Vidur girių programa 2025

(Miškininkų gatvė 61, LT-65301 Marcinkonys, Lietuva)
Festivalio vieta: prie Dzūkijos Nacionalinio Parko Lankytojų Centro
DETALI PROGRAMA IR VEIKLŲ APRAŠYMAI
2025 m. balandžio 26 d., šeštadienis

10:00-13:30
Renginio informacija. Nacionalinio parko lankytojų bilietų pardavimas

10:00-18:30
Gervės paštas: Išsiųsk linkėjimus draugams!
Festivalio metu bus galimybė išsiųsti specialų festivalio atvirlaiškį su linkėjimais ir kvietimu į kitų metų festivalį savo bičiuliams.

10:00 – 13:15
Žygis „Kitokia pažintis su Čepkeliais“ ir paukščių pasiklausymai
Žygio metu aplankysime Čepkelius iš kitos, rečiau lankomos, pusės. Pradėsime nuo aukščiausios rezervato vietos – Jogailos-Jėgalos kalno, apie kurį plačiau papasakos gamtininkai. Pakeliui klausysimės miško paukščių ir net šiek tiek brisime per pelkę (pasirūpinkite tinkamais žygio batais arba guminiais)! Pabaigoje dalyviai galės atsidėkoti Čepkeliams sudalyvaudami nedidelėje talkoje (turėkite darbines pirštines). Lydės ornitologai iš Dzūkijos nacionalinio parko ir Baltijos aplinkos forumo.
Žygio ilgis apie 5-6 km. Rekomenduojama turėti guminius batus ir darbines pirštines.
Būtina išankstinė registracija internetu!

10:00-13:15
Žygis „Paraisčiais link Bradų“ ir pažintis su augalais
Keliausime Čepkelių pakraščiu – nuo pažintinio tako leisimės link Bradų, kur prasideda platus, tykus pelkės pasaulis. Kalbėsim apie pelkės svarbą, žmogaus istorinį ryšį su Čepkeliais. Apžiūrėsime, kokie augalai čia klesti, o kokie – jau braunasi per slenkstį be kvietimo. Šio žygio metu ne tik stebėsime, bet ir veiksime: kviesime rauti šluotinį sausakrūmį (zuikiakrūmį) – invazinį augalą, vis dažniau randamą net ir saugomose teritorijose. Tai – maža, bet prasminga pagalba pelkei. Jei turite, pasiimkite sekatorių.
Būtina išankstinė registracija internetu!
Nuvykimas su savo automobiliu arba kooperuojantis. Išvykimas nuo pagrindinės festivalio erdvės.

10:00-13:15
Žygis paraisčiais „Žmonių veiklos pėdsakais“
Keliausim nuog Drevelės, kadaise čia ganytų karvių takais. Sustosim palei draves, žvalgysimės spanguoliautojų takų apkalbėdami uogavimo raiste tradicijas, o miške ieškosim grybų, tik ne raut, o savo pastabumą, orientavimąsi miške lavint, visai taip kaip dzūkai moka. Rauti galėsim zuikiakrūmius, kuriuos galima bus panaudot tolesnėse festivalio veiklose.
Būtina išankstinė registracija internetu!
Nuvykimas su savo automobiliu arba kooperuojantis. Išvykimas nuo pagrindinės festivalio erdvės.

11:00-12:30
Pažintinis su atkuriamomis Dzūkijos kopomis
Ar žinai, kad kopas turime ne tik prie jūros? Jūsų laukia unikali galimybė savo akimis pamatyti vieną iš trijų atvertų žemyninių Dzūkijos kopų bei kitus Dzūkijos nacionaliniame parke vykstančius netradicinius gamtotvarkos darbus. Galėsite užduoti jums rūpimus klausimus, kuriuos atsakys žygyje jus lydėsiantys Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai bei Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, kurie paaiškins tokių darbų prasmę ir svarbą, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę.
Būtina išankstinė registracija internetu!
Nuvykimas su savo automobiliu arba kooperuojantis. Išvykimas nuo pagrindinės festivalio erdvės.

