Žymėjimas

Apibendrinimas

Lietuvos žaliųjų partijos programa yra pati aplinkosaugiškiausia – ji savo tikslais ir numatytomis priemonėmis su nemažu atotrūkiu lenkia visas kitas partijas. Manome, kad tokio profilio partijos buvimas Seime būtų naudingas šaliai vien tam, kad žaliosios temos atsidurtų svarbesnėse darbotvarkės pozicijose. 

Antroje vietoje rikiuojasi Laisvės partija ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Nors abiejų partijų galutinis įvertinimas sutampa, tačiau skirasi jų stipriosios ir silpnosios pusės. „Vardan Lietuvos“ programoje silpnesnės gamtos ir ypač taršos temos, tačiau partija ganėtinai nuosekliai ir logiškai integruoja žalumą ir aplinkosaugą į bendrą šalies vystymo kryptį. O Laisvės partija parengė stiprias atskiras dalis, tačiau jos daug sunkiau dera ar net ir prieštarauja išskirtinai liberaliai bendrajai šalies vystymo strategijai.

Trečiajame bloke – Lietuvos socialdemokratų partija, Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis. Šios partijos žada ir toliau žengti Žaliojo kurso kryptimi. Kaip ir ankstesnės poros atveju, skiriasi šių partijų stipresnės ir silpnesnės pusės. Tačiau jas vienija bendras bruožas, kad žaliasis pažadas silpnokai atsispindi konkrečiose temose ir programos srityse, kurios nėra pakankamai išvystytos arba yra susilpninamos siūlymų kitose srityse.

Partijų aplinkosaugišką nusiteikimą vertinome pagal 4 pagrindines temas, kurios yra: bendra vystymo kryptis, stabilus klimatas, atkurta gamta ir suvaldyta tarša. Kiekvienoje temoje partijoms skyrėme nuo  0  iki  4  balų. Susumavę šiuos įverčius ir rezultatą pervedę į įprastesnę 10 balų (žalių lapelių) sistemą, gavome partijų aplinkosaugiškumo įvertį, kuris pateiktas suvestinėje lentelėje aukščiau. 

Dvi partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Partija „Laisvė ir teisingumas“ – savo programose turi žalumo užuomazgas. Deja, šios užuomazgos yra minimalios, kartais šabloninės ar išvis atsitiktinės, ir nerodo aiškaus nusiteikimo žalumą ir aplinkosaugą traktuoti kaip išties svarbų šalies vystymosi strateginį dėmenį. 

Toliau rikiuojasi keturios partijos – Tautos ir teisingumo sąjunga, Politinė partija „Nemuno aušra“, Nacionalinis susivienijimas ir Taikos koalicija. Šios partijos gali įvardyti atskiras aplinkosaugines problemas, tačiau jos nepripažįsta ar net neigia ekologines krizes, ignoruoja sisteminius jų sprendimus, iš principo prieštarauja Europos žaliojo kurso tikslams ir kryptims.

Sąrašą užbaigia Lietuvos liaudies partija, Lietuvos regionų partija ir Lietuvos rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga. Šių partijų programų negalėjome įvertinti, nes jos nepateikė išplėstinių rinkiminių programų, neatsakė į „Mano balsas“ klausimus, o VRK pateiktos programų santraukos net nemini aplinkosaugos temų.

Partijų vertinimas pagal temas

Partijų aplinkosaugišką nusiteikimą vertinome pagal 4 pagrindines temas, kurios yra: bendra vystymo kryptis, stabilus klimatas, atkurta gamta ir suvaldyta tarša. Kiekvienoje temoje partijoms skyrėme nuo  0  iki  4  balų. Susumavę šiuos įverčius ir rezultatą pervedę į įprastesnę 10 balų (žalių lapelių) sistemą, gavome partijų aplinkosaugiškumo įvertį, kuris pateiktas suvestinėje lentelėje aukščiau. 

Žemiau pateikiame partijų įvertinimus kiekvienoje iš išskirtų temų. 


LIETUVOS ŽALIŲJŲ PARTIJA


Neturi frakcijos Seime. Partijos pirmininkė – Ieva Budraitė. Partijos numeris rinkimuose – 4

Partijos programa yra išskirtinai aplinkosaugiška, joje yra daug kitų partijų programose nepaliestų aspektų. Portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt partija ir jos nariai nuosekliai pasisako aplinkosaugiškai. Partija nėra atstovaujama Seime, bet šios partijos labai trūksta, kad sustiprėtų aplinkosauginis balsas, vyktų labiau aplinkosaugiškai argumentuota teisėkūra.

 4  Vystymo kryptis

Darni, akcentuojama aplinkosauga.

Partija numato darnią vystymo kryptį ir joje akcentuoja aplinkosaugą. 

Kaip ir būtina keliant ambicingus aplinkosaugos ir socialinius tikslus, partija numato tai padėsiančius įgyvendinti teisinius ir mokestinius pokyčius, įskaitant aplinkosauginius mokesčius. 

