Dalis veiklų persidengia, todėl čia rasite bendrą programos vaizdą, kuriame matosi, kokios veiklos kuriuo metu vyks.

Žemiau rasite detalią programą su laikais ir veiklų aprašymais.


DETALI PROGRAMA IR VEIKLŲ APRAŠYMAI


2024 m. balandžio 27 d., šeštadienis


10:00-13:30

Renginio informacija. Nacionalinio parko lankytojų bilietų pardavimas

13:30-13:45

Festivalio atidarymas


10:00-18:30

Gervės paštas: Išsiųsk linkėjimus draugams!

Festivalio metu bus galimybė išsiųsti specialų festivalio atvirlaiškį su linkėjimais ir kvietimu į kitų metų festivalį savo bičiuliams.


10:00 – 13:15

Pažintinis žygis „Einu šilan be kirvio ir be pjūklo“

Poeto Jono Aisčio žodžiai nusako, kad į šį žygį leisimės, norėdami tiesiog pasivaikščioti, pabūti miške, pasisemti jėgų ir įkvėpimo. Keliausime prie Grūdos ir laikas nuo laiko sustodami kalbėsimės apie miško reikšmę lietuvių tautai, bendruomenėms; ką žmogui miškas reiškė praeityje ir kuo jis brangus šiandien. Savo žiniomis ir įžvalgomis dalinsis archeologas Vykintas Vaitkevičius ir antropologė Dalia Blažulionytė.

Žygio ilgis apie 5-6 km, nesudėtingas, ves miško keliais ir takeliais.

Būtina išankstinė registracija internetu!


10:30-13:00

Ekskursija automobiliais: Pažintis su Dzūkijos kopomis ir miško galiūnais – stumbrais

Ar žinai, kad kopas turime ne tik prie jūros? Jūsų laukia unikali galimybė savo akimis pamatyti vieną iš trijų atvertų žemyninių Dzūkijos kopų bei kitus Dzūkijos nacionaliniame parke vykstančius netradicinius gamtotvarkos darbus. Galėsite užduoti jums rūpimus klausimus, kuriuos atsakys žygyje jus lydėsiantys Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai bei Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, kurie paaiškins tokių darbų prasmę ir svarbą, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę. Žygio pabaigoje aplankysite neseniai atidarytą stumbryną, kur jus pasitiks stumbrininkas bei papasakos apie šio įstabaus gyvūno elgseną bei gyvenimo būdą. Jei pasiseks ir būsite kantrūs, galbūt su jumis susitikti ateis ir patys stumbrai!

Ekskursija vyks automobiliais ir truks apie 2-3 val.

Būtina išankstinė registracija internetu!


12:00-18:30

Viskas, ką Dzūkija turi geriausio: vietos ūkininkų, maisto gamintojų ir amatininkų turgelis

Viso festivalio „Vidur girių“ metu jūs galėsite įsigyti autentiškų produktų ir
gaminių. Jie praturtins jūsų patirtį Dzūkijoje. Tad kviečiame aplenkti prekybos centrus, pasirūpinti grynais pinigais ir savo indais! Neturintys savo indų turės mokėti simbolinį „Sąžinės mokestį“.

  • Turgelyje galėsite įsigyti:
  • Pilnų namų bendruomenė – ARBATOS IR PRIESKONIAI
  • Varinis puodas – SŪRIAI
  • Bronius Griežė – MEDUS
  • Nupjauk grybą – GRYBUKAI, KIBINAI, SALDUMYNAI, ODOS DIRBINIAI
  • Enrika – SMIDRAI (jei užaugs)
  • Vytautas Brėdikis – DUONA
  • Inga Grigienė – JUOSTOS, UOGIENĖS
  • Milda – TEPALAI
  • Artūras Matonis – KERAMIKA
  • Agnė Jakimavičienė – PAPUOŠALAI
  • Virginija Sebastinienė – PINTI KREPŠIAI
  • Auksė Finažonokaitė – TINGINYS
  • Lina Černiauskienė – ANT LAUŽO KEPTI ŠIRDELIŲ BLYNAI, GRIKINIAI KEKSIUKAI, BABKUTĖ
  • Algis Svirnelis – PYRAGAI
  • Jus maitins:
  • Marcinkonių kaimo bendruomenė
  • Kavinė „Karvės blynas
  • Kavinė „Gurinukas„, Miškininkų g. 10, Marcinkonys (ne festivalio teritorijoje)