10:00-13:15
Čepkelių pasiklausymai
Ar kada girdėjai kaip šneka pelkė? Kaip gaudžia neaprėpiama jos erdvė? O ką pasakoja miškas? Kaip mes, žmonės, komunikuojame su aplinka?
Čepkelių pasiklausymai – tai patyriminis pasivaikščiojimas, kurio metu per klausą, pasitelkiant jautrią techniką, tyrinėsime įspūdingą Čepkelių raistą, jo buveinių garsus ir garsovaizdžius. Ne tik klausysimės, bet ir stengsimės suprasti sudėtingą garsų pasaulį.
Pasiklausymus ves Linas Staliūnas – aplinkosaugininkas, miško ir gamtos garsovaizdžių tyrinėtojas, sertifikuotas miško maudynių gidas, vienas iš Miško terapijos ir edukacijos centro steigėjų.
Kaip pasiruošti? Tai yra lėtas pasivaikščiojimas. Apranga turi būti tinkama eiti į gamtą – mišką, atsižvelgiant į oro sąlygas, apsirengti šilčiau nei įprastai. Galima pasiimti arbatos, turistinį kilimėlį atsisėdimui. Daugiau informacijos Facebook puslapyje.
Būtina išankstinė registracija internetu!
Veikla yra mokama. Kaina 15 eur žmogui.

12:00-18:30
Garsų ir poilsio erdvė Kupole
Ieškantiems ramybės, kviečiama apsilankyti garsų ir poilsio erdvėje Kupole – čia skambės švelnūs gamtos garsai, vyraus atsipalaidavimui palanki nuotaika. Tai vieta, kur galima patogiai įsitaisyti, tiesiog pabūti bei pailsėti nuo įspūdžių.

12:00-18:30
Viskas, ką Dzūkija turi geriausio: vietos ūkininkų, maisto gamintojų ir amatininkų turgelis
Viso festivalio „Vidur girių“ metu jūs galėsite įsigyti autentiškų produktų ir gaminių. Jie praturtins jūsų patirtį Dzūkijoje. Tad kviečiame aplenkti prekybos centrus, pasirūpinti grynais pinigais ir savo indais!
- TURGELYJE RASITE
- Inga Grigienė: visokios gėrybės, juostos
- Varinis puodas: sūriai
- Nupjauk grybą: grybukai, kibinai
- Vytautas Brėdikis: maisto gaminiai
- Bronius Griežė: medus
- Artūras Matonis: keramika
- Agnė Jakimavičienė: papuošalai
- Milda: tepalai
- Tomas: odos dirbiniai
- Vincas Jakštys: pinti krepšiai
- Rima Miškinienė: įvairūs kepiniai, pyragėliai
- Stasė Pašilienė: megzti žaisliukai
- Valda Brazinskienė: megzti papuošalai
- Jogų Ūkis: medžio gaminiai, statulėlės
- JUS MAITINS
- Marcinkonių kaimo bendruomenė
- Išskirtinio skonio įvairūs patiekalai ant griliaus CHILL&GRILL
- Lina Černiauskienė: grikiniai blynai
- Enrika Karvelienė: smidrai

13:30-13:45
Festivalio atidarymas

14:00-16:00
Edukacija: Nusiausk apyrankę
Ši edukacija skirta vaikams ar tiesiog norintiems greitesnio rezultato. Apyrankes nusiausti jums padės Dzūkijos krašto tautodailininkė Inga Grigienė.
Būtina išankstinė registracija internetu!

14:00-16:00
Žygis į Meškos šikną
Festivalio metu kviesime aplankyti šalia Marcinkonių kaimo esantį raistą su išskirtiniu pavadinimu. Vietiniai dzūkai šį raistą taip praminė todėl, kad mamos meškomis kaime gąsdindavo vaikus, kad šie nenuklystų toli į pelkę: „Žiūrėk, meškos šikna ten už medžio!“. Žygį jau pamėgo ir maži, ir dideli festivalio dalyviai. Jus lydės Dzūkijos nacionalinio parko gidas.
Atstumas apie 5 km.
Būtina išankstinė registracija internetu!