Žaliojo kurso ir žiedinės ekonomikos kryptys yra nuosekliai integruotos visuose programos skyriuose.

 4   Pažadai klimatui

Neutralumas klimatui iki 2040 m.

Neutralumą klimatui žada pasiekti iki 2040 m., tai yra 10 metų anksčiau nei esame įsipareigoję Europos Sąjungai. 

Šiam tikslui pasiekti partija siūlo konkrečius sprendimus energetikos, transporto, pramonės, žemės ūkio ir atliekų sektoriuose. 

Svarbu paminėti, kad partija siūlo spartų atsinaujinančių energijos šaltinių vystymą suderinti su biologinės įvairovės išsaugojimu ir gamtos atkūrimo tikslais, tai įtvirtinant teisės aktais. Tuo partija išsiskiria iš kitų, žadančių vystyti atsinaujinančią energetiką.

 4  Pažadai gamtai

Gamtos apsauga valstybės dėmesio centre.

Partija žada, kad biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga bei gyvūnų gerovė bus valstybės dėmesio centre. 

Programoje pabrėžia gamtinio karkaso svarbą bei numato sukurti jo palaikymo strategiją. Taip pat numato geriau reglamentuoti veiklą saugomose teritorijose, jose derinant paskatas ir baudas, priklausomai nuo teritorijų gamtinės būklės. 

Žada reikšmingai keisti miškų politiką numatant ženkliai didesnę apsaugą su konkrečiai įvardintais tikslais, numato ekosistemoms palankius pokyčius žemės ūkyje. 

4  Pažadai dėl taršos

Maksimaliai apribota tarša.

Partija holistiškai vertina taršą ir skirtingus jos šaltinius. Keliami tikslai maksimaliai apriboti oro, vandens, dirvožemio taršą, vadovaujantis Europos Komisijos rekomendacijomis. 

Programoje pateikiami detalūs siūlymai apima įvairias sritis: atsakingą miestų planavimą, viešojo transporto, traukinių ir elektromobilių infrastruktūros gerinimą, gamta paremtų sprendimų diegimą miestuose, sprendžiant taršos ir klimato iššūkius.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

 

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai:

✔️ Visiškai nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Visiškai sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami

✔️ Visiškai nesutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui

✔️ Visiškai sutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius

✔️ Visiškai sutinku: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama

✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)

✔️ Visiškai sutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą

✔️ Visiškai nesutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27):

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 24 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 27 ,  3 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 23 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 20 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


LAISVĖS PARTIJA

Turi frakciją Seime, yra valdančiojoje daugumoje. Partijos pirmininkas – Aušrinė Armonaitė. Partijos numeris rinkimuose – 16

Programoje partija žada aplinkosauginius pokyčius, kurių įgyvendinimui reikia lėšų ir papildomo reguliavimo, o tai kertasi su toje pačioje programoje numatyta itin liberalia ekonomikos kryptimi. Portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt partija ir jos nariai nuosekliai pasisako aplinkosaugiškai, neneigia aplinkosauginių krizių. Balsavimuose Seime partija dažniausiai buvo vieninga palaikydama aplinkosaugai svarbius teisės aktus, tačiau nuomonės išsiskyrė, kai buvo balsuojama už automobilių taršos matavimą ar apmokestinimą, bausmių gamtos teršėjams didinimą, t.y. dėl mokesčių ir reguliavimo.

 1  Vystymo kryptis

Nedarni, su kuo mažiau reguliavimų ir mokesčių.

Partija numato nedarnią vystymo kryptį. Nors partija pripažįsta aplinkosaugos svarbą ir numato daug pozityvių pokyčių aplinkosauginiams tikslams siekti, ekonominė partijos vizija nesiderina su siūlymais aplinkai. 

Partija žada ekonomikos augimą, ūkinės veiklos laisvę, privačią nuosavybę, reguliavimų atsisakymą ir kuo mažesnius mokesčius, o tai nesiderina su programoje siūlomais dosniais pažadais aplinkosaugai. 

Nors programoje numatyta galimybė nuosaikiems ekologiniams mokesčiams, tačiau prioritetas verslo laisvei kuria nežinomybę, kas finansuos aplinkosauginių pažadų įgyvendinimą ir ar bus valios įvesti naujus reguliavimus.

3   Pažadai klimatui

Klimato neutralumas per verslo plėtrą, nors to nepaks.

Partija pritaria klimato neutralumo tikslams ir įsipareigoja siekti Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje nustatytų tikslų iki 2030 m. 

Siūlo sprendimus energetikos, pramonės ir atliekų sektoriuose, žada naują požiūrį į žemės ūkį, užsimena, kad saugomų teritorijų plėtrą išnaudos šiltnamio ekfektą sukeliančių dujų mažinimui. 

Visgi transporto sektoriaus vizija daugiau orientuojasi į sektoriaus plėtrą nei į jo poveikį aplinkai, o būtent šis sektorius kelia didžiausius iššūkius siekiant klimato kaitos valdymo tikslų.

3  Pažadai gamtai

Gamta aplinkosaugos centre, tik ar netrukdys kiti prioritetai.

