Rugpjūtį ir rugsėjį visuomenei pristatytos gamtos lobių paieškų trasos sulaukia gausaus lankytojų susidomėjimo. Žemaitijoje esančia Plokštinės trasa jau pražygiavo daugiau nei 20 skirtingų grupių, greta Verkių trasos savaitgaliais būriuojasi eilės.
Tako kūrėja Baltijos aplinkos forumo iniciatyvinė grupė Gamtoje.org džiaugiasi paslaugos populiarumu ir ragina dar iki nukrentant medžių lapams pasigrožėti gamta.
Gamtos lobiai – meilė gamtai per asmeninį patyrimą
Gamtos lobių paieškos – trasos be akivaizdžių nuorodų, rodyklių ar kitų aiškių infrastruktūros žymių. Jose orientuojamasi pagal gamtos ženklus – medžius, augalus, jų formas, pasaulio kryptis ir pan. Gamtos ženklų vedini lankytojai atranda lobius – istorijas, supažindinančias su unikalia vietovės istorija, neįtikėtinu faktu ar legenda. Keliaudami maršrutu dalyviai taip pat turi atlikti keletą užduočių, leidžiančių iš arčiau susipažinti su gamta, pasijusti jaunuoju tyrėju. Visi trasos reikmenys išduodami pradiniame punkte – lankytojų centre ar restorane.
„Idėją sukurti panašias trasas, kurios įtrauktų, skatintų būti gamtoje ir ją patyrinėti mūsų organizacija turėjo jau senai. Tikime, kad tik per asmeninę patirtį, emocijas ir atsiminimus iš buvimo gamtoje, yra įmanoma žmogui, kasdieniame gyvenime mažai susiduriančiam su gamta ar mažai apie ją mąstančiam, įdomiai ir patraukliai papasakoti apie gamtą ir gamtosaugos prasmę. Esame dėkingi „Teo“, kurie patikėjo šia idėja ir padėjo projektui startuoti. Tai puikus pavyzdys, kaip socialiai atsakingas verslas prisideda prie aplinkosaugos ir kuria visuomeninę vertę,“ – unikalių paslaugų idėją pristato trasų koordinatorė, Baltijos aplinkosaugos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė.
Lankytojų susidomėjimas nustebino kūrėjus
Gamtoje.org komanda teigia, jog juos nustebino plūstelėjusių lankytojų skaičius. „Kai restoranas „Verkių malūnas“, išduodantis Verkių gamtos lobių trasos reikmenis, paskambino po pirmojo savaitgalio ir pranešė, kad žmonės laukia eilėse, kad galėtų išbandyti naująją trasą, maloniai nustebome, kadangi Plokštinės trasoje srautas nors ir nuolatinis, nėra toks intensyvus. Sulaukėme nemažai skambučių ir užklausų. Lankytojų srautas ir toliau nemažėja. Supratome, kad sostinės gyventojams itin trūksta patrauklių laisvalaikio praleidimo formų gamtoje,“ – mintimis dalinasi Rita Norvaišaitė. Gamtos lobių paieškų kūrėjai tikina, kad vienintelis būdas, kaip sumažinti eiles – naujų trasų įrengimas. „Norint užtikrinti gerą patyrimą, kurio neblaškytų kitos kompanijos, grupės į trasą išleidžiamos kas 15-20 min. Jei paleistume didesnį srautą, gautųsi šiokia tokia sumaištis, kiltų vidinis noras skubėti. Mes šiuo atveju siekiame, kad žmonės lėtai vaikštinėtų ir tyrinėtų gamtą,“ – aiškina Verkių trasos kūrėjas Justas Gulbinas. Gamtoje.org komanda jau svarsto galimybes Vilniuje įrengti dar vieną trasą ir ragina visuomenę prisidėti skiriant paramą.
Pramoga šeimai ir nedidelei draugų kompanijai
Kiekviena trasa yra unikali. Plokštinės trasoje sunkiau orientuotis, pasakojama daugiau apie gamtą, o Verkiuose pasiklįsti praktiškai neįmanoma, gamtos istorijos susipina su kultūra.
Abi trasas rekomenduojama išbandyti ne didesnėse nei 5-7 asmenų grupėse. Optimalus skaičius – 3-5 žmonės. „Tik tokiu būdu pajusite visą gamtos lobių paieškų malonumą, visi dalyviai bus įtraukti į procesą,“ – aiškina Rita Norvaišaitė.
Trasose raginama išmaniąsias technologijas naudoti tik įspūdžių fiksavimui, o dalintis jais baigus maršrutą. Dalinantis fotografijomis kviečiama nurodyti saitažodį (angl. hashtag) #Gamtoslobiai.
Komentarų nėra