14:00-16:00
Paukščių pažinimo išvyka
Leisimės į nedidelį žygį į laukus prie Marcinkonių. Čia turėsime galimybę stebėti gegutę, smilginį strazdą, keršulį, jei pasiseks – kukutį, grąžiagalvę, žaliąją meletą.
Jus lydės ornitologai iš Dzūkijos nacionalinio parko ir Baltijos aplinkos forumo.
Pasivaikščiosime 3-4 km.
Būtina išankstinė registracija internetu!

14:00-16:00
Nepastebimų miško paslapčių paieška
Kviečiame į pasivaikščiojimą miške su gamtininku Tomu Pociumi. Veiklos metu ieškosime miško paslapčių – tų, kurias dažnai praeiname tiesiog pro šalį. Kiekvienas dalyvis gaus unikalią užduotį: gamtoje surasti nuotraukoje užfiksuotą subtilią detalę, netikėtą raštą ar keistą tekstūrą. Pasivaikščiojimo metu gamtininkas supažindins su sutiktais gamtos objektais, o pasitelkę mikroskopą pažvelgsime į mišką visai kitomis akimis.
Būtina išankstinė registracija internetu!

14:00-16:00
16:30-18:00
Edukacija „Pac gražausias paukštukas“
Paukščiai yra paukščiai, jie tikrai nepalieka abejingų. Festivalio metu jus pakviesime į paukštelių rišimo dirbtuvėles, kuriose lauksime visų, tiek mažų, tiek didelių, paukščių mylėtojų. O ką gi dirbtuvėlėse planuojame veikti? Kartu rišime pačius įvairiausius, gražiausius paukštelius iš šieno ir zuikiakrūmių. Paukšteliai keliaus su jumis arba apsigyvens šalia lankytojų centro augančiuose medžiuose. Edukacija vyks po rytinių pasivaikščiojimų, tad jau būsite daug sužinoję ir išgirdę apie paukščius: kur gyvena, kokius lizdus suka, lieka žiemoti ar išskrenda, kuo maitinasi, kada ir kaip čiulba… Tadu bus likį cik susrišč pacį gražausį paukštukų!

14:00-18:00
„Montis Magia“ pramogos: Lipk į medį kaip senovės dzūkas arba šiuolaikinis ekstremalas
Kalnų kelionių bei laipiojimo sporto entuziastai šįkart jus pakvies išsiaiškinti, ar į medį įlipti lengviau pasitelkus modernias priemones, ar tradicinį dzūkišką įrenginį geinį. Taip pat galėsite išbandyti savo pusiausvyros gebėjimus, pasivaikščiodami lynu tarp medžių.

14:00-18:00
Kelionė laiku: ką mums sako augalų žiedadulkės
Kviečiame į kelionę laiku, siekiant pažinti augalijos pokyčius praeityje, nagrinėjant senovės Čepkelių pelkės (o gal dar ne pelkės) ekosistemą ir jos transformacijas. Dalyviai galės susipažinti su moksliniais metodais, padedančiais mokslininkams įvertinti kokia buvo aplinka praeityje – tokiais, kaip žiedadulkių analizė, nuosėdų litologiniai tyrimai, kurie leidžia atkurti praeities klimatą ir augaliją. Edukacijos metu bus lyginama, kaip klimato kaita ir gal net žmogaus veikla paveikė augaliją prieš tūkstančius metų ir kaip tai atsispindi dabartinėje ekosistemoje. Šis pažinimas padės geriau suprasti dabartinius aplinkosaugos iššūkius ir numatyti ateities pokyčius.
- Edukacijos metu dalyviai galės pažiūrėti kokie instrumentai mokslininkams padeda išsitraukti iš žemės gelmių nuosėdas.
- Dalyviai galės pačiupinėti kelių tūkstančių senumo nuosėdas, ir gal jas net paragauti!?
- Žvilgtelti mikroskopu į kelių tūkstančių senumo augalų žiedadulkių fosilijas.
- Pasidaryti žiedadulkės antspaudą.
Edukaciją veda Gamtos tyrimo centro kvartero tyrimų laboratorijos mokslininkė Laura Gedminienė

