Tyrimo rezultatai: pavojingų cheminių medžiagų rasta namų dulkėse

Baltijos aplinkos forumo atlikti tyrimai parodė, kad pavojingų cheminių medžiagų yra visuose tirtuose dulkių mėginiuose. Specialistų teigimu, kenksmingą aplinką susikuriame patys – dulkėse jos atsiranda iš kasdien naudojamų gaminių. Norint jų išvengti, patariama rinktis alternatyvius produktus, kurių sudėtyje pavojingų cheminių medžiagų nėra arba jų yra mažiau.

Daugiausiai rasta ftalatų ir degumą mažinančių medžiagų

Baltijos aplinkos forumo inicijuoto tyrimo metu buvo ištirti 7 dulkių mėginiai. Savanorių namuose ir darbo aplinkoje buvo ieškoma trijų plačiai paplitusių pavojingų cheminių medžiagų grupių – ftalatų, kurie dažnai naudojami minkšos plastmasės gaminiuose, tačiau dedami ir į kvepalus bei statybines medžiagas, degumą mažinančių medžiagų, kurios ilgą laiką plačiai naudotos elektronikos prietaisuose, balduose, tekstilės gaminiuose, ir perfluorintų junginių, kurie pasižymi tokiomis savybėmis kaip atsparumas riebalams bei vandeniui ir naudojami neprisvylančiuose induose, impregnuotuose drabužiuose, riebalų nesugeriančiose pakuotėse. Rasta visų medžiagų grupių, daugiausiai – ftalatų. Tik 2 mėginiuose aptikta perfluorintų junginių. Degumą mažinančių medžiagų koncentracijos buvo didžiausios. Jos viršijo aptikimo ribą iki 1000 kartų. Ekspertai pastebi, jog lyginant su kitais panašiais tyrimais, atliktais 2004-2013 m. Europoje, gauti rezultatai yra panašūs – vyrauja ftalatai ir degumą mažinančios medžiagos, jų koncentracijos skiriasi nežymiai.

Poveikis sveikatai nėra ištirtas

Dulkėse ieškota pavojingų cheminių medžiagų, kurios yra geriausiai ištirtos ir kurioms priskiriamos „rimčiausias neigiamas poveikis sveikatai“ – toks kaip sąsajos su vėžiniais susirgimais, endokrininės sistemos ardymas, neigiamas poveikis embriono vystymuisi, vaisingumui, imunitetui. Visgi, mokslininkai nėra nustatę „saugios ribos”, kuri padėtų įvertinti konkrečios koncentracijos poveikį organizmui. Tai yra labai individualu – priklauso nuo lyties, amžiaus, svorio, paveldimumo, imuniteto ir begalės kitų kintamųjų. Ekspertai pabrėžia, jog, kol medžiagų ribojimas ir uždraudimas yra svarstomas, kiekvienas iš mūsų galime nedidinti pavojingų cheminių medžiagų savo aplinkoje ir organizme atsakingai rinkdamiesi produktus, kurių sudėtyje šių pavojingų cheminių medžiagų nėra.

Į dulkes patenka iš gaminių, iš dulkių – į kraują

Būdamos pusiau lakios, pavojingos cheminės medžiagos iš turimų daiktų ar statybinių medžiagų patenka į patalpų orą ir dalis jų „nusėda” ant dulkių. Užterštos dulkės gali būti įkvėptos, prarytos kartu su maistu, taip pat – patekti į organizmą, kai maži vaikai deda dulkėtus daiktus į burną. Nuo patalpose praleidžiamo laiko priklauso, kiek stipriai mus gali veikti pavojingos cheminės medžiagos, esančios dulkėse. Teigiama, kad suaugęs žmogus iki 90% paros laiko praleidžia patalpose,  o maži vaikai namuose būna dar ilgiau, dalį laiko praleisdami ant grindų.

Tai, kad iš dulkių pavojingos medžiagos patenka į kraują, patvirtina ir Baltijos aplinkos forumo atlikti tyrimai. Prieš pusmetį visuomenei buvo pristatyti 10 savanorių kraujo tyrimo rezultatai. Jie atskleidė, jog pavojingų medžiagų kokteiliu yra užterštas visų savanorių kraujas. Gavus jų namų / darbo aplinkos dulkių tyrimų rezultatus, pastebėta, jog dalis abiejose terpėse rastų medžiagų sutampa. Didesnės kai kurių medžiagų koncentracijos nustatytos kraujyje (dulkėse jų  neaptikta arba aptikta sąlyginai mažiau). Galima daryti prielaidą, kad šios medžiagos į organizmą patenka ir kitu keliu – per maistą (pvz., iš pakuočių, indų).

Pataria rinktis alternatyvius produktus

Baltijos aplinkos forumo specialistai teigia, kad tyrimai atlikti siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į platų pavojingų cheminių medžiagų naudojimą kasdieniuose gaminiuose, o svarbiausia – paraginti rinktis sveikesnius produktus. „Šiuo metu rinkoje yra tikrai platus spektras alternatyvių produktų, kuriuose pavojingų cheminių medžiagų kiekis yra gerokai mažesnis arba jos iš vis nenaudojamos. Informacija apie tokius gaminius taip pat prieinama. Reikia tik pasidomėti. Puiki galimybė apie tai sužinoti daugiau – lapkričio 6-8 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksianti paroda-forumas „Ekologika“. Atrenkant parodos dalyvius, buvo taikomi specialūs kriterijai, kreiptas dėmesys į gaminių sudėtį. Lankytojai parodoje galės ne tik sužinoti apie alternatyvius produktus, pasikalbėti su gamintojais, bet ir išmokti skaityti etiketes, susipažinti su ekoženklais, pasikonsultuoti su cheminių medžiagų specialistais, dalyvauti diskusijose apie saugią namų aplinką,“ – teigia Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė. Ji taip pat pataria daugiau informacijos ir patarimų ieškoti el. puslapyje www.pagalvok.lt.www.pagalvok.lt/wp-content/uploads/2013/11/dulkiu-tyrimo-rezultatai.pdf

Dulkių tyrimo rezultatai

Plačiau apie visus tyrimus

Lietuvoje vykdoma akcija „Pagalvok, kai perki“ yra trijose Baltijos šalyse organizuojamos informacinės kampanijos dalis. Kampaniją iš dalies finansuoja Europos Sąjungos LIFE+ programa ir Aplinkos ministerija

 

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.