Atviros diskusijos apie globaliai nykstančias paukščių rūšis

Lapkričio 14-15 d. diskusijos apie meldinę nendrinukę virė ne tik specialistų rate – Vilniuje ir Šilutėje organizuotuos mokslinės kavinės (Café Scientific) apie nykstančias paukščių rūšis. Neformalioje aplinkoje susitiko aplinkosaugai neabejingi vilniečiai, šilutiškiai, meldinės nendrinukės ekspertai ir mokslininkai. Kalbėtasi apie globaliai nykstančių paukščių rūšys Lietuvoje, rūšių saugojimo priežastis, jų nykimo įtaką bioįvairovei ir tiesiogiai su žmogaus veikla susijusioms sritims.

Lapkričio 14 d. 19 val. Vilniuje, kavinėje „SoulBox“, susirinko gausus būrys gamtosauga besirūpinusių vilniečių. Neformalioje aplinkoje mokslininkai
dalinosi asmeninėmis istorijomis apie tai, kaip „užsikrėtė meile meldinei nedrinukei“. Buvo išsakyta daugybė argumentų, kodėl svarbu išsaugoti meldines nendrinukes. Pasak mokslininkų, saugant šią rūšį, siekiama išlaikyti žemapelkes ar atkurti ankščiau buvusius jų plotus. Tokios buveinės „sugeria“ didelį kiekį šiltnamio efektą sukeliančių dujų. „Televizorių ekranuose žiūrėdami į simpatiškas pandas, Afrikos dramblius ar mėlynąjį banginį, mes paprastai esame linkę palaikyti šių, pasaulyje nykstančių, rūšių išsaugojimą, nors daugelis mūsų gamtoje jų niekada nesame matę ir greičiausiai nepamatysime. Tuo pačiu, dažnai pamirštame apie šį mažą, pilką paukštelį, kuris vis dar gyvena mūsų kaiminystėje, ir kurio liko net 20 kartų mažiau nei Afrikos dramblių. Šis paukštis nesulaukia mūsų dėmesio ir palaikymo vien dėl to, jog yra mažas!” – samprotavo Anglijos Karališkosios paukščių apsaugos draugijos atstovas Norbert Schaffer. Susirinkę vilniečiai drąsiai įsijungė į diskusiją.

Renginio pabaigoje moderatorius Žymantas Morkvėnas paragino visus paprastu, bet labai naudingu veiksmu prisidėti prie meldinės nendrinukės apsaugos – elektroniniu paštu (rita.norvaisaite@bef.lt) siųsti savo nuomonę ir argumentus, kodėl meldinę nendrinukę verta saugoti. Šios mintys, skelbiamos interneto svetainėje bei leidiniuose, padės kitiems skaitytojams atrasti savus argumentus ir savus motyvus retąjį paukštį saugoti. Taip meldinės nendrinukės mylėtojų komanda didės, o galimybės jai išlikti augs. Lapkričio 15 d. Café Scientific diskusija vyko Šilutėje, kurios apylinkėse meldinė nendrinukė peri.

Mokslinė kavinė (Café Scientifique) – tai vieta, kur už kavos puodelio ar vyno taurės kainą kiekvienas gali patyrinėti mokslo aktualijas, atradimus ir idėjas. Pirmosios mokslinės kavinės įvyko Lidse, Didžiojoje Britanijoje, 1998 m. Jos netruko pasklisti po visą šalį, o greitai išpopuliarėjo ir plačiau Senajame žemyne. Mokslinė kavinė yra atvira debatų erdvė, skatinanti plačiosios visuomenės aktyvesnį domėjimąsi mokslu. Mokslinės kavinės tikslas, ištraukti mokslą iš tradicinių akademinių erdvių į objektyvią realybę, pademonstruoti jo prieinamumą ir integralumą.

Visuomenei atvira Café Scientifique – geras vakarų šalių pavyzdys, kaip socialinės erdvės gali skatinti visuomenės įsitraukimą į mokslines diskusijas, kviesti neįpareigojančia forma „patikrinti“ mokslą, įvedant jį į populiariosios miesto kultūros kontekstą.

Mokslinė kavinė vyko tarptautinės konfrencijos „Meldinė nendrinukė: būklė ir apsaugos perspektyvos“ metu. Konferencijoje dalyvausiantys mokslininkai, ornitologai ir gamtosaugos ekspertai, vertino dabartinę meldinės nendrinukės apsaugos situaciją ir aptarė tolimesnes strategijas siekiant išsaugoti šios retos rūšies paukščius.

Trumpas klipas apie diskusiją jau sukurtas! Greitu laiku pasirodys ilgesnė jo versija.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.