14:00-18:00
Vytauto Didžiojo universiteto edukacinė palapinė
Gaisrų vaidmuo miško ekosistemose
Gamta grįsti sprendimai (Nature Based Solutions)– kas tai?
Mažai girdėtas terminas, tačiau naudojamas vis plačiau. Tai žmonių veikla, kai tuo pačiu pasiekiame naudos sau ir gamtai, kai pasiekiame „win-win“ situaciją. Pristatysime Projekto EaNaBlS veiklą, kurio metu siekiame paskatinti Gamta grįstų sprendimų taikymą Lietuvoje.
Invaziniai augalai miškuose: kuo jie blogi ir kaip galime kiekvienas prisidėti?
Susipažinsime su dažniausiais miškuose aptinkamais invaziniais augalais bei galimybėmis riboti jų plitimą. Pristatysime, kaip naudojantis mobilaus telefono programėle Pl@ntNet kiekvienam iš mūsų geriau pažinti visus augalus ir prisidėt prie geresnio invazinių augalų radimviečių Dzūkijos nacionaliniame parke išaiškinimo. Veikla ir diskusija nuo 16:00 val.

14:00-18:00
Inkilų ir šluotų dirbtuvės
Entuziastingiems festivalio dalyviams pasiūlysime išbandyti savo gebėjimus inkilų gamyboje ir netgi – pasigamintą inkilą parsivežti namo. Taip pat visus norinčius kviesime iš šluotinio sausakrūmio pasigaminti atminimo šluotą. Jums padės Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai.

14:00-18:00
Arbata už istoriją
Festivalio metu bus įkurta laikina tiriamoji arbatinė, kurioje bus vaišinama arbata, o svečiai bus kviečiami pasidalyti prisiminimais apie maistą, papasakoti vietinius receptus ir šeimos kulinarines tradicijas. Renkama informacija taps dalimi Tarpdisciplininės maisto ekspedicijos Dzūkijoje, kurioje skoniai, istorijos ir kultūra susijungs į būsimas menines iniciatyvas.
Veiklos šeimininkas – iniciatyva „Verpėjos“. Tai menininkės Lauros Garbštienės 2017 m. įkurta menininkų vadovaujama iniciatyva, skirta tirti ir diskutuoti apie kaimo tradicinę gyvenseną ir gamtos išsaugojimą, suaktyvinti diskursą apie vietinius ir globalius pokyčius ir procesus.

14:00-18:00
Pažintis su drevine bitininkyste ir Lietuvos tamsiąja bite
2019 m. Drevinė bitininkystė Varėnos krašte įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Mūsų protėviai gyveno darnoje su gamta, o bitės joje užėmė ypatingą vietą. Bitės įvaizdis mūsų kultūroje simbolizuoja darbštumą, kruopštų ir sunkų darbą, išmintį, meilę šeimai, gimtajam kraštui. Drevinė bitininkystė – vienas seniausių verslų ilgiausiai išlikusių Dzūkijoje. Kviečiame sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir susipažinti su įdomiu bičių ir bitininkų pasauliu: išgirsite apie Lietuvos tamsiąją bitę, drevininko gyvenimo būdą, vaško paruošimą, žvakių liejimą ir galbūt net išdrįsite išbandyti kopimą į medį su geiniu. Išmoksite geinio pynimo bei kelminio avilio skobimo paslapčių.
Žiniomis su jumis dalinsis Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai bei asociacijos „Lietuvos tamsioji bitė“ pirmininkas Arūnas Adžgauskas.
16:30-18:30 čia vyks edukacija ,,Išsiliek vaškinę žvakę“
Pažintis su vienu iš drevininko darbų – žvakių liejimu. Vaškinių žvakių gamyba buvo susijusi su bitininkyste. Žvakes liejo drevininkai arba jų šeimos nariai. Kiekvienas stengėsi turėti namuose pašventintą vaškinę žvakę, kuri buvo skirta apsaugai ir ateities spėjimams. Žvakės gamintos keliais būdais, vieną iš jų išmoksite edukacijos metu. Nusilieti žvakę jums padės Dzūkijos nacionalinio parko edukatorius.