Partija pripažįsta biologinės įvairovės krizę ir ES keliamus apsaugos tikslus. 

Žada plėsti saugomas teritorijas ir stiprinti apsaugą, kompensuojant už veiklos apribojimus. Taip pat numato pelkių atkūrimą, pievų ir šlapynių išsaugojimą, palaipsniui šalinti upių užtvankas. 

Miškų valdyme žada ambicingus pokyčius ženkliai didesnės apsaugos link, tačiau kartu numato tęsti valstybės įmonių pertvarką į akcines bendroves, o tai gali reikšti Valstybinių miškų urėdijos vertimą akcine bendrove. 

Žada plėsti aplinkos monitoringą, be to, paprastinti reguliavimą – tai gali reikšti gerus pokyčius, tačiau gali vesti ir į aplinkos apsaugos fragmentavimą bei susilpninimą.

 3  Pažadai dėl taršos

Ambicingi siekiai, neaiškus įgyvendinimas.

Partija supranta taršos keliamus iššūkius ir problemos apimtis. Programoje žada peržiūrėti 6000 užterštų teritorijų, taip pat žada mažinti taršą Baltijos jūroje. 

Planuojama renovuoti ir plėsti vandens nuotekų tvarkymo sistemas, mažinti paviršinių vandens telkinių taršą ribojant mineralinių trąšų naudojimą žemės ūkyje. Nors keliami ambicingi tikslai, išlieka neaiškūs finansavimo šaltiniai.


DEMOKRATŲ SĄJUNGA „VARDAN LIETUVOS“

Turi frakciją Seime, yra opozicijoje. Partijos pirmininkas – Saulius Skvernelis. Partijos numeris rinkimuose – 11

Partijos programoje keliami ambicingi klimato kaitos suvaldymo ir gamtos apsaugos tikslai, numatoma darni vystymo kryptis. Tačiau partijos narių atsakymai portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt, balsavimai Seime pernelyg skiriasi nuo programos pažadų, o tai rodo, kad partijos komanda yra nevienalytė ir greičiausiai nėra pasirengusi siekti programoje žadamų ambicingų tikslų. Svarbu paminėti, kad partija turi aplinkosauginių kompetencijų ir aplinkosaugiškai nusiteikusių narių, tik jie nesudaro daugumos.

 3  Vystymo kryptis

Darni, bet atitrūkusi nuo partijos daugumos.

Partija numato darnią vystymo kryptį, joje labiau akcentuoja socialinius klausimus. 

Programoje nuosekliai vadovaujamasi žaliosios ekonomikos idėja, nepamirštant ir socialinio teisingumo. Ambicingiems socialiniams ir aplinkosauginiams tikslams pasiekti partija numato reguliacines ir mokestines priemones. 

Žada mokesčių sistemą orientuoti į didesnį taršos apmokestinimą.

Tačiau partijos komanda greičiausiai nėra pasirengusi įgyvendinti gražią programos viziją, ypač jos aplinkosauginę dalį. 

3   Pažadai klimatui

Neutralumas klimatui iki 2045 m., bet tam trūksta priemonių.

Aiškiai pripažįstama klimato kaitos grėsmė ir žadama plačia aprėptimi įgyvendinti Žaliojo kurso priemones klimato krizei suvaldyti. 

Partija kelia tikslą neutralumą klimatui Lietuvoje pasiekti iki 2045 m., t. y. penkeriais metais anksčiau nei esame įsipareigoję Europos Sąjungai. 

Dauguma partijos pažadų šioje srityje siejami su atsinaujinančios energijos plėtra ir ekonomika, tačiau neįtraukiami kiti, reikšmingai prie klimato kaitos prisidedantys sektoriai, tokie kaip žemės ūkis.

 2  Pažadai gamtai

Ambicingi tikslai miškams, bet ne žemės ūkiui.

Partija pripažįsta biologinės įvairovės krizę, žada greičiau nei reikalauja Europos Sąjunga įgyvendinti atkūrimo ir išsaugojimo priemones, bet šis pažadas deklaratyvus ir nepagrįstas konkrečia vizija. 

Numato nuosekliai plėsti saugomas teritorijas akcentuodami buveines, o tai reiškia, kad apsauga greičiausiai liks taškinė. Žada drausti plynuosius miško kirtimus saugomose teritorijose, juos apriboti visoje Lietuvoje, keisti Valstybinių miškų urėdijos tikslus. 

Programoje plačiai aprašyta partijos vizija žemės ūkio sektoriui, tačiau žemės ūkio poveikis aplinkai ignoruojamas, gamtosauginiai tikslai nekeliami. 

1  Pažadai dėl taršos

Taršos tema nesvarbi ir fragmentiška.

