Pagrindinis puslapis

 

Kviečiame susipažinti su festivalio veiklų aprašymais ir programa

Dalyvio atmintinė

Gyva Marcinkonių stotis – istorijos ir dzūkiški užkandžiai

Vos atvykusius su traukiniu į Marcinkonių stotį festivalio dalyvius pasitiks istorikė-etnografė Virginija Pugačiauskienė, kuri papasakos apie šios stoties istoriją ir kokią įtaką ji turėjo vietiniams gyventojams. Vaišinsimės arbata iš senovinio samovaro, čia vietoje galėsime nusipirkti dzūkiškų pyragaičių, apžiūrėsime unikalią Marcinkonių stotį. Po vėlyvų dzūkiškų pusryčių keliausime 1,2 km iki lankytojų centro per Marcinkonių kaimą. 

Veikla nemokama, turėkite grynųjų dzūkiškiems pyragaičiams.

ŽYGIS MITOLIGINIAIS PAGRŪDŽIŲ TAKAIS

Kožna vieta gali prakalbėc mumi seniausiom istorijom. Miškan inajus ir jam paskloniojus, daug tajamnicų išlanda in dzienos šviesų.  Ar norit palandzioc pagrūdziais kap mūs dziedai darė ir atrasc miški navatniausių znokų?  Ar norit pamėgyc išgirsc, kų medziai porina, kas Grūdų iškasė ir kas piesko kalnėlius supylė?  Kol šalcinėliai prieš saulės tekėjimų buvo mūs lankyci ir dar lankomi?  Kokių zababonų žmonės prismislydavo, kad laimės, sveikatos ir turto pribūt? Pasrūpykit žygiui cinkamais batais, bus ir purvynėlio, ir pieskynėlio.

Veikla nemokama, reikalinga registracija renginio vietoje. 

MIško pasiklausymai

Ar nori išgirsti gamtą? Ar kada įsiklausei kaip miškas šnekasi su tavimi ir pasakoja savo istoriją? Miško pasiklausymai – tai Marcinkonių miško atmosferos patyrimas per klausą pasitelkiant jautrią techniką. Išgirsk, patirk ir pajausk Marcinkonių miško garsovaizdį. Pasiklausymų metu protą užlieja gamtos garsai, kūnas ilsisi, mažėja įtampa, atsipalaiduojama. Vienu metu gali dalyvauti 3 žmonės. Užsiėmimas trunka 20-30 min. Užsiėmimo vieta: apie 10-15 min. kelio nuo registracijos palapinės, taigi nepamirškite pasilikti laiko atėjimui pirmyn ir sugrįžimau atgal. Sekite nuorodomis „Miško pasiklausymai“.

Būtina išankstinė registracija: https://forms.gle/N8SBUh9t5e6ezZNRA

Veikla mokama, 5 eur/žmogui, registracija patvirtinama po apmokėjimo.

Pasiklausymus veda Linas Staliūnas iš „Garsų giria“.

facebook.com/garsugiria

instagram.com/garsugiria/

Žygis į Meškos šikną 

Festivalio metu kviesime aplankyti šalia Marcinkonių kaimo esantį raistą su išskirtiniu pavadinimu. Vietiniai dzūkai šį raistą taip praminė todėl, kad mamos meškomis kaime gąsdindavo vaikus, kad šie nenuklystų toli į pelkę: „Žiūrėk, meškos šikna ten už medžio!“. Žygį jau pamėgo ir maži, ir dideli festivalio dalyviai. 
5 km žygis truks apie 2 val. 

Veikla nemokama, reikalinga registracija renginio vietoje. 

Paukščių pažinimo išvykos 

Lankytojai turės galimybę susipažinti su paukščiais – išgirsime ar pamatysime smilginį strazdą, kikilį, pilkąją pečialindą, didžiąją zylę, grąžiagalvę, žaliąją meletą, bukutį, jeigu pasiseks – ir kukutį bei gegutę.  
Grupės paukščių pažinimo išvykoms bus nuolat organizuojamos prieš pietus ir po jų. Jus lydės ornitologai. 

