BALTIJOS JŪROS TARŠOS NITRATAIS MAŽINIMAS ĮGYVENDINANT GAMTA GRĮSTUS SPRENDIMUS

Freepik archyvo nuotrauka

Baltijos jūra yra viena labiausiai užterštų jūrų pasaulyje. Didžiausia problema yra eutrofikacija, kuri susidaro dėl didelio kiekio maistmedžiagių, patenkančių iš išorės šaltinių. Didžioji dalis šios taršos kyla dirbamuose laukuose, dėl ūkinės veiklos. Šiuo projektu siekiama identifikuoti ir įdiegti gamta grįstus sprendimus ūkinėje veikloje, kurie sumažintų teršalų nuotėkį. Taip pat bus siekiama netiesiogiai prisidėti prie ES Gamtos atkūrimo reglamento įgyvendinimo. Projekto metu bus ieškoma būdų, kaip įveikti šį esminį žemės ūkio sektoriaus iššūkį ES, tuo pačiu siekiant pokyčio link tvaresnio ūkininkavimo ir pasiūlant parengtus sprendimus žemės ūkio specialistams ir sprendimų priėmėjams. Šie sprendimai pasitarnaus kaip gerosios praktikos pavyzdžiai ir bus siekiama juos plačiau pritaikyti ES lygmenyje. „BirdLife Europe“, kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis Lenkijoje ir Lietuvoje, įgyvendins veiklas, kurios prisidėtų prie ES, nacionalinės politikos ir praktinės aplinkosaugos įgyvendinimo.

Šis projektas bus vystomas anksčiau įgyvendintų veiklų (2022-2023) pagrindu (finansavo „Flotilla Foundation“), pasinaudojant gautu grįžtamuoju ryšiu ir sukaupta patirtimi. Pasitelkiant tinkamą momentą ir pirmojo etapo metu užmegztus ryšius, tikimasi pasiekti net platesnį sprendimų priėmėjų ratą ir parodyti, kad bendradarbiavimas tarp ūkininkų ir aplinkosaugos yra įmanomas ir naudingas visam ES žemės ūkiui. Šio, antrojo etapo metu, veiklos vyks ne tik Lenkijoje, bet ir Lietuvoje, siekiant sumažinti taršą Baltijos Jūros baseine. Lyginant su kitomis šalimis, Lenkijoje ir Lietuvoje užterštumas nitratais daugiausiai kyla iš žemės ūkio.

Siekiant tikslo bus susitelkta į advokacijos veiksmus šalies ir ES lygmenimis, tobulinant ar įgyvendinant atitinkamas politikas. Žemės ūkio sektoriaus specialistai ir sprendimų priėmėjai bus įtraukiami ir supažindinami su gamta grįstais sprendimais ir kitomis gamtai palankiomis priemonėmis.

Šalys, kuriose vykdoma projekto veikla: Lietuva (BEF, Baltijos aplinkos forumas) ir Lenkija (OTOP, Lenkijos paukščių apsaugos draugija).

 

 

 

 

 

 

PROJEKTO VEIKLOS

Veiksmingų priemonių kūrimas, siekiant sisteminio pokyčio

  • Ekspertų nuomonės, dėl išmokų už ūkininkų viešąsias gėrybes, publikavimas (OTOP)
  • Mokymų programa Lenkijos studentams „Gamta pagrįsti sprendimai“ (OTOP)
  • ES šalių gerųjų praktikų ir priemonių, susijusių su gamta grįstais sprendimais, apžvalga (BEF)

Advokacija ir dalyvavimas politikos formavime

  • Advokacija strateginiuose Lenkijos dokumentuose – bent trys konsultacijos, darančios poveikį politikų įgyvendinimui (OTOP)
  • Pasiūlymų paketai esamai ir naujai Bendrajai žemės ūkio politikai Lietuvoje (BEF)

Žemės ūkio specialistų informuotumo didinimas

  • Lenkijos žemės ūkio specialistų mokomieji vizitai ūkiuose (OTOP)
  • Du internetiniai seminarai Lenkijoje, ne mažiau kaip 100 dalyvių (OTOP)
  • Lauko diena ūkyje, skirta Lietuvos žemės ūkio specialistams ir ūkininkams (BEF)
  • Lauko diena ūkyje, siekiant didinti visuomenės informuotumą apie gerąsias žemės ūkio praktikas (BEF)

Kontaktai

Birutė Stukė

Projekto koordinatorė Lietuvoje

Tel. +37061412911

birute.stuke@bef.lt

Trukmė

2024 liepa – 2027 gegužė

Parama

Projektas finansuojamas „Flotilla Foundation“ per „BirdLife Europe“ skiriamą dotaciją.