Partijos programoje tik užsimenama apie taršą, dėmesys skiriamas tik Baltijos jūros ir vandenų užterštumui. Jokia kita tarša nėra minima, tema nėra integrali programos dalis.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

✔️ Visiškai nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Visiškai sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Greičiau sutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Nei taip, nei ne: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
Greičiau nesutinku: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
✔️ Visiškai sutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
✔️ Greičiau nesutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 33   4 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 45   5   1 :  „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukelia žmogaus veikla.“?“
 35   1   1 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 28   1 : atsakė į klausimą „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“

Komanda

Partijos aplinkosaugos veidas dabartinėje kadencijoje

Tomas Tomilinas (sąraše Nr. 7) Aplinkos apsaugos komiteto narys


LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA

Turi frakciją Seime, yra opozicijoje. Partijos pirmininkas – Vilija Blinkevičiūtė. Partijos numeris rinkimuose – 3

2020 metais šios partijos programą įvertinome kaip labai aplinkosaugišką. Deja, programa buvo progresyvesnė nei komanda ir todėl liko tik pažadais. Šį kartą programa aplinkosauginiu požiūriu yra ženkliai silpnesnė. Panašu, kad partija stokoja aplinkosauginių kompetencijų ir aplinkosaugiškai nusiteikusių narių. Gana žemą partijos ir komandos aplinkosauginį nusiteikimą galima matyti ir iš atsakymų portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt, partijos narių balsavimų Seime.

 2 Vystymo kryptis

Nepilnai darni, aplinkosauga antraeilė.

Partijos numatomą vystymosi kryptį vertiname kaip nepilnai darnią, joje daugiau akcentuojami socialiniai poreikiai ir ekonomikos augimas. 

Partija nurodo siekį padėti pramonei ir darbuotojams prisitaikyti prie ekonomikos transformacijos, mini žiedinės ekonomikos naudą. Šiame kontekste partija pabrėžia svarbą užtikrinti teisingą perėjimą socialiai pažeidžiamoms grupėms. 

Nors numatomi mokesčių sistemos pokyčiai, tačiau aplinkosauginių mokesčių tarp jų neradome. 

Apskritai, aplinkosaugai tenka santykinai mažai dėmesio, ji nėra integruota į skirtingas programos dalis.

 2   Pažadai klimatui

Pripažįstama problema, tačiau nėra prioritetas.

Nors partija pripažįsta klimato kaitos problemą, tačiau klimatui neutrali ekonomika nėra prioritetas. 

Transporto, žemės ūkio, energetikos sektoriuose numatyti pokyčiai ir ekonomikos skatinimo priemonės turėtų vesti šia kryptimi, tačiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo partija nemini. 

Klimato problematika antraeilė, tad ir priemonės greičiausiai bus nepakankamai veiksmingos, o kai kurios ir žalingos.

 1  Pažadai gamtai

Nuostatos nenuoseklios ir dviprasmiškos.

Nors partija pripažįsta biologinės įvairovės nykimo problemą, nuostatos, susijusios su gamta, nenuoseklios ir dviprasmiškos. 

Programoje vardijami pažadai atrodo gamtai palankūs: išsaugoti ir padėti atsikurti miško ekosistemoms, buveinėms, riboti ūkinę veiklą saugomų teritorijų miškuose. 

Tačiau programoje apsauga yra persipynusi su eksploatacija. Šalia rūšių apsaugos rašoma apie žvėrių reguliavimą medžiojant. Šalia miško apsaugos – apie investicijas į medienos pramonę ir biomasės energetiką. 

Pažaduose dėl žemės ūkio yra svarbių priemonių, kurios prisidėtų gerinant žemės ūkio naudmenų, vidaus vandenų ir jūros ekologinę būklę, tačiau klausimais, kuriais susiduria ūkininkų ir gamtos interesai, gamta traktuojama kaip mažiau svarbi.

 2  Pažadai dėl taršos

Pripažįstamos problemos, laukia sprendimų tikrovėje.

Kaip problemas įvardija vidaus vandenų ir jūros taršą, triukšmą dėl transporto, mini oro kokybės svarbą sveikatai ir aplinkai. 

Taikliai pateikia vandenų taršos šaltinius ir numato priemones taršai mažinti. Vystydami jūrų ekonomiką žada derinti perspektyvias investicijas su aplinkosauginiais reikalavimais. 

Partija taip pat žada prevencines priemones dėl triukšmo ir nuodingų teršalų iš transporto patekimo į aplinką. Tačiau prireikus rinktis tarp taršos mažinimo ir ūkininkų interesų, pataikaujama pastariesiems.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

✔️ Greičiau nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

Nei taip, nei ne: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
✔️ Greičiau nesutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Nei taip, nei ne: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
✔️ Greičiau sutinku: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
Nei taip, nei ne: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
✔️ Greičiau nesutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne.

