdieniam naudojimui, be to, jose esančios cheminės medžiagos kelia grėsmę sveikatai. Dažniausiai gamintojų tikslinė auditorija yra moterys, kurios daugiausia ir nukenčia nuo šių „švaros priemonių“ žalingo poveikio. Atminkite, daug svarbiau yra kaip jūs jaučiatės iš tikrųjų, o ne kokias normas nustatinėja higienos prekių gamintojai. Jeigu, vis tik, jaučiate poreikį drėgnoms servetėlėms, yra ir kitų išeičių – visai nebūtina naudoti iš anksto sudrėkintų ir cheminių medžiagų kokteiliu praturtintų servetėlių.

Poveikis aplinkai

Drėgnos servetėlės – tai vienkartinio naudojimo gaminys, sunkiai suyrantis aplinkoje, kaip ir jo pakuotė. Įvairiuose pranešimuose teigiama, jog šie gaminiai užkemša kanalizacijos ir vandens valymo sistemas. Vis daugiau šių servetėlių atsiduria paplūdimiuose, išmestos jūros bangų. Jungtinės Karalystės jūrų apsaugos bendruomenė teigia, kad išmetamų servetėlių skaičius per metus nuo 2013 metų išaugo 50%.

Šlapiose servetėlėse randamos pavojingos cheminės medžiagos

Kvapiosios medžiagos (angl: fragrance, perfum)

Kvapiosios medžiagos gaminyje – tai puokštė visai nebūtinų, bet galimai toksiškų cheminių medžiagų. Žinoma, kad jose randama galimų alergenų, hormoninę sistemą trikdančių, vėžį sukeliančių ir dirginančių medžiagų. Deja, bet didžioji dalis kvapiųjų medžiagų komponentų slepiami nuo vartotojų (įmonių komercinės paslaptys). Dėl to sunku identifikuoti toksiškas sudedamąsias dalis vien perskaičius gaminio etiketę. 2015 metais išleistoje publikacijoje (Ispanija) ištyrus 20 prekės ženklų šlapias servetėles surasta, kad 95% turėjo alergenų, 90% turėjo ftalatų (įskaitant DEP, DBP ir DEHP) ir 55% buvo rasta sintetinių muskuso junginių. Šis tyrimas parodo, kad beveik visose drėgnose servetėlėse randama kenksmingų kvapiųjų medžiagų ir jų priedų.

Konservantai

Konservatai naudojami siekiant išvengti drėgnose servetėlėse galinčių užsiveisti bakterijų ir pelėsio. (Priešingai negu šlapios servetėlės, įprastos servetėlės yra sausos, todėl cheminiai priedai yra visiškai nereikalingi). Deja, bet daugelio žmonių oda yra jautri šiems junginiams. Kai kurie konservantai išskiria formaldehidą, o jo poveikis buvo susietas su vėžio rizika. Kiti konservantai, kaip parabenai, galimai trikdo endokrininę sistemą. Dėl to gali atsirasti problemų su vaisingumu ar padidėti rizika susirgti krūties vėžiu. Taip pat dažnai naudojamas konservantas fenoksietanolis, kuris yra šiek tiek toksiškas, gali sukelti odos dirginimą bei alergines reakcijas.

Problemiškiausi konservantai, aptinkami drėgnose servetėlėse:

