Skelbiama akcijos „Pagalvok, kai perki“ dalyvių atranka

Nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje inicijuoja akciją, kurios metu bus tiriamos pavojingos cheminės medžiagos dešimties savanorių kraujyje ir namų dulkėse, o taip pat įvairiuose gaminiuose.

Akcijos „Pagalvok, kai perki” tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į platų pavojingų cheminių medžiagų naudojimą kasdieniuose gaminiuose ir galimą jų neigiamą poveikį žmogaus sveikatai bei aplinkai.

Norintys dalyvauti akcijoje kviečiami iki kovo 13 d. užpildyti dalyvio anketą akcijos tinklapyje.

Organizme kaupiame pavojingą „kokteilį“
„Šiandien pramonėje naudojama šimtai žmogaus sukurtų dirbtinių cheminių medžiagų ir jų junginių. Dalis jų turi išskirtines savybes: kaupiasi gyvuosiuose organizmuose, yra toksiškos ir patvarios, t.y. ilgai išliekančios aplinkoje“, – atkreipia dėmesį akcijos koordinatorė Baltijos aplinkos forumo specialistė Justė Buzelytė.

„Nors šių medžiagų naudojimui galioja apribojimai, kasdien susiduriame su daugybe įvairių gaminių nuo kosmetikos iki baldų. Dėl to mūsų organizme ir aplinkoje kaupiasi pavojingų cheminių medžiagų „kokteilis“, kurio galimas neigiamas poveikis sveikatai nėra ištirtas“, – sako specialistė.

Akcijos metu bus tiriamos trys plačiai paplitusios pavojingų cheminių medžiagų grupės – ftalatai, polibrominti difenilo eteriai ir perfluorinti junginiai. Šios medžiagų grupės gana gerai ištirtos, o kai kurias dėl įrodyto pavojaus sveikatai yra draudžiama naudoti tam tikruose gaminiuose (pvz., žaisluose).

„Šiuo metu Europos Sąjungoje, norint naudoti visiškai naują cheminę medžiagą, privalu atlikti išsamius tyrimus. Tačiau seniau sukurtoms ir jau plačiai naudojamoms medžiagomis šis reikalavimas netaikomas. Taigi belieka laukti ir tikėtis, kad kas nors tokius įrodymus surinks ir jie bus pripažinti teisės aktų rengėjų. Tai gali užtrukti dešimtmečius”, – pastebi Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Pavojingų cheminių medžiagų tyrimai kraujyje nėra plačiai paplitę, nes trūksta patvirtintų medicininės diagnostikos metodų, kurie padėtų susieti organizme rastas pavojingas chemines medžiagas bei jų koncentraciją su konkrečiomis ligomis. Trūksta ir medicinos specialistų, kurie galėtų tokių tyrimų rezultatus interpretuoti. Todėl pavojingos cheminės medžiagos žmogaus organizme tiriamos tik mokslinių tyrimų bei duomenų rinkimo tikslais.

Lietuvoje organizuojamos akcijos metu savanorių kraujo tyrimai bus atliekami išskirtinai šviečiamaisiais tikslais, norint parodyti sąsajas tarp pramonėje naudojamų cheminių medžiagų ir kiekvieno iš mūsų.

„Čia galioja gamtos dėsnis, kad niekas iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta“, – apibendrina L. Stančė.

Todėl akcijos organizatoriai ragina vartotojus vadovautis atsargumo principu ir nedidinti pavojingo „kokteilio” savyje, domėtis gaminių sudėtimi ir rinktis gaminius be pavojingų cheminių medžiagų jau šiandien. Baltijos aplinkos forumo specialistai pasirengę pateikti naudingų patarimų ir informacijos, kuri padėtų vartotojams pasirinkti sveikatai ir aplinkai palankesnes alternatyvas.

10 savanorių ragins keisti gyvenimo būdą
Organizatoriai akcijoje dalyvauti kviečia tuos, kurie yra pasiryžę keisti kasdienio vartojimo įpročius dėl sveikos gyvensenos ir švaresnės aplinkos. Atrinkti savanoriai turės pasirašyti sutikimą duoti kraujo bei savo namų dulkių mėginių bei prisidėti prie tyrimų rezultatų sklaidos. Dešimties savanorių kraujo ir namų dulkių mėginiai bus siunčiami tyrimams į laboratorijas užsienyje. Apibendrinti laboratorinių tyrimų rezultatai bus aptariami viešai drauge su įvairių sričių specialistais. Asmeniniai akcijos dalyvių mėginių tyrimų rezultatai nebus viešinami.
Panašią kampaniją pavadinimu „DetoX“ 2003-2009 metais vykdė Pasaulio Gamtos Fondas (WWF). Atlikus tyrimus, visų savanorių kraujyje buvo aptiktas įvairių gyvuose organizmuose besikaupiančių, toksiškų ir patvarių pavojingų cheminių medžiagų „kokteilis”. Kampanija sulaukė didelio tarptautinės bendruomenės, Europos politikų dėmesio bei prisidėjo prie griežtesnio šių medžiagų teisinio reguliavimo skatinimo.

Dalyvio anketa ir išsamiau apie akciją skaitykite čia.

Akcijos koordinatorė Justė Buzelyė, el.p. juste.buzelyte@bef.lt, tel. 8 5 215 9287

www.pagalvok.lt

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.