 19   4  į „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 44   3   į „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 16   2  į „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 9   4  į atsakė į klausimą „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“

Komanda

Partijos aplinkosaugos veidas dabartinėje kadencijoje

Linas Jonauskas (sąraše Nr. 14) Aplinkos apsaugos komiteto narys


TĖVYNĖS SĄJUNGA – LIETUVOS KRIKŠČIONYS DEMOKRATAI

Turi frakciją Seime, yra valdančiojoje daugumoje. Partijos pirmininkas – Gabrielius Landsbergis. Partijos numeris rinkimuose – 13

Partija pasirinko programoje detalizuoti tik tas sritis, kuriose sieks proveržio, o kitose srityse numato tęsti esamą politiką. Dabartinėje vyriausybės politikoje, deja, aplinkosauginiai, o ypač gamtosauginiai, reikalavimai dažnai matomi kaip žemesnio prioriteto nei ūkinės veiklos plėtra ar kiti vieši interesai. Partijos ir jos narių atsakymai portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt patvirtina kuklų partijos aplinkosauginį nusiteikimą. Mūsų atrinktuose balsavimuose Seime partijos narių nuomonės išsiskyrė dėl gamtai svarbių teisės aktų.

2 Vystymo kryptis

Nepilnai darni, ekonomika svarbiau.

Partijos numatomą vystymosi kryptį vertiname kaip sąlyginai darnią, orientuotą į ekonomikos augimą, bet neatmetančią ir socialinių bei aplinkosauginių poreikių, su ypač ryškia šalies saugumo užtikrinimo dedamąja. 

Panašiai kaip liberalios partijos, itin akcentuoja ekonomikos augimą, reguliavimų mažinimą, tačiau planuoja keisti mokesčių sistemą. 

2   Pažadai klimatui

Itin sparti energetikos plėtra nepaisant nieko.

Pripažįsta klimato kaitą ne mažesne grėsme negu nacionalinio saugumo iššūkiai artimuoju laikotarpiu. 

Numato kurti sąlygas Lietuvai tapti modernios bei klimatui neutralios energetikos šalimi, tačiau tai yra tik dalinis tikslas siekiant klimatui neutralios ekonomikos. 

Tikėtina, kad partija išlaikytų daugumą pradėtų pokyčių kituose sektoriuose, tačiau jie kol kas nėra pakankami. 

Nors numatoma itin intensyvi atsinaujinančių energijos šaltinių plėtra, nėra aišku, ar ir kaip plėtra bus derinama su gamtos apsauga.

2 Pažadai gamtai

Išskirtinis dėmesys miškams, o ne visoms ekosistemoms.

Atskiras dėmesys programoje skirtas Lietuvos miškų problemai – žadama numatyti ženkliai didesnę miškų apsaugą, įvardinti konkretūs tikslai. 

Tačiau proveržis kitų ekosistemų apsaugoje programoje neplanuojamas, o esama politika dažnu atveju yra nuvilianti. 

Nors žemės ūkyje yra itin daug gamtosauginių problemų, programoje žemės ūkiui numatoma inovacijų plėtra, o ne ekosistemų apsauga ir atkūrimas, kartu lietuviškos kilmės produktus užsienio rinkose planuojama pristatyti kaip užaugintus santarvėje su gamta.

1  Pažadai dėl taršos

Pripažįstama, tačiau nekeliami siekiai.

Pripažįstama, kad pramonė, žemės ūkio veiklos ir transportas reikšmingai prisideda prie aplinkos taršos (oro, vandens ir dirvožemio), kas ne tik lemia žmonių sveiką aplinką, tačiau įtakoja ir visų gamtinių sistemų sveikatą. 

Žadama mažinti taršą bei didinti žalumą pramonės, susisiekimo ir žemės ūkio šakose. Konkrečių priemonių spręsti problemas nemini, ir, tikėtina, vykdytų esamas, kurios dažnai yra nepakankamos ir taršos tinkamai nesprendžia.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

Nei taip, nei ne: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Greičiau sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Nei taip, nei ne: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
✔️ Greičiau sutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
Nei taip, nei ne: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
✔️ Greičiau sutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
Nei taip, nei ne: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-24)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

30   3 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
55   4 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
30   3 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
19   4   1 :  „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“

Komanda

Partijos aplinkosaugos veidas dabartinėje kadencijoje

Aistė Gedvilienė (sąraše Nr. 10) Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė


LIBERALŲ SĄJŪDIS

Turi frakciją Seime, yra valdančiojoje daugumoje. Partijos pirmininkas – Viktorija Čmilytė-Nielsen. Partijos numeris rinkimuose – 14.

Partija linkusi iš Žaliojo kurso išsirinkti, kas apsimoka verslui, o gamtos apsauga lieka žemiausiu prioritetu. Programa labai nenuosekli, atskiruose skyriuose įrašyti prieštaraujantys vienas kitam tikslai. Programoje gana gerai įvardijamos esamos aplinkos apsaugos problemos, tačiau ne priemonės joms spręsti. Nusiteikimas kuo mažiau kištis ir reguliuoti (“netrukdyti”), polinkis ignoruoti gamtosaugos problemas jaučiasi ir iš partijos atsakymų portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

1  Vystymo kryptis

Nedarni, verslo ir ūkio interesai visų pirmiausia.

Nors pripažįstamas Žaliasis kursas, matomos iš jo kylančios galimybės verslams ir būtinybė keisti ekonomiką, tačiau partijos numatoma vystymosi kryptis nėra darni. 