Veikla nemokama, reikalinga registracija renginio vietoje.

Pažintinis žygis „Laukiniai dažantys augalai“ 

Žygio metu, kartu su botaniku Mindaugu Rasimavičiumi, prisirinksime dažinių augalų. Dalyviai sužinos kokius augalus, jų dalis geriausia rinkti pavasarį, vasarą ar rudenį. Pasigaminti nuovirus iš susirinktų augalų dalyviai galės namuose. 

Veikla nemokama, reikalinga registracija renginio vietoje.

Žaislo suktuko Klevo sėkladrožyba 

Visus darbščiuosius pakviesime į tradicinio žaislo „Klevo sėkla“ gamybos pamokėlę, kurios metu su medžio meistro Algirdo Juškevičiaus pagalba išmoksite pasigaminti savo skraiduką-propelerį. Juk žaisti savo ar tėvų pagamintu žaislu kur kas smagiau!  Stropiausių dalyvių prašome pasirūpinti aštriu peiliuku drožinėjimui. 

Medžiagų paruoštuko kaina – 5 eurai, o vietų yra tik 16!

Linksmos vilnos dirbtuvės su Laura Garbštiene 

Dirbtuvių metu Marcinkonių stoties galerijoje kursime vilnos kilimo vėlimo kojomis bendruomenišką šokio ir muzikos vyksmą. Tai linksmas performansas, kviečiantis trepsėti kojomis pasikeičiant visus norinčius. Improvizuotas, čia pat besikuriantis perkusinių instrumentų ir buities daiktų sudėties ansamblis kvies įsitraukti visus dirbtuvių dalyvius. 

Veikla nemokama (vyks Marcinkonių stoties galerijoje).

Siūlų dažymas laukinių augalų nuovirais 

Edukacijos metu, kurią ves botanikas Mindaugas Rasimavičius, dalyviai sužinos apie augalinio dažymo būdus.  Pasikalbėsime apie dažinius augalus ir augalinio dažymo tradiciją Lietuvoje. Dalyviai galės patys nusidažyti vilnonių siūlų matkelį pasirinktame nuovire bei praktiškai išbandyti skirtingų kandikų poveikį spalvai. Bus galima įsigyti Mindaugo dažytų siūlų, tam turėkite grynųjų pinigų.

Veikla nemokama.

Inkilų ir šluotų dirbtuvės 

Entuziastingiems festivalio dalyviams pasiūlysime išbandyti savo gebėjimus inkilų gamyboje ir netgi – pasigamintą inkilą parsivežti namo. Taip pat visus norinčius kviesime iš šluotinio sausakrūmio pasigaminti atminimo šluotą! 

Veikla nemokama.

Pažintis su drevine bitininkyste ir Lietuvos vietine bite 

2019 m. Drevinė bitininkystė Varėnos krašte įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Mūsų protėviai gyveno darnoje su gamta, o bitės joje užėmė ypatingą vietą. Bitės įvaizdis mūsų kultūroje simbolizuoja darbštumą, kruopštų ir sunkų darbą, išmintį, meilę šeimai, gimtajam kraštui. Drevinė bitininkystė – vienas seniausių verslų ilgiausiai išlikusių Dzūkijoje. Kviečiame sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir susipažinti su įdomiu bičių ir bitininkų pasauliu: išgirsite apie vietinę bitę, drevininko gyvenimo būdą, kopimą su geiniu, vaško paruošimą, žvakių liejimą. Išmoksite geinio pynimo bei kelminio avilio skobimo paslapčių. O taip pat – galėsite pasipuošti nuostabiausia apyranke pinta geinio raštu. 

Veikla nemokama.