14:00-18:00
Keisk atostogas į ornitostogas
„Ornitostogos“ – tai gamtos stebėjimo turai po Lietuvą ir kitas šalis su profesionaliais gamtos gidais. Šiuose turuose į vieną nepamirštamą patirtį susijungia gamtos pažinimas, istorijos apie gyvūnų pasaulį ir buvimo laukinėje gamtoje džiaugsmas. Festivalio metu galėsite daugiau sužinoti apie gamtos stebėjimo turus, pasikonsultuoti dėl žiūronų pasirinkimo ar įsigyti paukščių pažinimo knygą.

14:30-15:15
Diskusija. Elniniai gyvūnai mūsų miškuose: ar daugiau visada geriau?
Miškas be stirnos ar briedžio – lyg šventė be svečių. Bet kai svečių per daug – ar miškas dar turi galimybę užaugti? Šiemet Vidur girių festivalyje Dzūkijos nacionaliniame parke kviečiame kartu pasikalbėti apie elninius gyvūnus – briedžius, elnius, stirnas – ir jų poveikį miškų ateičiai.
Kviečiame diskusijai, Eco2adapt projekto pristatant surinktus duomenis:
- Ar miškai dar gali atsinaujinti patys?
- Ar didesnis žvėrių skaičius visada reiškia didesnę gamtos vertę?
- Ką reiškia „pusiausvyra“ tarp medžių ir gyvūnų?
Lankytojų centre, II a. salėje

14:30-16:00
Beržo tošies apyrankių gamyba su meistru Stasiu Morkūnu
Kviečiame prisiliesti prie senųjų amatų – drauge su meistru Stasiu iš beržo tošies kursime unikalias, natūralias apyrankes. Tai – ne tik kūryba iš gamtos, bet ir pasakojimas apie rankų darbą, tvarumą ir paprastą grožį. Tinka visiems – ir smalsiems, ir kūrybingiems!
Veikla yra mokama, medžiagų paruoštuko kaina – 5 eurai.
Būtina išankstinė registracija internetu!

14:30-16:00
16:30-18:00
Edukacija: Šiaudinių sodų rišimo paslaptys
Kviečiame pasinerti į lietuviško simbolizmo ir ramybės kupiną pasaulį – šiaudinių sodų rišimą. Sužinosime, kaip iš paprastų šiaudų gimsta šviesos ir harmonijos simboliai, ir patys pabandysime suverti savo mažą sodą. Tai ne tik rankdarbis – tai meditacija, kantrybės ir pusiausvyros pamoka.
Meno kūrėja, sertifikuota amatų meistrė Laima Saviščevienė papasakos apie Dangaus sodus, įtrauktus į Unesco kultūros paveldą, išmokys susiverti svarbiausias sodo detales – reketuką, girliandą, žvaigždutę.
Būtina išankstinė registracija internetu!

16:30-18:00
Pažintis su tradicinio darželio gėlėmis: „Koks darželis tokia ir panelė“
Ką žinote apie dzūkiškus gėlių darželius? O ką gėlių darželis reiškia Jums? O gal turite daug gėlių ir galite pasidalinti? Atsivežkite jas į festivalį, kartu pasodinsime!
Įrenkime bendrą „Jūsų-mūsų“ gėlių darželį prie lankytojų centro Marcinkonyse.
Mes papasakosime apie darželius parko kaimuose, apie juose auginamas gėles, jų priežiūrą, darželio vietą, planavimą …, o jūs padėsite sukurti gėlyną, kuris džiugins lankytojus, darbuotojus, bites, žiogus, kamanes…

16:30-17:30
Virtuali kelionė po Čepkelius
Kviečiame į virtualią kelionę po Čepkelius, kur laukia išskirtinė vaizdo medžiaga ir įdomūs pasakojimai apie vieną unikaliausių Lietuvos gamtinių teritorijų. Sužinosite tai, ko dažnas lankytojas nei pamato, nei išgirsta – apie pelkės gyvenimą, jos gyventojus ir saugojimo paslaptis. Jūsų lauks:
- Pristatymas apie Čepkelių kraštovaizdį, gyvūnus ir paukščius
- Video filmo „Pėdsakai raiste“ peržiūra
- Aptarimas, diskusija, klausimai
Lankytojų centre, II a. salėje

14:00-15:30
16:30-18:00
Odinių raktinių gamyba
Kviečiame į kūrybines dirbtuves, kuriose bus gaminamos odinės raktinės – praktiškos, ilgaamžės ir sukurtos jūsų pačių rankomis. Tapsite tikrais meistrais-odininkais. Gaminsite raktines iš natūralios odos ir susipažinsite su šiuo amatu.
Būtina išankstinė registracija internetu!