Kaip liberali partija itin akcentuoja ekonomikos augimą, ūkinės veiklos laisvę, privačią nuosavybę, reguliavimų atsisakymą, kuo mažesnius mokesčius. 

Aplinkosauginiai tikslai ir interesai daugiausia vertinami per naudos ir galimybių verslui prizmę.

3   Pažadai klimatui

Neutralumas klimatui iki 2045 m., bet tam trūksta priemonių.

Pripažįstamos krizės ir poreikis prisitaikyti prie klimato pokyčių, keliamas tikslas pasiekti klimato neutralumą iki 2045 m.  

Iš kitos pusės, Lietuvos progresą prisidedant prie Europos klimato neutralumo tikslų vertina greičiausiai pernelyg optimistiškai.  Taip pat mano, kad klimato krizę greičiausiai ir efektyviausiai gali spręsti verslas.

Klimato krizės švelninimą sieja su perėjimu prie žiedinės ekonomikos, darnaus judumo vystymu. Numato sparčią atsinaujinančios energijos šaltinių plėtrą, bet neaišku kiek ši plėtra bus darni.

1 Pažadai gamtai

Nenuoseklūs, nepakankami, labiau orientuoti į ūkinę veiklą.

Programoje gamta vertinama nenuosekliai. Viena vertus, pripažįstama, kad aplinkosauga nepelnytai pamiršta, numato baigti saugomų teritorijų plėtrą, žada pokyčius miškų politikoje. 

Kita vertus, žadami pokyčiai yra persipynę su siekiu saugoti kuo mažiau. Žadama saugomų teritorijų kokybinė apsauga greičiausiai reiškia fragmentišką tik jau esančių ir tik pripažintų vertybių apsaugą. Miškams siūloma strategija toliau išlieka labiau ūkinė, nors atsižvelgiama į vykusias diskusijas po nacionalinio miškų susitarimo.

Žemės ūkyje didesnės gamtos apsaugos nenumato. Dar daugiau, nurodo, kad už gamtos apsaugą kaip bendrąjį gėrį turėtų susimokėti visi ambicijų siekėjai šalia jau ir taip žemės ūkiui skiriamų milijardinių subsidijų.

1  Pažadai dėl taršos

Apie taršą fragmentiškai ir deklaratyviai.

Taršos tema labai fragmentiška – programoje detaliau paliečiama tik Baltijos jūros ir paviršinių vandenų tarša.

Programoje taip pat yra deklaratyvus pažadas vykdyti esminius pokyčius taršiausiuose kelių transporto, kuro deginimo, pramonės ir žemės ūkio sektoriuose. Tačiau sektorinėse dalyse taršai atskiro dėmesio nėra, o dalis numatomų pokyčių taršą gali didinti.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

Visiškai sutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

Greičiau nesutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
✔️ Greičiau nesutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Greičiau nesutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
✔️ Greičiau sutinku: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
✔️ Visiškai sutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
✔️ Greičiau nesutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 27   2   1  į „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 49   6  į „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 24   5  į „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 20   2  į „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“

Komanda

Partijos aplinkosaugos veidas dabartinėje kadencijoje

Simonas Gentvilas (sąraše Nr. 12) Aplinkos ministras


LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA

Turi frakciją Seime, yra opozicijoje. Partijos pirmininkas – Ramūnas Karbauskis. Partijos numeris rinkimuose – 8

Partija balansuoja ant ekologinių krizių ir poreikio saugoti aplinką neigimo ribos, linksta atmesti Žaliąjį kursą. Akivaizdžiai atstovauja ūkininkų, daugiausia stambių, interesams. Nors partijos pavadinime yra žodis “žalieji”, tačiau programoje aplinkos apsaugos skyrelis yra išvystytas prastai, jį sudaro gana klišinės frazės dažnai per kablelį sujungiant pernelyg skirtingus dalykus. Tai labai kontrastuoja su iki detalių uždavinių išrašytais skyriais apie sveikatos apsaugą ar žemės ūkį. Partijos antigamtosauginį nusiteikimą rodo ir atsakymai portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt bei balsavimai Seime.

 0  Vystymo kryptis

Nedarni, siekia pakeisti Žaliąjį kursą į ūkininkams patogų Žaliąjį susitarimą.

Partija planuoja nedarnią vystymosi kryptį. Nors Žaliojo kurso iš esmės neatmeta, tačiau siūlo peržiūrėti Žaliąjį kursą keičiant jį Žaliuoju susitarimu, kad atitiktų ūkininkų bendruomenės lūkesčius. 

Iš žemės ūkio ekologinę dimensiją siekia braukti, keičia tvarumo sąvoką į tvarumą socialine prasme. 

Planuoja mažinti ekonomikos reguliavimą, numato papildomas mokestines išimtis. Mokesčių politikoje žada remti konkurenciją, siekti, kad mokesčiai būtų patrauklūs Lietuvos ir užsienio investuotojams.

1   Pažadai klimatui

Neketina siekti neutralumo klimatui.

Programoje pripažįsta klimato kaitos faktą, tačiau nekelia tikslo pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. 

