Naujas meldinės nendrinukės apsaugos projektas – paskutinė viltis išsaugoti šį paukštį
Meldinė nendrinukė – rečiausias Europos paukštis – vis dar ties išnykimo riba. Nepaisant ankstesnių gamtininkų pastangų Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse, šio paukščio pasaulinė populiacija ir toliau mažėja. Pasaulyje liko mažiau nei 11 000 giedančių patinų mažiau nei 50-tyje vietų. Didėjant grėsmėms visame rūšies paplitimo areale ir migracijos kelyje, lieka vis mažiau laiko užtikrinti rūšies išlikimą. Ankstesnėmis gamtosauginėmis iniciatyvomis pasiekta daug teigiamų rezultatų – atkurtos svarbiausios buveinės, buvo stabilizuota populiacija Lietuvoje, sukaupta daugiau žinių apie rūšį, sukurti finansiniai mechanizmai buveinių priežiūrai remti ir netgi sėkmingai įvykdytas pirmasis pasaulyje šios rūšies perkėlimas (translokacija). Vis tik, to nepakanka.
Šis devynerius metus truksiantis projektas „LIFE4 AquaticWarbler“ ne veltui laikomas paskutine viltimi išsaugoti meldinę nendrinukę. Projektas vienija geriausius rūšies ekspertus 5 šalyse, 7 organizacijose, jis apima beveik visą rūšies paplitimo arealą. Tuo pat metu vyksta ir giminingas projektas „LIFE AWOM“, kuriame bus rūpinamasi svarbiausiomis šios rūšies migracijos vietoms. Taigi, dabar – vienintelė reali galimybė suvienyti visos Europos gamtosaugos pastangas, kad šis paukštis būtų išsaugotas. Jei dabar nepasiseks, tikėtina, kad niekada nepasiseks.
KODĖL TAI SVARBU?
Meldinė nendrinukė yra daugiau nei tik paukštis. Tai – jautrių ekosistemų, kurioms gresia pavojus, simbolis. Per daugelį metų atsidavę gamtosaugininkai pasiekė svarbių laimėjimų: populiacija Lietuvoje stabilizavosi, atkurti dideli pelkių plotai, o agrarinės aplinkosaugos priemonės dabar remia ūkininkus, kurie saugo šį paukštį savo laukuose.
Tačiau šios rūšies populiacija pasaulyje ir toliau mažėja. Jos likimas atspindi Europos pelkių – gyvybiškai svarbių ekosistemų, kuriose gyvena daugybė rūšių ir kurios kaupia didžiulius anglies dioksido kiekius, padedančius švelninti klimato kaitą – būklę.
Projektas padės išsaugoti šias nykstančias ekosistemas. Jis taip pat sukurs namus kitoms greta gyvenančioms rūšims, tokioms kaip didysis erelis rėksnys, stulgys, griciukas, švygžda, griežlė, balinė pelėda, pempė ir kitos. Projektas padės vietos gyventojams ir visai planetai. Įgyvendinant įvairius žolės biomasės panaudojimo sprendinius bus kuriami alternatyvūs atsinaujinančios energijos šaltiniai, kitos priemonės, padėsiančios užtikrinant ilgalaikę buveinių pirežiūrą.
Projektas taip pat daug dėmesio skirs Ukrainai, kurioje plyti vienos svarbiausių meldinės nendrinukės buveinių ir kurių būklė nuolat blogėja. Nepaisant karo keliamų iššūkių, ši iniciatyva prisidės prie aplinkosauginio, socialinio ir ekonominio šalies atgaivinimo.
KAIP GELBĖSIME meldinę nendrinukę?
Šiame ambicingame, devynerius metus truksiančiame projekte daugiausia dėmesio skiriama dviems pagrindinėms gamtosaugos strategijoms:
- Buveinių atkūrimas Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Vengrijoje ir Ukrainoje. Kontroliuojant hidrologinį režimą ir tvarkant apleistas pelkes bus atkurta 3910 ha buveinių.
