Gamtotvarkos darbams pavasaris skelbia pertrauką

Vasario paskutinė dekada gali būti paskutiniąja vykdant gamtotvarkos darbus Žuvinto rezervate.

Kiekvieną dieną po truputį kyla ežero vanduo, atšunta pelkės ir kemsynai.

Šios žiemos planuose buvo kaip niekada daug veiklų: krūmų kirtimas Liepakojų botaninio draustinio pelkėje ir Žuvinto rezervato pakraščiuose ties Riečių kaimu, nendrynų kirtimas Kiaulyčios botaniniame zoologiniame draustinyje, Žuvinto ežero saloje. Tais darbais siekiama atkurti kažkada labai vertingas bet ilgainiui apleistas pelkėtas buveines.

Visų šitų darbų apimtys įspūdingos savo plotu (beveik 90 ha) ir talkininkų skaičiumi – Kiaulyčioje nendres kirto stogdengiai, Liepakojuose – vietos gyventojai, įdarbinti pagelbėti Meldinės nendrinukės apsaugos projekte, o Žuvinto ežero saloje projekto pagrindinis partneris Baltijos aplinkos forumas sėkmingai išbandė naujai įsigytą techniką –  motobloką Brielmaier (nuotrauka viršuje).

Trumpa žiema gamtotvarkai suteikė porą darbams šlapynėse palankių savaičių: sniego kiekis buvo nedidelis, pelkę padengęs ledas – tvirtas. Visa tai padėjo nukirsti ir pilnai sutvarkyti didžiąją dalį planuotų plotų bei sukaupti nemenkos gamtotvarkos darbų patirties.

Krūmų kirėjai įsigudrino karklų krūmus ir jaunus berželius smulkinti į skiedras, tad biomasės nereikėjo deginti ar kitaip šlainti – ji degs krosnyse. Smulkūs krūmai  buvo sėkmingai pašalinti naudojant ražienų smulkintuvą.

Kiaulyčios nendrynai buvo panaudota kaip žaliava stogams. Tik Žuvinto ežero saloje nukirstos ir sugrėbtoss į sangrėbas nendrės buvo sudegintos. Tai vienintelis būdas saugiai ir nepažeidžiant teisės aktų pašalinti nukirstą žolę ir nendrynus tuo periodu, kai deginimas nedaro žalos biologinei įvairovei. Deginant kartu pašalinta ir daugybė bepradedančių želti krūmų atžalų.

Kiaulyčios nendrynų kirtėjai

Liepakojų pelkėje smulkinami karklų krūmai

Žuvinto ežero saloje nukirstos nendrės sudegintos

A.Pranaičio nuotr. 


Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.