Kaip klimato kaitos švelninimo priemones mini tik atsinaujinančios energijos šaltinių plėtrą ir energijos efektyvumo didinimą. Tikėtina, kad partija tęstų bent dalį jau prasidėjusių pokyčių ir kituose sektoriuose. 

Tačiau neutralumas klimatui nebus šios partijos prioritetų sąraše, tad ir priemonės greičiausiai bus nepakankamai veiksmingos, o kai kurios ir žalingos.

 0  Pažadai gamtai

Svarbiausia – žemės ūkio sektoriaus produktyvumas.

Biologinės įvairovės apsauga deklaratyvi, tikslai nėra keliami, žadamas tik visuomenės informuotumo didinimas. 

Mini miškų, jūrų, vandens telkinių, kitų natūralių kraštovaizdžių apsaugą, tačiau neįvardija nei tikslų, nei priemonių. 

Žemės ūkio skyriuje išskirti uždaviniai leidžia numatyti, kad juos įgyvendinus gamtos apsaugos žemės ūkio žemėje mažėtų.

1  Pažadai dėl taršos

Įvardijama, tačiau trūksta siekių.

Įvardijama oro, vandens, dirvožemio, upių ir Baltijos jūros tarša. Jokie tikslai nėra keliami. 

Planuojama peržiūrėti bausmes ir jų užtikrinimą, taršos stebėsenos metodikas ir sistemas, skatinti diegti technologijas. Neaišku, į kurią pusę būtų keičiamas reglamentavimas peržiūrint. 

Žemės ūkio skyriuje įvardintos tiksliosios žemdirbystės technologijos ir kitos priemonės prisidės prie taršos mažinimo, tačiau greičiausiai bus nepakankamos.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

✔️ Visiškai nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Visiškai sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Nei taip, nei ne: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
✔️ Greičiau sutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
Nei taip, nei ne: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Visiškai sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
✔️ Visiškai sutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
Nei taip, nei ne: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 11   8 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 29   8 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 20   7 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 13   3 : į „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“

Komanda

Partijos aplinkosaugos veidas dabartinėje kadencijoje

Ligita Girskienė (sąraše Nr. 11) Aplinkos apsaugos komiteto narė


PARTIJA „LAISVĖ IR TEISINGUMAS“

Neturi frakcijos Seime. Partijos pirmininkas – Artūras Zuokas. Partijos numeris rinkimuose – 10

Partija balansuoja ant ekologinių krizių ir poreikio saugoti aplinką neigimo ribos, linksta atmesti Žaliąjį kursą. Skiria išskirtinį dėmesį ūkinės veiklos laisvei, atstovauja verslui. Tą patvirtina ir partijos bei jos narių atsakymai portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

 0  Vystymo kryptis

Nedarni, visų pirma ekonominės naudos principas.

Partija planuoja itin nedarnų vystymąsi. Nors Žaliojo kurso iš esmės neatmeta, tačiau siūlo peržiūrėti Žaliojo kurso tikslus, kad atitiktų ekonominės naudos principą. Tai rodo, jog partija linkusi neigti ekologinių krizių keliamas grėsmes, nesiimti būtinų veiksmų ir taip rizikuoti visuomenės gerove ateityje. 

Kaip liberali partija, akcentuoja ekonomikos augimą, ūkinės veiklos laisvę, reguliavimų atsisakymą, kuo mažesnius mokesčius.

0   Pažadai klimatui

Neketina siekti neutralumo klimatui.

Mini klimato kaitos faktą, bet nekelia tikslo pasiekti neutralią klimatui ekonomiką.

Programoje numatoma tęsti nemažai jau prasidėjusių pokyčių, tokių kaip atsinaujinančių energijos išteklių plėtra, dalis sprendimų transporto sektoriuje. 

Tačiau bendrai partija numato stiprią infrastruktūros plėtrą, nevertindama jos poveikio klimatui. Žaliosios ekonomikos kryptis ginčijama, jei ji reikalauja keisti vartojimo įpročius.

0  Pažadai gamtai

Ignoruoja gamtos apsaugos problemas.

Nekelia tikslo stabdyti biologinės įvairovės nykimą, atkurti ekosistemas. 

Pripažįsta poreikį rūpintis gyvąja gamta, miškais, vandenimis, tačiau numato taikyti atsakingos ir tvarios gamtonaudos principus, kurie programoje nėra detalizuoti.

Akivaizdu, kad partija ignoruoja gamtos apsaugos problemas, o gamtą daugiau mato kaip žmonių gyvenamosios aplinkos atributą.

1  Pažadai dėl taršos

Paviršutinis taršos suvokimas.

Tarša minima labai fragmentiškai, įvardijama oro, vandens tarša. Konkrečios priemonės nenurodomos, išskyrus planus skatinti naudoti mažiau taršias technologijas ir atsakingai tvarkyti nuotekas.

Patikrink partijos pažadų nuoseklumą

Pagal atsakymus į su aplinkosauga susijusius klausimus portaluose manobalsas.lt ir zinaukarenku.lt.