  • Formaldehidą išskiriančios medžiagos (Diazolidinyl urea, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, DMDM hydantoin): Šių medžiagų išskiriamas formaldehidas efektyviai sunaikina bakterijas, kurios skleidžia nemalonų kvapą, bet taip gali sukelti alergines reakcijas. Formaldehidas žinomas kaip toksiška ir vėžį sukelianti medžiaga, o jos poveikis reprodukciniams audiniams yra beveik nežinomas, bet keliantis susirūpinimą.
  • Parabens (methylparaben, propylparaben, ethylparaben, butylparaben): Parabenai kelia didelį susirūpinimą dėl savo savybių imituoti estrogeną ir trikdyti hormonų pusiausvyrą. Šių medžiagų rasta krūties vėžio audinyje ir manoma, kad jų naudojimas gali būti susijęs su šia liga. Taip pat šios medžiagos siejamos su sumažėjusiomis reprodukcinėmis galimybėmis.
  • Iodopropynyl butylcarbamate (IPBC): Žinoma, kad ši medžiaga gali sukelti alergines odos reakcijas. Jos panaudojimas yra smarkiai apribotas ES.
  • Octoxynol-9: Tai stiprus kontraceptinis vaistas, sunaikinantis sėklos ląsteles ir kartais dedamas į drėgnų servetėlių sudėtį. Tokios servetėlės nėra laikomos kontraceptinėmis priemonėmis ir nėra reikalavimų jų specialiam ženklinimui dėl jų neigiamo poveikio moters vaisingumui. Oktoksinolio-9 panaudojimas kontracepcijos priemonėse buvo susietas su audinių dirginimu ir galima žala reprodukcinei sistemai.
  • Methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone (MI ir CMI): Šios dvi medžiagos gausiai minimos dermatologijos mokslo žurnaluose išsamiai aprašant jų sukeltas stiprias alergijas dėl drėgnų servetėlių naudojimo. Dėl jų žalingo poveikio kai kurios įmonės pakeičia jas saugesnėmis medžiagomis.


Atlikus nedidelį rinkos tyrimą paaiškėjo, kad beveik visose Lietuvoje parduodamose šlapiose servetėlėse yra neidentifikuotų kvapiųjų medžiagų (parfum; fragrance) – 9 iš 10 tirtų prekės ženklų. 3 iš 10 rasta formaldehidą išskiriančių medžiagų, 2 – parabenų ir dar 2 – kitų grėsmę keliančių medžiagų, o 6 prekės ženklų servetėlėse rasta konservanto fenoksietanolio. Nustebino ir tai, kad vieno prekės ženklo gaminyje su ekologiniu sertifikatu tekstilei, rasta įtariamai kancerogeniškos, toksiškos ir odą jautrinančios medžiagos. Kosmetikos gaminiuose naudojamų cheminių medžiagų didžiausias leistinas koncentracijas nustato Europos Sąjungos teisės aktai, bet norime paskatinti vartotojus pamąstyti ar pageidaujama sąveika net su mažais šių cheminių medžiagų kiekiais.
Lietuvos rinka

Alternatyvos drėgnoms servetėlėms

Sakoma, kad genialumas slypi paprastume. Alternatyvų toli ieškoti nereikia. Juk drėgnos servetėlės yra naujausių laikų išradimas, o visai neseniai žmonėms užtekdavo medžiaginių nosinaičių arba įprastų popierinių servetėlių, kurias, esant poreikiui, galima tiesiog sušlapinti vandeniu, arba vandeniu į kurį įlašintas lašelis eterinio aliejaus (pvz. arbatmedžių), jeigu jums būtinas „švaros“ kvapas. Atminkite, sąlyginai nedidelis kūno kvapas yra normalu, o jeigu jis per didelis, tai gali rodyti sveikatos sutrikimus. Tokiu atveju geriau konsultuotis su gydytojais. Daug svarbiau rūpintis bendra kūno gerove, o ne ją trikdyti kenksmingomis cheminėmis medžiagomis.

Jeigu jums šlapios servetėlės yra nepakeičiamas gaminys, patariame domėtis saugesniais įmonių, kurioms rūpi vartotojų ir aplinkos gerovė, gaminiais. Atidžiai skaitydami etiketes ieškokite servetėlių be kvapiųjų medžiagų, parabenų ir kenksmingų konservantų, kuriuos išvardijome. Pirmenybę teikite iš bioskaidžių (biodegradable) medžiagų pagamintoms servetėlėms arba skirtoms kūdikiams ir pažymėtoms ekoženklais:

Daugiau info:

Ankstesnis mūsų leidinys apie pavojingas medžiagas kosmetikos priemonėse

Parengta pagal:

www.womensvoices.org


Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.