14:00-18:00

„Montis Magia“ pramogos: Lipk į medį kaip senovės dzūkas arba šiuolaikinis ekstremalas

Kalnų kelionių bei laipiojimo sporto entuziastai šįkart jus pakvies išsiaiškinti, ar į medį įlipti lengviau pasitelkus modernias priemones, ar tradicinį dzūkišką įrenginį geinį. Taip pat galėsite išbandyti savo pusiausvyros gebėjimus, pasivaikščiodami lynu tarp medžių.


14:00-18:00

Vytauto Didžiojo universiteto edukacinė palapinė

Invaziniai augalai miškuose: kuo jie blogi ir kaip galime kiekvienas prisidėti?

Susipažinsime su dažniausiais miškuose aptinkamais invaziniais augalais bei galimybėmis riboti jų plitimą. Pristatysime, kaip naudojantis mobilaus telefono programėle Pl@ntNet kiekvienam iš mūsų geriau pažinti visus augalus ir prisidėt prie geresnio invazinių augalų radimviečių Dzūkijos nacionaliniame parke išaiškinimo.

Elniniai gyvūnai mūsų miškuose. Ar daugiau yra geriau?

Mes visi norime, kad mūsų miškai klestėtų: sėkmingai savaime atsikurtų, gražiai augtų, būtų daug senų medynų ir juose būtų daug stambių gyvūnų. Bet ar mūsų įsivaizdavimas, koks turi būti svajonių miškas yra teisingas? Pristatysime projekto eco2adapt iniciatyvą įvertinti kokį poveikį elniniai gyvūnai turi miško atsikūrimui Dzūkijoje. Elniai, stirnos, briedžiai, mes visi žavimės juos pamatę, bet ar pernelyg didelis jų kiekis yra gerai mūsų miškams?


14:00-18:00

Tvorų štankietų ir balanų skaldymo edukacija

Edukacijos metu susipažinsime su įrankiais skirtais medienos skaldymui. Skaldysim štankietus tvorai, balanas (dronyčias) stogam ir kašelėm. Veiksmus lydės išsamus dzūkiškas pasakojimas. Edukaciją ves šio amato meistras zervyniškis Algis Svirnelis.


14:00-18:00

Inkilų ir šluotų dirbtuvės

Entuziastingiems festivalio dalyviams pasiūlysime išbandyti savo gebėjimus inkilų gamyboje ir netgi – pasigamintą inkilą parsivežti namo. Taip pat visus norinčius kviesime iš šluotinio sausakrūmio pasigaminti atminimo šluotą. Jums padės Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai.


14:00-18:00

Lėtūnai ir jų draugai. Veikla jauniesiems reindžeriams

Tai žvilgsnis per mažą akį į mikroskopinį pasaulį, kuris egzistuoja mums po kojomis, virš galvų, ir vietose, kuriose net neįsivaizduojam, kad verda gyvenimas – samanų kuokštelyje šalikelėje. Susipažinkit su ištvermingaisiais lėtūnais, išprotėjusiomis verpetėmis ir pasaulio deguonies fabrikėliais – dumbliais per didinamąjį langą į gamtą. Pasižvalgyti į mikroskopinį pasaulį jums padės Baltijos aplinkos forumo biologė Eglė Vičiuvienė.


14:00-18:00

Pažintis su drevine bitininkyste ir Lietuvos vietine bite

2019 m. Drevinė bitininkystė Varėnos krašte įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Mūsų protėviai gyveno darnoje su gamta, o bitės joje užėmė ypatingą vietą. Bitės įvaizdis mūsų kultūroje simbolizuoja darbštumą, kruopštų ir sunkų darbą, išmintį, meilę šeimai, gimtajam kraštui. Drevinė bitininkystė – vienas seniausių verslų ilgiausiai išlikusių Dzūkijoje. Kviečiame sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir susipažinti su įdomiu bičių ir bitininkų pasauliu: išgirsite apie vietinę bitę, drevininko gyvenimo būdą, vaško paruošimą, žvakių liejimą ir galbūt net išdrįsite išbandyti kopimą į medį su geiniu. Išmoksite geinio pynimo bei kelminio avilio skobimo paslapčių.