 

Šiaudelių narstymas 

Šiaudinių sodų tradicijai žengiant pirmą žingsnį į UNESCO nematerialųjį kultūros paveldo sąrašą, kviečiame sudalyvauti sodų kūrybinėse dirbtuvėse. Užsiėmimo metu visi galės susipažinti su šia tradicija, patys išbandyti pasigaminti šiaudinį žaisliuką, reketuką (pagrindinį sodo sudedamąjį elementą) arba paukštelį. Šiaudinių sodų rišimo pagrindų išmoksite per pusvalandį, o jūsų namus papuoš suvenyras iš natūralių medžiagų. Norintieji galės prisidėti prie bendromis pastangomis „auginamo“ festivalio sodo, prie jo prijungiant savo pagamintą reketuką. 

Veikla nemokama.

AKTYVIŲ VEIKLŲ ERDVĖ

Čia visų vikruolių ir smalsuolių lauks tradiciniai piemenėlių žaidimai. Ar žinai, ką veikė piemenėliai per Jurgines ir kasdieną ganydami gyvulėlius? Tikrai nenuobodžiavo ir netinginiavo! Jie… Žaidė! Žaisime ir mes kartu. Laukiam! 

O taip pat ir „Baltijos vilko“ organizuojama viktorina su prizais, pažintis su laukiniais žinduoliais ir net susikaukimo pamoka!

Veikla nemokama.

Gervės paštas – Išsiųsk linkėjimus draugams! 

Festivalio metu bus galimybė išsiųsti specialų festivalio atvirlaiškį su linkėjimais ir kvietimu į kitų metų festivalį savo bičiuliams. 

Veikla nemokama.

Istorijos ir pokalbiai: Dzūkijos žemyninių kopų atkūrimas ir jų biologinė įvairovė

Kviečiame į pokalbį-diskusiją su dr. Žydrūnu Preikša ir Gintautu Kibirkščiu apie Dzūkijos žemynines kopas, jų atsiradimo istoriją, svarbą ir atkūrimo aspektus.

Veikla nemokama.

Viskas, ką Dzūkija turi geriausio: vietos ūkininkų ir amatininkų turgelis bei kavinė 

Viso festivalio „Vidur girių“ metu jūs galėsite įsigyti autentiškų produktų ir 
gaminių. Jie praturtins jūsų patirtį Dzūkijoje. Taip pat galėsite paskanauti įvairiausių dzūkiškų ir ne tik patiekalų festivalio kavinėje.

Tad kviečiame aplenkti prekybos centrus, pasirūpinti grynais pinigais ir savo indais! Neturintys savo indų turės mokėti simbolinį „Sąžinės mokestį“. 

Pažintis su gamtos garsais: gamtininko patarimai, kaip klausyti, kaip atpažinti 

Vakare visi kartu susibursime pasiklausyti gamtininko patarimų apie tai, kaip reikėtų klausyti gamtos garsų, į ką atkreipti dėmesį ir kaip juos atskirti. Tai bus įžanga prieš svarbiausią festivalio dalį – bundančių Čepkelių klausymą, gervių apskaitą. 

Veikla nemokama.

Vykimas į bendrą ir atskiras stovyklavietes nakvynei ir įsikūrimas

Nakvynė gamtoje – neišdildoma patirtis. Ypač, jei dažnai netenka nakvoti palapinėje tokį ankstyvą pavasarį. 

Neliekantiems nakvoti: ekskursija į Čepkelius.

dzūkiška vakaronė prie Kastinio ežero

Vakare visus pakviesime į jaukų susibūrimą aplink laužą su vietinių dzūkų istorijomis ir pokalbiais.

rytinis gervių koncertas ir pusryčiai

Anksti nubudę grupėmis keliausime į Čepkelių paraistes nuo Kastinio ežero klausyti gervių ir kitų gamtos garsų. Išvykos metu ilgametis Dzūkijos nacionalinio parko gamtininkas Mindaugas Lapelė supažindins festivalio dalyvius su ypatingu miškų tipu – kerpšiliais, ir papasakos kokiais būdais jie formavosi bei kodėl nyksta. 

Po rytinių įspūdžio norėsis jais pasidalinti ir šiek tiek užkąsti – susibursime vidur girių pasikalbėti. Vaišinsimės pusryčiais ir arbata. 

Veikla nemokama.