16:30-18:00
Švilpynės gamyba su meistru Stasiu Morkūnu
Išbandykite, kaip iš paprasto medžio gabalėlio gimsta garsas! Kartu su meistru Stasiu pasigaminsime švilpynes – dūzgiantį prisiminimą iš Dzūkijos miškų. Tai smagi, kūrybiška veikla, kuri patiks ir vaikams, ir suaugusiems – o gal net pažadins seniai pamirštą džiaugsmą švilpauti vėjyje.
Veikla yra mokama, medžiagų paruoštuko kaina – 5 eurai.
Būtina išankstinė registracija internetu!

16:30-18:00
Edukacija: Tradicinių dzūkiškų rinktinių juostų reikšmė lietuvių etninėje kultūroje
Kviečiame į pažintį su tradicinėmis dzūkiškomis rinktinėmis juostomis – ne tik kaip tautinio kostiumo dalimi, bet ir kaip prasmingu lietuviškos tapatybės ženklu. Sužinosime, kokias žinutes perduodavo raštai ir spalvos, kokiose gyvenimo akimirkose juostos buvo būtinos, ir kodėl jos svarbios iki šiol. Tai – kelionė į simbolių pasaulį, kuriame slypi mūsų kultūrinė atmintis.
Į savo audžiamas juostas, derindami tradicines dzūkiškas spalvas (arba pasirenkant mėgiamos spalvos siūlus), įausime lietuviškus simbolius.
Audimo stoveliais ir visais kitais reikalingais reikmenimis bei siūlais bus pasirūpinta iš anksto.
Jums padės Dzūkijos krašto tautodailininkė Inga Grigienė.
Būtina išankstinė registracija internetu!

17:30-18:30
Diskusija „Čepkeliai: iš praeities į ateitį“

18:45-19:15
Pažintis su gamtos garsais: gamtininko patarimai, kaip klausyti, kaip atpažinti
Gamtininkas pakvies į garsų pasaulį – klausysimės paukščių ir gyvūnų balsų įrašų, bandysime juos atpažinti, išgirsime patarimų, kaip klausyti gamtos garsų, į ką atkreipti dėmesį ir kaip juos atskirti. Tai bus įžanga prieš svarbiausią festivalio dalį – bundančių Čepkelių rytinį klausymą.

19:15-20:30
Vykimas į stovyklavietę prie Kastinio, įsikūrimas.
Arba Vykimas į atskiras stovyklavietes su palyda.
Nakvynė gamtoje ankstyvą pavasarį – tai daugiau nei miegas po atviru dangumi. Tai medžių apsuptis, žvaigždės virš galvų ir pirmieji gervių balsai auštant – patirtis, kuri išlieka ilgam.
Galite rinktis bendrą stovyklavietę prie Kastinio ežero, kur vakarosime kartu – prie laužo skambės dzūkiškos dainos, pasakojimai ir laukinės nakties garsai. O ryte kartu žygiuosime į Čepkelių paraistes – ten, kur diena prasideda kartu su paukščiais.
Norintys daugiau ramybės kviečiami į atskiras stovyklavietes mažose grupelėse (nutolusias nuo bendros stovyklavietės) – tai galimybė pasinerti į tylą, mėgautis vakaro pašnekesiais prie jaukaus laužo ir įsibūti į gamtą. Registruokitės šiai nakvynei iš anksto. Visi užsiregistravusieji bus suskirstyti į grupes. Vietos gamtininkai padės parinkti tinkamą stovyklavietę ir palydės iki jos. Turėkite savo automobilį nuvykimui ir grįžimui.

19:15-20:30
Neliekantiems nakvoti: Ekskursija į Čepkelius.
Jei neliekate nakvoti, kviečiame į vakarinę ekskursiją po Čepkelių pažintinį taką su gidu. Tai puiki proga iš arti patirti unikalią pelkės gamtą, išgirsti apie Čepkelių istoriją, augaliją, gyvūniją ir saugojimo svarbą. Trumpa, bet įsimintina kelionė į vieną slapčiausių Dzūkijos gamtos kampelių.

