Lietuvoje perinčios retosios meldinės nendrinukės jau išskrido žiemoti. Jos pastebėtos Ispanijoje ir Prancūzijoje

Vakar meldinės nendrinukės apsauga besirūpinančius gamtininkus pasiekė žinios, jog Ispanijoje pastebėta Lietuvoje žieduota meldinė nendrinukė. Jos kaimynė jau rugpjūčio pirmoje pusėje buvo pasiekusi Prancūziją.

Abu paukščiai buvo žieduoti šiemet rugpjūčio 2 d. Tyruose – pagrindinėje meldinių nendrinukių perimvietėje Lietuvoje. Tagi, Prancūzijoje sugautas paukštis daugiau nei 1200 km (tikslios vietos ornitologai dar nenustatė) įveikė per mažiau nei 10 dienų, o iki Ispanijos (daugiau nei 2000 km) kitas nuskrido per mažiau nei mėnesį.

Intensyvus meldinių nendrinukių žiedavimas ir stebėjimas Lietuvoje pradėtas tik 2014 metais, siekiant geriau ištyrinėti šių globaliai nykstančių paukščių judėjimo maršrutus ir pagal tai parinkti tinkamas apsaugos priemones. Tik prieš dešimtmetį buvo nustatyta, kad meldinės nendrinukės žiemoja Senegalo upės deltoje Afrikoje. Ddu trečdaliai jų žiemaviečių iki šiol nerastos. 2015 metais, vykdant meldinių nendrinukių apsaugos iniciatyvą, paukščiai pradėti ženklinti dar intensyviau specialiomis plastikinių spalvinių žiedų kombinacijomis. Pagal jas kiekvieną paukštį galima identifikuoti jį stebint žiūronais iš tolo – nereikia jo sugauti.

2015 metais buvo sugauta ir sužieduota beveik 90 šios rūšies paukščių. Didžioji dalis buvo giedantys patinėliai, tačiau pavyko sugauti ir kelias pateles. Įdomu tai, jog žiedavimo metu ornitologams pakliuvo ir 4 užsienio žiedais žieduoti paukščiai: 3 nendrinukės nešiojo Prancūzijos (dvi Paryžiaus žiedavimo centro, viena – Strazbūro) metalinius žiedus, kita buvo žieduota Jungtinėms Karalystėms priklausančioje JERSEY saloje.  Ornitologų teigimu, žiedavimas perėjimo sezono metu padėjo atskleisti nemažai informacijos apie paukščių judėjimą veisimosi metu. Tačiau daugiau detalesnės informacijos specialistai žada pateikti pilnai išanalizavę surinktus duomenis šių metų pabaigoje.

Lietuvoje meldines nendrinukes galima aptikti iki rugsėjo vidurio, tačiau didžioji dalis sparnuočių išskrenda kur kas ankščiau. Tuo įsitikinti padėjo žiedavimas.

Meldinė nendrinukė – globaliai nykstanti rūšis, šiuo metu perinti tik 5 pasaulio šalyse: Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje. Nors pastaraisiais metais dėl pagerėjusios perimviečių būklės ar kitų priežasčių Lietuvoje jų skaičius kiek padidėjo (šiemet suskaičiuoti  138 giedantys patinėliai), tačiau pasaulinė tendencija išlieka grėsminga. Gamtosaugininkai skirtingose pasaulio šalyse analizuoja ir stebi šiuos paukščius, siekdami kuo daugau apie juos sužinoti ir parinkti veiksmingiausias apsaugos priemones. Lietuvoje vakar baigėsi beveik 5 metus trukusi meldinių nendrinukių apsaugos iniciatyva. Jos metu vykdyti gamtotvarkos darbai 4 Lietuvos ir 2 Latvijos teritorijose, ieškota ekonomiškai naudingo vėlyvai nušienautos žolės panaudojimo būdo, bendrauta su ūkininkais ir plačiaja visuomene. Baltijos aplinkos forumas, koordinavęs šią iniciatyvą žada ir toliau rūpintis meldinių nendrinukių apsauga.

Daugiau apie meldinę nendrinukę ir jos išsaugojimą –  www.meldine.lt

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.