- Perkėlimas (translokacija). Populiacijų atkūrimas vietovėse, kuriose paukštis nebegali natūraliai atsikurti, padės plėsti ir stiprinti pasaulinę populiaciją. Perkeliant 760 jauniklių keturiose šalyse bus atkurtos bent šešios meldinės nendrinukės populiacijos.
Be to, įgyvendinant projektą bus:
- parengtas ilgalaikis tarptautinis šios rūšies apsaugos planas.
- užtikrinti finansiniai mechanizmai tolesniam šlapynių atkūrimui ir palaikymui, pavyzdžiui, agrarinės aplinkosaugos priemonės, ekoschemos, anglies kreditų sistemos ir kt.
Veiklos pagal šalis
- Lietuva: buveinių atkūrimas, agrarinės aplinkosaugos priemonių tobulinimas, vandens lygio reguliavimas, perkėlimas siekiant atkurti mažą populiaciją Žuvinte ir biomasės perdirbimo linija.
- Lenkija: buveinių atkūrimas, agrarinės aplinkosaugos priemonių tobulinimas ir paukščių perkėlimas siekiant atkurti beveik išnykusią populiaciją Pomeranijos regione.
- Vokietija: buveinių atkūrimas, agrarinės aplinkosaugos priemonių kūrimas, paukščių perkėlimas siekiant atkurti Pomeranijos regiono populiaciją ir biomasės perdirbimo cechas.
- Ukraina: svarbiausių buveinių apsauga ir atkūrimas nepaisant karo iššūkių, biomasės perdirbimo cecho įkūrimas, kai biomasė naudojama vietiniam kaimui šildyti.
- Vengrija: buveinių atkūrimas, paukščių perkėlimas ir moksliniai tyrimai, kuriais siekiama išsiaiškinti staigaus meldinių nendrinukių išnykimo šioje šalyje priežastis.
Projekto metu taip pat bus vykdoma plati monitoringo programa, siekiant įvertinti, kokią įtaką projekto veiklos daro gamtai, ir užtikrinti, kad projekto tikslai būtų pasiekti. Be to, numatyta daugybė visuomenės informavimo ir švietimo veiklų.
Plačiau apie veiklas Lietuvoje
Lietuvoje meldinių nendrinukių populiacija yra stabili (apie 200 giedančių patinų), tačiau dominuoja viena populiacija vakarų Lietuvoje – Nemuno deltoje ir jos apylinkėse. Projektu siekiama sustiprinti antrąją populiaciją pietų Lietuvoje – Žuvinto biosferos rezervate. Taip pat – ženkliai išplėsti buveines rytų Lietuvoje, kur istoriškai šie paukščiai perėjo, o šiuo metu aptinkami greta esančiose pelkėse kitoje sienos su Baltarusija pusėje.
Projekto metu Lietuvoje bus atkurta 829 ha buveinių Nemuno deltos, Žuvinto ir Dysnos apylinkėse. Tai bus atliekama ne tik šienaujant ir šalinant biomasę, bet ir reguliuojant vandens lygį. Tai padės ne tik gamtai, bet ir ūkininkams – ūkininkavimą šiose šlapynėse padarys lengviau nuspėjamą, paprastesnį. Atliekant meldinių nendrinukių perkėlimą (translokaciją) bus siekiama atkurti gyvybingą Žuvinto biosferos rezervato populiaciją. Per 5 metus čia bus atgabenta 230 paukščių. Didžiasalio katilinėje bus atliktas remontas, pritaikant joje kūrenti žolės biomasę. Taip bus sudarytos sąlygos užtikrinti gamtotvarkos darbų tęstinumą Dysnos pievose, atpigęs šildymas kurs socioekonominę naudą regionui ir bus paskatintos diskusijos kitose savivaldybėse dėl žolės naudojimo šilumai gaminti.