Žiniomis su jumis dalinsis Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai bei asociacijos „Lietuvos tamsioji bitė“ pirmininkas Arūnas Adžgauskas.


14:00-18:00

Keisk atostogas į ornitostogas

„Ornitostogos“ – tai gamtos stebėjimo turai po Lietuvą ir kitas šalis su profesionaliais gamtos gidais. Šiuose turuose į vieną nepamirštamą patirtį susijungia gamtos pažinimas, istorijos apie gyvūnų pasaulį ir buvimo laukinėje gamtoje džiaugsmas. Festivalio metu galėsite daugiau sužinoti apie gamtos stebėjimo turus, pasikonsultuoti dėl žiūronų pasirinkimo ar įsigyti paukščių pažinimo knygą.


14:00-16:00

Žygis: ,,Nuog dravės lig dravės“

Pasivaikščiojimas po Marcinkonių kaimą aplankant 4 drevėtas pušis. Eidami senųjų drevininkų pramintais takais aplankysite drevinės bitininkystės laikus menančias dreves, kuriose dar galite rasti ir dūzgiančias bites. Sužinosite kodėl šioje Lietuvos dalyje drevinė bitininkystė išliko ilgiausiai, kiek laiko užtrukdavo drevės įrengimas, kaip atsirinkdavo kam kuri drevė priklauso, kokia bausmė laukė išplėšus drevę… Žygyje jus lydės Dzūkijos nacionalinio parko gidė.

Žygio atstumas apie 4 km.

Būtina išankstinė registracija internetu!


14:00-16:00

Žygis į Meškos šikną

Festivalio metu kviesime aplankyti šalia Marcinkonių kaimo esantį raistą su išskirtiniu pavadinimu. Vietiniai dzūkai šį raistą taip praminė todėl, kad mamos meškomis kaime gąsdindavo vaikus, kad šie nenuklystų toli į pelkę: „Žiūrėk, meškos šikna ten už medžio!“. Žygį jau pamėgo ir maži, ir dideli festivalio dalyviai. Jus lydės Dzūkijos nacionalinio parko gidas.

Atstumas apie 5 km.

Būtina išankstinė registracija internetu!


14:00-16:00

Pasivaikščiojimas po grybų pasaulį su Aurelija Plūke

Nors tų grybų, kuriuos pažįstame visi – baravykų, voveraičių, raudonviršių ir kt. miškuose dar nėra, tačiau šie grybai tik keli iš viso neaprėpiamo grybų pasaulio. Miške visais metų laikais yra grybų. Tad šio pasivaikščiojimo Marcinkonių miškais metu artimiau susipažinsime su pačiais įvairiausiais grybais, sužinosime, koks jų gyvenimo būdas, kuo jie svarbūs miškui ir mus supančiam pasauliui, kokią įtaką jie daro mūsų kasdieniame gyvenime ir kaip grybai galėtų padėti mums, žmonėms, spręsti opiausias šių dienų problemas. Garantuojame, kad po šio pasivaikščiojimo miško jau niekada nebematysite taip pat.

Pasivaikščiojimą po grybų pasaulį ves grybų pasaulio ekspertė ir edukatorė, tinklaraščio www.grybupasaulis.lt kūrėja ir „Sengirės fondo“ ambasadorė Aurelija Plūkė. Aurelijos tikslas – praverti duris į stebinantį ir visa apimantį grybų pasaulį.

Atstumas: apie 4 km.

Būtina išankstinė registracija internetu!


14:00-15:45

16:30-18:15

Paukščių pažinimo išvyka

Lankytojai turės galimybę susipažinti su paukščiais – išgirsime ar pamatysime smilginį strazdą, kikilį, pilkąją pečialindą, didžiąją zylę, gražiagalvę, žaliąją meletą, bukutį, jeigu pasiseks – ir kukutį bei gegutę. Jus lydės ornitologai iš Dzūkijos nacionalinio parko ir Baltijos aplinkos forumo.

Pasivaikščiosime 3-4 km.

Būtina išankstinė registracija internetu!


