Klimato kaita yra viena didžiausių šio amžiaus žmonijos problemų, kurią būtina spręsti nedelsiant, norint sumažinti dramatiškų pokyčių klimato sistemoje grėsmę. Lietuvoje, kaip ir Europos Sąjungoje, transporto sektorius yra antras pagal svarbą klimato kaitos veiksnys po energetikos ir sudaro apie penktadalį visų anglies dvideginio (CO2) išmetimų. Atsiranda vis daugiau aplinkosaugos politikos instrumentų, skatinančių mažiau taršių transporto priemonių gamybą ir naudojimą. Nepaisant to, transporto CO2 emisijų mažėjimą stabdo vis didėjantis individualių automobilių skaičius (Lietuvoje 2010 m. buvo stebimas 50 % augimas lyginant su 2000 m.). Todėl transportas yra viena iš sričių, kurioje CO2 išmetimai labai priklauso nuo žmonių gyvenimo būdo ir judėjimo alternatyvų pasirinkimų.

Partnerystės tikslai

Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje (BEF Lietuva) drauge su UAB „Hnit-Baltic“ norėdami paskatinti darnių judėjimo alternatyvų pasirinkimą tarp Lietuvos gyventojų ir prisidėti prie poveikio klimato kaitai mažinimo, maps.lt svetainėje sukūrė kelionės CO2 skaičiuoklę – www.maps.lt/CO2. Ši iniciatyva prisidės prie transporto poveikio klimato kaitai žinomumo didinimo ir leis atkreipti vartotojo dėmesį į transporto poveikį klimato kaitai ypač tinkamu metu – planuojant kelionės maršrutą.

SVARBIAUSI PROJEKTO PASIEKIMAI

Kelionės CO2 pėdsako skaičiuoklė

Naujasis maps.lt įrankis leidžia vartotojams įvertinti planuojamos kelionės poveikį klimato kaitai, palyginant vienam keleiviui tenkantį CO2 išmetimų kiekį keliaujant automobiliais, elektromobiliais, autobusais, troleibusais, traukiniais, dviračiais ar pėsčiomis. Populiariame maršrutų planavimo įrankyje integruota skaičiuoklė su patarimais ir papildoma informacija apie klimato kaitą padės skatinti visuomenės sąmoningumą apie aplinkai palankias keliones ir gyvenseną apskritai.

Svetainės vartotojui planuojant savo tarpmiestines ar miesto keliones, pateikiamas dažniausiai naudojamų transporto priemonių poveikio klimato kaitai palyginimas. Viešojo transporto priemonių CO2 išmetimų kiekis, tenkantis vienam keleiviui, apskaičiuotas pagal faktinius Lietuvos transporto paslaugų tiekėjų duomenis. Vartotojas taip pat gali nurodyti savo automobilio kuro sunaudojimą ir paskaičiuoti faktinį kelionės CO2 pėdsaką.

Daugiau apie Kelionės CO2 pėdsako skaičiuoklės kūrėjų naudotą metodiką

Daugiau apie klimato kaitą

Kuriant kelionės CO2 skaičiuoklę teikdamos duomenimis talkino šios įmonės ir įstaigos:

  • Fizinių ir technologijos mokslų centro Fizikos institutas
  • UAB „Kautra“
  • AB „Lesto“
  • AB „Lietuvos geležinkeliai“
  • VĮ „Regitra“
  • UAB „Vilniaus viešasis transportas“

Kiti partnerystės rezultatai

Projekto metu taip pat parengta informacinė medžiaga apie klimato kaitą, transporto sektorių kaip vieną iš veiksnių bei judėjimo alternatyvų pasirinkimo svarbą kovoje su klimato kaita. Su medžiaga galima susipažinti skiltyje „Daugiau apie klimato kaitą“.

Taip pat projekto partneriams UAB „Hnit-Baltic“ buvo parengtos komunikacijos gairės apžvelgiančios būdus ir galimybes pristatyti visuomenei naująją Kelionės CO2 skaičiuoklę kartu su kitomis aplinkosauginėmis bendrovės iniciatyvomis.

Projekto įgyvendinimo pabaigoje buvo surengti UAB „Hnit-Baltic“ darbuotojų mokymai, kurių metu BEF Lietuva komanda dalyvius supažindino su klimato kaitos problema ir ją lemiančiais veiksniais. Seminaro metu buvo diskutuojama apie transporto poveikį klimato kaitai ir galimybes skatinti darnaus judėjimo alternatyvas visuomenėje pasitelkiant naujausias technologijas bei tokius interneto įrankius kaip kelionės CO2 skaičiuoklė.

Iniciatyvos tęstinumo galimybės

Projekto partneriai ketina tęsti bendradarbiavimą ir toliau tobulinti naujai sukurtą kelionės CO2 skaičiuoklę:

  • Populiarėjant mobiliosioms technologijoms, aktualu būtų padaryti šį įrankį prieinamą per išmaniuosius telefonus.
  • Be CO2 išmetimų ateityje skaičiuoklė galėtų vertinti ir kitus kelionės planavo aspektus – kelionės trukmę, kainą, saugumą ir kita.
  • Palaipsniui kelionės CO2 skaičiuoklė galėtų tapti kelionių planavimo įrankiu, į kurį būtų integruoti miesto ir tarpmiestinio viešojo transporto maršrutai, jų tvarkaraščiai, kainos ir t.t.
  • Ilgainiui šią skaičiuoklę galima būtų integruoti į visapusiškesnį CO2 pėdsako skaičiavimo įrankį, vertinantį, pavyzdžiui, verslo įmonės ar namų ūkio CO2 pėdsaką.

Kontaktai

Gintarė Jonušauskaitė
Projekto vadovė
Tel. 8 5 213 8155
El. paštas: gintare.jonusauskaite@bef.lt 


Projekto svetainė

www.maps.lt/co2


Trukmė
04/2012-08/2012


Parama

Ši partnerystė yra projekto „Vartai: įmonių socialinės ir aplinkosauginės inovacijos“ dalis. Projektas Lietuvoje įgyvendinamas pagal Jungtinių Tautų vystymo programą kartu su Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Lietuvos profesine sąjunga „Solidarumas“ ir labdaros ir paramos fondu „Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras“. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas.


Partneriai

Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje

UAB „Hnit-Baltic