Projekto komanda dirbs su ūkininkais, savivalda ir gamtosaugos organizacijomis juos konsultuojant ir ieškant sprendimų dėl optimalaus buveinių išsaugojimo ir tinkamo ūkininkavimo rėžimo palaikymo Lietuvoje plytinčiose meldinės nendrinukės perimvietėse. Projekto komanda tobulins agrarinės aplinkosaugos priemones atliepiant tiek rūšies, tiek ūkininkų poreikius.
Visuomenė bus informuojama apie gamtosaugos priemones, didelis dėmesys bus telkiamas vietos bendruomenių įtraukimui ir vaikų švietimui. Lietuvos komanda taip pat vadovaus visam 9 metų projektui ir veikloms 5 Europos šalyse.
Projekto metu atkuriamos šlapynės padės Lietuvai pasiekti klimato kaitos tikslus. Apskaičiuota, kad pakėlus vandens lygį Lietuvos projekto teritorijose išmetamų ŠESD kiekis sumažės mažiausiai 4 145 t CO2 ekv per metus. Be to, visose projekto teritorijose bus papildomai sugerta 104 t CO2 ekv per metus.
Pristatydamas šį projektą kolegoms gamtininkams Tarptautinės meldinės nendrinukės apsaugos grupės vadovas Dr. Martin Flade rodė Lietuvos meldinių nendrinukių populiacijos grafiką ir sakė: „Turime tokią tendenciją pasiekti visose šalyse.“
ATEITIS, dėl KURIos VERTA stengtis
Meldinės nendrinukės apsauga – ne vienos paukščių rūšies apsauga. Tai siekis užtikrinti ateitį, kurioje žmonės, laukiniai gyvūnai ir gamta klesti kartu, kurioje stabilios ekosistemos padeda žmogui išlikti. Šiuo projektu sprendžiama ir klimato kaitos problema, remiamos bendruomenės ir saugomas sudėtingas pelkių palaikomas gyvybės tinklas. Tai didelės pastangos siekiant užtikrinti, kad rečiausias Europos giesmininkas ir visa, ką jis simbolizuoja, nebūtų prarasta visiems laikams. Padarykime, kad ši paskutinė viltis išsaugoti tai dar rusentų.
keletas faktų APIE PROJEKTĄ „LIFE4AQUATICWARBLER“
- Akronimas: LIFE23-NAT-LT-LIFE4AquaticWarbler
- Trukmė: 2024 m. spalis – 2033 m. rugsėjis (9 metai)
- Bendras biudžetas: 13 860 215 Eur
- ES dalis: 10 395 161 Eur
- Lietuvos dalis (Aplinkos ministerijos bendrasis finansavimas): 940 174 Eur
- 5 šalys, 7 partneriai
- Atkurtos buveinės: 3 910 ha
- Perkelti paukščiai: 760
- Iš naujo apgyvendintos bent 6 ankstesnės buveinės.
- Meldinių nendrinukių populiacija 15-koje projekto teritorijų padidės bent 843 giedančiais patinais.
KONTAKTAI
Žymantas Morkvėnas
Projekto vadovas
Tel. +37061412911
El. paštas: zymantas.morkvenas@bef.lt
PARTNERIAI:
- Baltijos aplinkos forumas, Lietuva (projekto koordinatorius)
- EuroNatur, Vokietija
- Förderverein Naturschutz im Peenetal e.V., Vokietija
- Landschaftspflegeverband Uckermark-Schorfheide, Vokietija
- Lenkijos paukščių apsaugos draugija, Lenkija
- Ukrainos paukščių apsaugos draugija, Ukraina
- Hortobágy aplinkosaugos asociacija, Vengrija.
Rėmėjai
Ši iniciatyva, finansuojama ES LIFE programos, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, Umweltstiftung Michael Otto, Kurt Lange Stiftung ir projekto partnerių, rodo bendradarbiavimo galią sprendžiant neatidėliotinus aplinkosaugos iššūkius.