14:00-16:00

16:30-18:30

Marcinkonių pasiklausymai

Mūsų aplinkoje kiekvienu momentu skamba daugybė įvairiausių garsų – natūralių, gamtinio pobūdžio ar dirbtinių, malonių ausiai, ar iš vis negirdimų. Garsai vietovėje kuria tik tai vietovei būdingus garsovaizdžius, kuriuos galime pažinti ir tyrinėti. Ar kada girdėjai kaip šneka miškas? O ką pasakoja kaimas?

Marcinkonių pasiklausymai – tai Marcinkonių apylinkių atmosferos patyrimas per klausą, pasitelkiant jautrią techniką. Tyrinėsime įvairių buveinių garsus ir garsovaizdžius. Išgirsk, patirk ir pajausk ką pasakoja Marcinkonių apylinkės. Pasiklausymų metu protą užlies gamtos garsai, klausysime, tyrinėsime, ilsėsimės. Pasiklausymus veda Linas Staliūnas. Daugiau informacijos Facebook puslapyje.

Atstumas: apie 2,5-3,5 km.

Veikla yra mokama. Kaina: 10 eur suaugusiam, vaikams nemokamai, atsiskaitymas vietoje prieš pasivaikščiojimą.

Būtina išankstinė registracija internetu!

Registracijos formoje būtina nurodyti kiek suagusių žmonių dalyvaus, įrašyti dalyvaujančių vaikų skaičių.


14:30-16:00

16:30-18:00

Beržo tošies apyrankių gamyba su meistru Stasiu Morkūnu

Visus darbščiuosius pakviesime kartu su meistru Stasiu Morkūnu pasigaminti apyrankes iš beržo tošies.

Veikla yra mokama, medžiagų paruoštuko kaina – 5 eurai.

Būtina išankstinė registracija internetu!


14:30-16:00

16:30-18:00

Šiaudinių sodų rišimo paslaptys

Meno kūrėja, sertifikuota amatų meistrė Laima Saviščevienė papasakos apie Dangaus sodus, įtrauktus į Unesco kultūros paveldą, išmokys susiverti svarbiausias sodo detales – reketuką, girliandą, žvaigždutę.

Būtina išankstinė registracija internetu!


16:15-17:15

Diskusija: Klimato kaitos įtaka miškams. Kaip prisitaikyti?

Klimato kaita siejama ne tik su didėjančia oro temperatūra ar anglies emisijomis, bet ir didėjančioms ekstremalių reiškinių, tokių kaip sausros, audros rizikomis. Visa tai veikia miško ekosistemų stabilumą, turi įtaką retoms ir nykstančioms rūšims. Diskusijoje bus aptartas klimato kaitos įtakos miško ekosistemoms pobūdis, bei ieškoma būdų, kaip geriau prisitaikyti prie sunkiai prognozuojamų ateities sąlygų. Diskusiją ves VDU Žemės ūkio akademijos, Miškų ir ekologijos fakulteto prof. Gediminas Brazaitis.


16:15-18:15

Edukacija: Tradicinių dzūkiškų juostų audimas

Į savo audžiamas juostas, derindami tradicines dzūkiškas spalvas (arba pasirinkant mėgiamos spalvos siūlus), įausime lietuviškus simbolius. Audimo stoveliais ir visais kitais reikalingais reikmenimis bei siūlais bus pasirūpinta iš anksto. Vaikus ar tiesiog norinčius greitesnio rezultato edukatorė pamokys, kaip nusiausti apyrankes. Apyrankes nusiausti jums padės Dzūkijos krašto tautodailininkė Inga Grigienė.

Būtina išankstinė registracija internetu!


16:30-17:30

Pažintis su šilinių dzūkų grybavimo tradicija „Kų Marcinkonių vieciniai porina apie grybus“

Pasakojimas dzūkų šnekta apie grybavimą ir grybavimo įrankių pristatymas bendroje edukacijų erdvėje. Trukmė apie 1 val.
Jums porins Dzūkijos nacionalinio parko antropologė Dalia Blažulionytė ir vietinė marcinkoniškė Angelė.