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

Greičiau sutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Greičiau sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Nei taip, nei ne: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Greičiau nesutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
Nei taip, nei ne: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Greičiau sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
Nei taip, nei ne: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
Nei taip, nei ne: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 1   1 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 4 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 2 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 1 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


TAUTOS IR TEISINGUMO SĄJUNGA (CENTRISTAI, TAUTININKAI)

Neturi frakcijos Seime. Partijos pirmininkas – Petras Gražulis. Partijos numeris rinkimuose – 1

Neigia Europos žaliojo kurso tikslus ir kryptis.
Dalį problemų įvardija taikliai, bet iš principo neigia ekologines krizes ir sisteminius jos sprendimus.

Kiti šaltiniai, kurie padės apsispręsti

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

Partija atsakymų nepateikė.

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 2   12   2 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 13   16 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 11   6 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 9   2 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS

Neturi frakcijos Seime. Partijos pirmininkas – Vytautas Radžvilas. Partijos numeris rinkimuose – 2

Neigia Europos žaliojo kurso tikslus ir kryptis.
Dalį problemų įvardija taikliai, bet iš principo neigia klimato kaitos krizę ir sisteminius jos sprendimus.

Kiti šaltiniai, kurie padės apsispręsti

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

✔️ Greičiau nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Visiškai sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Visiškai sutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Visiškai nesutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
✔️ Visiškai sutinku: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
Visiškai nesutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
Visiškai nesutinku: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
Visiškai sutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne.

 8 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 7   12 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 4   1 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 5 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


TAIKOS KOALICIJA

Neturi frakcijos Seime. Koalicijos numeris rinkimuose – 9

Neigia Europos žaliojo kurso tikslus ir kryptis.
Dalį problemų įvardija taikliai, bet iš principo neigia ekologines krizes ir sisteminius jos sprendimus.

Kiti šaltiniai, kurie padės apsispręsti

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

Atsakymų nepateikė.

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 6   4 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 10   8   1 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukelia žmogaus veikla.“?“
 7   3 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 3   2 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


POLITINĖ PARTIJA „NEMUNO AUŠRA“

Neturi frakcijos Seime. Partijos pirmininkas – Remigijus Žemaitaitis. Partijos numeris rinkimuose – 12

Neigia Europos žaliojo kurso tikslus ir kryptis.
Dalį problemų įvardija taikliai, bet iš principo neigia ekologines krizes ir sisteminius jos sprendimus.

Kiti šaltiniai, kurie padės apsispręsti

Portale manobalsas.lt pateikti partijos atsakymai

✔️ Greičiau nesutinku: valstybė turi kiek įmanoma mažiau kištis į ekonomiką

✔️ Visiškai sutinku: miškų kirtimai Lietuvoje turi būti griežčiau ribojami
Greičiau sutinku: Lietuva turi mažinti aplinkosauginius ribojimus žemės ūkio sektoriui
Visiškai nesutinku: Lietuva turi didinti ir plėsti aplinkosauginius mokesčius
Nei taip, nei ne: Lietuvos saugomose teritorijose ūkinė veikla turi būti labiau ribojama
✔️ Greičiau sutinku: iki 2050 m. Lietuva turi tapti klimatui neutralia šalimi (į atmosferą išmetanti tik tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kiek gali absorbuoti gamta)
Nei taip, nei ne: pirminių žaliavų naudojimas turi būti apmokestintas skatinant didesnį antrinių žaliavų naudojimą
Greičiau sutinku: rengdama nacionalinį Gamtos atkūrimo planą Lietuva turi derėtis su ES dėl mažesnių ekologinių įsipareigojimų

Portale zinaukarenku.lt pateikti partijos narių atsakymai (2024-09-27)

Nurodome, kiek atsakymus pateikiusių partijos narių atsakė Taip, Ne, Ir taip ir ne.

 2   5 : „Ar pritariate Europos žaliojo kurso tikslams ir pokyčių kryptims?“
 11   8 : „Ar pritariate, kad yra praktiškai vienareikšmiškas mokslininkų konsensusas, kad „Žemė šyla ir kad šį atšilimą daugiausia sukeliažmogaus veikla.“?“
 7   3 : „Ar pritariate, kad biologinės įvairovės nykimas yra įsibėgėjanti ekologinė krizė, kuri yra aktuali ir Lietuvoje?“
 4   2 : „Ar pritariate, kad aplinkos tarša (oro, vandens, dirvožemio, tarša cheminėmis medžiagomis, plastikais ir pan.) yra problema Lietuvoje?“


Rinkiminius vertinimus atliko Aplinkosaugos koalicija, jos nariai ir savanoriai bendradarbiaudami su VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“. Baltijos aplinkos forumo komanda atliko šią analizę įgyvendinant projektą „Klimato kaitos mažinimo advokacija žemės ūkyje“. Jis  finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

© Asociacija „Aplinkosaugos koalicija“ ir VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“. Laisvai naudokite ir viešinkite šio puslapio informaciją, bet prašome nurodykite šaltinį.