Apibendrinimas
Lietuvos žaliųjų partijos programa yra pati aplinkosaugiškiausia – ji savo tikslais ir numatytomis priemonėmis su nemažu atotrūkiu lenkia visas kitas partijas. Manome, kad tokio profilio partijos buvimas Seime būtų naudingas šaliai vien tam, kad žaliosios temos atsidurtų svarbesnėse darbotvarkės pozicijose.
Antroje vietoje rikiuojasi Laisvės partija ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Nors abiejų partijų galutinis įvertinimas sutampa, tačiau skirasi jų stipriosios ir silpnosios pusės. „Vardan Lietuvos“ programoje silpnesnės gamtos ir ypač taršos temos, tačiau partija ganėtinai nuosekliai ir logiškai integruoja žalumą ir aplinkosaugą į bendrą šalies vystymo kryptį. O Laisvės partija parengė stiprias atskiras dalis, tačiau jos daug sunkiau dera ar net ir prieštarauja išskirtinai liberaliai bendrajai šalies vystymo strategijai.
Trečiajame bloke – Lietuvos socialdemokratų partija, Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis. Šios partijos žada ir toliau žengti Žaliojo kurso kryptimi. Kaip ir ankstesnės poros atveju, skiriasi šių partijų stipresnės ir silpnesnės pusės. Tačiau jas vienija bendras bruožas, kad žaliasis pažadas silpnokai atsispindi konkrečiose temose ir programos srityse, kurios nėra pakankamai išvystytos arba yra susilpninamos siūlymų kitose srityse.
Partijų aplinkosaugišką nusiteikimą vertinome pagal 4 pagrindines temas, kurios yra: bendra vystymo kryptis, stabilus klimatas, atkurta gamta ir suvaldyta tarša. Kiekvienoje temoje partijoms skyrėme nuo 0 iki 4 balų. Susumavę šiuos įverčius ir rezultatą pervedę į įprastesnę 10 balų (žalių lapelių) sistemą, gavome partijų aplinkosaugiškumo įvertį, kuris pateiktas suvestinėje lentelėje aukščiau.
Dvi partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Partija „Laisvė ir teisingumas“ – savo programose turi žalumo užuomazgas. Deja, šios užuomazgos yra minimalios, kartais šabloninės ar išvis atsitiktinės, ir nerodo aiškaus nusiteikimo žalumą ir aplinkosaugą traktuoti kaip išties svarbų šalies vystymosi strateginį dėmenį.
Toliau rikiuojasi keturios partijos – Tautos ir teisingumo sąjunga, Politinė partija „Nemuno aušra“, Nacionalinis susivienijimas ir Taikos koalicija. Šios partijos gali įvardyti atskiras aplinkosaugines problemas, tačiau jos nepripažįsta ar net neigia ekologines krizes, ignoruoja sisteminius jų sprendimus, iš principo prieštarauja Europos žaliojo kurso tikslams ir kryptims.
Sąrašą užbaigia Lietuvos liaudies partija, Lietuvos regionų partija ir Lietuvos rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga. Šių partijų programų negalėjome įvertinti, nes jos nepateikė išplėstinių rinkiminių programų, neatsakė į „Mano balsas“ klausimus, o VRK pateiktos programų santraukos net nemini aplinkosaugos temų.