16:30-18:15

Edukacija ,,Išsiliek vaškinę žvakę“

Pažintis su vienu iš drevininko darbų – žvakių liejimu. Vaškinių žvakių gamyba buvo susijusi su bitininkyste. Žvakes liejo drevininkai arba jų šeimos nariai. Kiekvienas stengėsi turėti namuose pašventintą vaškinę žvakę, kuri buvo skirta apsaugai ir ateities spėjimams. Žvakės gamintos keliais būdais, vieną iš jų išmoksite edukacijos metu. Nusilieti žvakę jums padės Dzūkijos nacionalinio parko etnografė.

Būtina išankstinė registracija internetu!


17:30-18:30

Pokalbis apie žmogaus ir miško ryšį

2024 m. pavasarį pasitikome džiugia žinia apie tai, jog tradicinis žmogaus ir miško ryšys Lietuvoje pripažintas nacionaline nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Šiam ryšiui būdinga, kad žmogus miško bendrijai priklausančias biologines rūšis (medžius, krūmus, žvėris, grybus, kerpes ir kitas) laiko sau lygiomis būtybėmis; miško išteklius vartoja laikydamasis tvarumo ir socialinės atsakomybės, už juos tam tikru būdu atsilygina arba padėkoja. Trečiasis bruožas –žmogus miške randa prieglobstį, dvasinę pusiausvyrą, kūrybinio įkvėpimo ir sveikatos.


18:45-19:15

Pažintis su gamtos garsais: gamtininko patarimai, kaip klausyti, kaip atpažinti

Vakare visi kartu susibursime pasiklausyti gamtininko patarimų apie tai, kaip reikėtų klausyti gamtos garsų, į ką atkreipti dėmesį ir kaip juos atskirti. Tai bus įžanga prieš svarbiausią festivalio dalį – bundančių Čepkelių klausymą, gervių apskaitą.


19:15-20:30

Vykimas į bendrą stovyklavietę prie Kastinio, įsikūrimas.

Vykimas į atskiras stovyklavietes su palyda.

Nakvynė gamtoje – neišdildoma patirtis. Ypač, jei dažnai netenka nakvoti gamtoje tokį ankstyvą pavasarį.


19:15-20:30

Neliekantiems nakvoti: Ekskursija į Čepkelius.


20:30-22:00

Laužo užkūrimas ir vakaronė prie Kastinio ežero su dzūkiškomis dainomis ir pokalbiu apie dvasines miško vertes

Vakare visus pakviesime į jaukų susibūrimą aplink laužą. Čia ne tik skambės dzūkiškos dainos, kurias kviesime dainuoti kartu, bet ir toliau pratęsime pokalbius apie miško ir žmogau ryšį. Miškas – tai dvasinė esybė, kurią sudaro didelė įvairialypė nežmogiškųjų asmenų: augalų, gyvūnų, grybų, mirusiųjų vėlių ir kitų būtybių bendrija. Mitologė ir baltų religijos tyrinėtoja Daiva Vaitkevičienė papasakos apie tai, kaip miške reiškiasi šventybė, kaip ji atpažįstama, patiriama.


2024 m. balandžio 28 d., sekmadienis


3:30-4:00

Kėlimasis

4:00-7:30

Kelionė grupėmis į Čepkelių paraistes nuo Kastinio ežero, gervių ir kitų gamtos garsų klausymas

Gervių apskaita atskirose stovyklavietėse


7:30-8:00

Pažintis su Dzūkijos sengirėmis

Po rytinio bundančios gamtos pasitikimo Čepkelių paraistėje, keliausime į šalia plytintį 140 metų pušyną, kur mus pasitiks ilgametis Dzūkijos nacionalinio parko gamtininkas bei „Sengirės fondo“ valdybos narys dr. Mindaugas Lapelė. Jis plačiau papasakos festivalio dalyviams apie sengires, jų svarbą ir kodėl būtina tokius miškus išsaugoti.


8:30-9:30

Rytinės patirties aptarimas bendroje stovyklavietėje, pasitarimas su ornitologais, paaiškinimai

Dzūkiški pusryčiai

Po rytinių įspūdžio norėsis jais pasidalinti ir šiek tiek užkąsti. Susibursime vidur girių pasikalbėti. Vaišinsimės pusryčiais ir arbata.

Viena pusryčių porcija organizatoriams kainuoja 6 eur. Kviečiame paremti vietinius maisto gamintojus atliekant pavedimą per šį QR kodą.