20:30-22:00
Laužo užkūrimas ir vakaronė prie Kastinio ežero su Marcinkonių folkloro ansamblio dainomis ir pasakojimais
Kai saulė leisis už pušynų, visus kviesime į jaukų susibūrimą prie Kastinio ežero. Laužo šviesoje skambės dzūkiškos dainos – autentiškos, ilgesingos ir jaukios, kviečiančios dainuoti kartu. Dzūkų balsai ir ežero ramybė susilies į ypatingą vakaro nuotaiką.
Vietiniai pasakos apie sugyvenimą su Gudo šalim.
Tai laikas sustoti, įsiklausyti ir pajusti bendrystę su šiuo kraštu bei vienas kitu. Atsineškite jaukumo – šiltą megztinį, puodelį arbatos ir atvirą širdį.
2025 m. balandžio 27 d., sekmadienis

3:30-4:00
Kėlimasis
4:00-7:30
Kelionė grupėmis į Čepkelių paraistes nuo Kastinio ežero, gervių ir kitų gamtos garsų klausymas
Arba Gervių apskaita atskirose stovyklavietėse

7:30-8:00
Eugenijaus Drobelio istorijos iš Čepkelių raisto
Ryte, pasiklausius Čepkelių garsų, prie pažintinio mokomojo tako bokšto mus pasitiks ilgametis Dzūkijos nacionalinio parko gamtininkas Eugenijus Drobelis ir pasidalins savo istorijomis iš Čepkelių raisto tyrinėjimo.

8:30-9:30
Pusryčiai ir rytinės patirties aptarimas miške
Po žygio į Čepkelių paraistes, miško poilsiavietėje pusryčiausime ir dalinsimės įspūdžiais, kalbėsimės su ornitologais apie girdėtus paukščių balsus, pamatytus sparnuočius ir tai, ko galbūt nepastebėjome. Kol šnekučiuosimės – lauks dzūkiški pusryčiai. Tai puiki proga sustoti, įkvėpti ir pasidžiaugti bendryste po ypatingos rytinės patirties.
Kviečiame pasimėgauti vietos bendruomenės paruoštais dzūkiškais pusryčiais: skaniausia pasaulyje koše, šviežiomis kaimiškomis bandelėmis ir arbata. Dzūkiškų pusryčių kaina asmeniui – 6 eur. Informacija apie apmokėjimą atsiųsime užsiregistravusiems į renginį.

Sekmadienio rytas – laisvas laikas pažinti Dzūkiją
Po rytinio žygio į paraistes, bendrų pusryčių ir pokalbių su gamtininkais, kviečiame neskubėti išvykti ir skirti laiką Dzūkijos pažinimui. Sekmadienio rytas – puiki proga aplankyti vietas, kurių nespėjote aplankyti festivalio metu, pasivaikščiot, o gal net nuveikti ką nors aktyvaus. Keletas rekomendacijų:
- Nepamirštama kelionė baidarėmis Dzūkijoje! Plaukite nuostabiosiomis Merkio arba Grūdos upėmis – siaurais vingiais, pro pušynus, skaidriu vandeniu ir laukine gamta. Ramybė, nuotykiai ir Dzūkijos grožis – viskas vienoje kelionėje! Tinka tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems keliautojams.
Registracija į plaukimą telefonu +370 679 31214
Daugiau informacijos www.upiukelias.lt
- Aplankykite Stėgalių stumbryną, pamatykite miško galiūnus! Daugiau informacijos čia.
- Čia rasite Dzūkijos nacionalinio parko lankomų objektų sąrašą.
Festivalis organizuojamas įgyvendinant projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje” (Naturalit, LIFE IP PAF-NATURALIT ), Nr. LIFE16 IPE/LT/016. Jį finansuoja Europos Sąjungos LIFE programa ir Lietuvos Respublika. Už tinklalapyje pateikiamą informaciją visą atsakomybę prisiima autoriai. Čia pateikiamas turinys nebūtinai atspindi Europos Komisijos nuomonę.